Menu

Rok 2018

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2018

Nabożeństwami w Kościele Marii Panny w Legnicy oraz w kaplicy w Głogowie zainaugurowaliśmy rok 2018. W tych nabożeństwach udział wziął ks. Adrian Lazar z Olsztynka, który przybył do naszej parafii wraz z małżonką. 

06.01.2018

Tradycyjnie wzięliśmy udział w ekumenicznym kolędowaniu w Kościele Pokoju w Jaworze.

13.01.2018

W Legnicy odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Parafialnej.

14.01.2018

Bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, mające zatwierdzić sprawozdanie finansowe parafii za rok 2017 oraz przyjąć preliminarz budżetowy na rok 2018. W zgromadzeniu udział wzięły łącznie 22 osoby. 

20.01.2018

W Cerkwi Greckokatolickiej w Legnicy odbyło się tegoroczne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie udział wzięli duchowni i wierni z legnickich kościołów chrześcijańskich. Liturgię poprowadził ks. Mirosław Drapała, proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Legnicy, a słowa pozdrowienia w imieniu kościołów siostrzanych przekazali: ks. bp Zbigniew Kiernikowski - biskup legnicki oraz ks. Jerzy Gansel (zdjęcia w Galerii). 

28.01.2018

W ostatnią Niedzielę stycznia w Kościele Rzymskokatolickim w Chróstniku odbyło się pierwsze spotkanie ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jednocześnie spotkanie to poświęcone było wspomnieniu postaci ks. Benajmina Schmolcka, urodzonego w Chróstniku ewangelickiego poety i pieśniarza. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób na czele z Wójtem Gminy Lubin, Tadeuszem Kielanem, oraz Starostą Powiatu Lubińskiego. Naszą parafię reprezentowało kilkanaście osób. Spotkanie poprowadzili wspólnie ks. kan Kazimierz Rapacz z miejscowej parafii rzymskokatolickiej, ks. prot. Jerzy Malisz z Parafii Prawosławnej w Zimnej Wodzie oraz ks. Jerzy Gansel. Muzycznie nabożeństwo ubogacili: Jakub Haraś, grający na organach pieśni Benjamina Schmolcka oraz Zespół Rozśpiewane Pastuszki z Golowic, w wykonaniu którego usłyszeliśmy wiązankę kolęd. Po nabożeństwie, pod tablicą upamiętniającą postać ks. Benjamina Schmolcka złożono kwiaty (zdjęcia w Galerii).  

31.01.2018

W ostatnią środę stycznia w siedzibie Diecezji Wrocławskiej odbyła się pierwsza tegoroczna Konferencja Duchownych naszej Diecezji, podczas której miałem okazję wygłosić rozważanie.  Konferencja poświęcona była w dużej mierze szkoleniu z zakresu opłacania składek do ZUS w związku ze zmianami, wprowadzonymi w roku 2018.

14.02.2018

Tradycyjnie w Środę Popielcową- Dzień Pokuty i Modlitwy, nabożeństwem w Legnicy zainaugurowaliśmy tegoroczny czas pasyjny. 

18.02.2018

W 1. Niedzielę Pasyjną - Niedzielę Diakonii, rozpoczęliśmy coroczną akcję Diakonii naszego Kościoła pod hasłem "Skarbonka Diakonijna 2018". W ramach akcji, która potrwa do Wielkanocy, zbierać będziemy ofiary dla najbardziej potrzebujących osób starszych i samotnych w naszym kościele.

03.03.2018

We Wrocławiu odbyła się wiosenna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której uczestniczyłem wraz z panią Małgorzatą Strugała, delegatem naszej Parafii do Synodu Diecezjalnego. Sesja poświęcona była głównie sprawom sprawozdawczym i podsumowaniem roku 2017. Nabożeństwo inaugurujące obrady poprowadzili: ks. Marcin Orawski z Wrocławia i ks. Tomasz Stawiak z Jawora, który wygłosił kazanie.

07.03.2018

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy przy ul. Wrocławskiej odbył się pogrzeb śp. Mariana Janczaka, który zmarł w wieku 71 lat.

23-25.03.2018

W Przesiece pod Jelenią Górą odbywały się diecezjalne rekolekcje pasyjne dla dzieci i młodzieży. Tradycyjnie nie zabrakło zajęć poświęconych tematyce biblijnej. Oprócz tego na uczestników czekało wiele ciekawych atrakcji, w tym udział w przedstawieniu związanym ze Świętami Wielkanocnymi. W rekolekcjach tradycyjnie udział wzięły dzieci z naszej Parafii w Legnicy i Głogowie.

25.03.2018

Nabożeństwami w Niedzielę Palmową w Legnicy i Głogowie, rozpoczęliśmy Wielki Tydzień.

29.03.2018

Nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Tym samym zainaugurowaliśmy okres nabożeństw w dużej przestrzeni Kościoła Marii Panny.

30.03.2018

Nabożeństwami w Wielki Piątek w Legnicy i Głogowie wspominaliśmy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

01.04.2018

W wielkanocny poranek w Kościele Marii Panny wybrzmiało "Allelula" Haendla. Tego dnia z dziękczynieniem przeżywaliśmy uroczyste nabożeństwa na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

22.04.2018

W Niedzielę Jubilate, podczas nabożeństwa w Głogowie przeżywaliśmy piękną uroczystość. Tego dnia Państwo Ingrid i Władysław Rybiccy obchodzili 50- lecie swojego małżeństwa. Jubilaci przyjęli Boże błogosławieństwo i podziękowali Wszechmogącemu Bogu za dotychczasowe prowadzenie. Po nabożeństwie wszyscy spotkaliśmy się na uroczystej kawie parafialnej.

01.05.2018

Tradycyjnie już zainaugurowaliśmy kolejny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Chętnych nie brakowało. Niestety póki co nie ma możliwości wyjścia na zewnętrzny taras widokowy na wieży, a panoramę Legnicy podziwiać można przez okna.

10.05.2018

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego tym razem nie wybraliśmy się na międzyparafialne spotkanie do Świerzawy, a spotkaliśmy się na nabożeństwie w Kościele Marii Panny. W nabożeństwie udział wzięło ponad 20 osób. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy kawie i cieście w Domu Parafialnym przy ul. Mickiewicza.

16.05.2018

W Wałbrzychu na terenie "Starej Kopalni" odbywała się kolejna Diecezjalna Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział.

21.05.2018

W 2. Święto Zesłania Ducha Świętego w miejscowości Dunino pod Legnicą odbył się coroczny Piknik Parafialny. Tym razem uczestniczyło w nim niespełna 15 osób, co nie zmienia faktu, że był to pożytecznie i sympatycznie spędzony czas. Nie zabrakło potraw z grilla i tradycyjnej jajecznicy.

22.05.2018

W Domu Parafialnym w Głogowie odbyło się szczególne spotkanie z panią Becker, która urodziła się na Śląsku, a wiele lat dzieciństwa spędziła w Głogowie. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania, wysłuchania historii o życiu ewangelików w Głogowie w okresie międzywojennym, a także opowiedzenia o losach parafii ewangelickiej po wojnie. Po spotkaniu,  w którym wzięło udział kilkanaście osób, udaliśmy się na wspólny spacer po nowym-starym mieście. 

27.05.2018

W Kościele Marii Panny odbył się specjalny koncert w ramach Festiwalu Chórów Legnica Cantat. W programie koncertu usłyszeliśmy "Mszę Koronacyjną" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu znamienitych artystów: Orkiestry Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim, Chóru Akademii Sztuk w Szczecinie, Chóru Męskiego Słowiki 60 oraz solistów: Barbary Żarnowieckiej, Ewy Filipowicz, Pawła Wolskiego i Janusza Lewandowskiego. Dyrygował Jacek Kraszewski. Kościół tradycyjnie wypełnił się po brzegi. Była to z całą pewnością wspaniała muzyczna uczta.

28.05.2018

Po długiej i ciężkiej chorobie w Berlinie zmarł śp. Konrad Sigismund von Zedlitz, który urodził się 12 lutego 1932 roku w Legnicy. Był jednym z ostatnich potomków słynnego rodu szlacheckiego von Zedlitz z Nowego Kościoła, gdzie przed pięciuset laty odbyło się pierwsze ewangelickie nabożeństwo na Śląsku. Zmarły przez długie lata zaangażowany był we współpracę polsko- niemiecką, przewodnicząc stowarzyszeniu byłych mieszkańców Legnicy. Wielokrotnie odwiedzał nasze miasto i kościół, w którym był ochrzczony i konfirmowany, co roku uczestniczył w nabożeństwie z okazji Dziękczynnego Święta Żniw. Jego pogrzeb odbędzie się 21 czerwca w miejscowości Weissenbach koło Frankfurtu.

31.05.2018

Na zaproszenie zaprzyjaźnionej Parafii Prawosławnej w Malczycach, wzięliśmy udział w święcie parafialnym z okazji kolejnej rocznicy istnienia tamtejszej parafii. Po II Wojnie Światowej społeczność prawosławna przejęła i zaadoptowała miejscowy ewangelicki kościół. Mimo upływu lat w bardzo dobrym stanie zachowała się oryginalna chrzcielnica i ołtarz z dawnego ewangelickiego kościoła, które zostały odrestaurowane i umieszczone w bocznych nawach. Co roku obecni gospodarze zapraszają nas do wspólnego świętowania. Jest to z pewnością piękne świadectwo ekumenicznego dialogu i wzajemnego szacunku. 

01-02.06.2018

Na terenie naszej sąsiedniej Parafii w Jaworze odbywały się uroczystości związane z Jubileuszem 500-lecia Reformacji na Śląsku. Przed pięciuset laty na dworze szlacheckiego rodu von Zedlitz w Nowym Kościele jeden z przyjaciół Marcina Lutra, Melchior Hoffman wygłosił pierwsze ewangelickie kazanie. To wydarzenie dało początek Reformacji na ziemiach śląskich. W piątkowe popołudnie w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbyła się sesja naukowa, poświęcona historii Reformacji w Jaworze i księstwie jaworskim. Jednym z prelegentów był znany prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ponadto zainteresowani mogli obejrzeć wystawę poświęconą Kościołowi Pokoju w Jaworze. Dzień później miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe. Najpierw przeżywaliśmy nabożeństwo z udziałem wielu znamienitych gości z kraju i zza granicy. Kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce. Czynny udział w nabożeństwie brał także Ewangelicki Chór Kościelny z Wisły. Po nabożeństwie uczestnicy udali się do Nowego Kościoła, gdzie na miejscu nieistniejącego już pałacu rodziny von Zedlitz odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego pierwsze ewangelickie nabożeństwo w 1518. Całość jubileuszowych obchodów zakończył wieczorny koncert w Kościele Pokoju, poświęcony pamięci znamienitego pieśniarza i duchownego ewangelickiego ks. Benjamina Schmolcka, urodzonego w Chróstniku koło Legnicy, który ordynowany był w naszym legnickim kościele, a całą służbę pełnił w Kościele Pokoju w Świdnicy. Wykonawcami byli Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod dyrekcją Piotra Sikory, na organach grał Marcin Armański, a na trąbce Igor Cecocho. Jaworski kościół zgromadził liczne grono słuchaczy, którzy podziwiać mogli wspaniałe brzmienia śląskiego kompozytora, pieśniarza i poety.

16.06.2018

W auli Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra we Wrocławiu odbyła się kolejna sesja Synodu Diecezjalnego, w której wraz z delegatem naszej parafii wzięliśmy udział.

24.06.2018

Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18 w zakresie nauczania lekcji religii. Dzieci otrzymały świadectwa, a wszyscy podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za kolejny rok nauki, kształcenia i zdobywania wiedzy. Ponadto w Legnicy, w trakcie nabożeństwa spowiednio- komunijnego, miała miejsce konwersja jednej z osób, która od wielu lat sympatyzowała z naszą parafią. Życzymy jej wiele Bożego błogosławieństwa w życiu duchowym oraz prywatnym, jak również zaangażowania dla naszej społeczności.

25-27.06.2018

W Mikołajkach odbywała się tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Duchownych naszego Kościoła, w której wziąłem udział.

28.06.2018

W domu parafialnym w Głogowie odbyło się przedwakacyjne zebranie Rady Parafialnej, podczas którego zajmowaliśmy się bieżącymi sprawami parafialnymi.

03.08.2018

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci ks. dr kan. Stanisława Jaworeckiego, wieloletniego proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Głogowie. Zmarły urodził się 24 kwietnia 1946 roku w Gebhardshagen (Niemcy), przez całą praktycznie służbę związany był Diecezją Zielonogórsko- Gorzowską. To między innymi z jego inicjatywy i otwartej ekumenicznej postawy, przez prawie dwadzieścia ostatnich lat nabożeństwa ewangelickie w Głogowie mogły odbywać się gościnnie w przykościelnej kaplicy kościoła pw. Bożego Ciała. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni i o tym geście ekumenicznej przyjaźni zawsze będziemy pamiętać. Ks. Jaworecki zmarł po ciężkiej chorobie 31 lipca 2018, przeżywszy 72 lata. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 3 sierpnia, najpierw w Kościele Bożego Ciała, a później na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Legnickiej. Naszą społeczność reprezentowało grono parafian z Głogowa oraz ks. Paweł Mikołajczyk z Zielonej Góry. 

12.08.2018

Podczas nabożeństwa w Legnicy, w 11. Niedzielę po Trójcy Świętej miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego małej Matyldy, jak również konwersja dwojga dotychczasowych sympatyków naszej parafii. Tym samym grono naszych parafian powiększyło się o kolejne trzy osoby.

18.08.2018

W sobotnie popołudnie w Kościele Marii Panny w Legnicy odbył się ślub dwojga naszych parafian. Było to z całą pewnością wyjątkowe wydarzenie także dla naszego zboru. Małżonkom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa na nowej drodze życia.

19.08.2018

W 12. Niedzielę po Trójcy Świętej w Legnicy miał miejsce kolejny w tym roku Sakrament Chrztu Świętego. Ochrzczonemu Jakubowi, jak i jego najbliższym życzymy wiele Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.

 
 ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA KOŚCIOŁA MARII PANNY W LEGNICY

 GODZINY ZWIEDZANIA: 

ŚRODA - PIĄTEK 11.00-16.00, SOBOTA 13.00-18.00, NIEDZIELA 15.00-18.00

Więcej…

DIAKONIA LEGNICA

Parafia prowadzi w budynku przy ul. Mickiewicza 36 Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Wszystkich serdecznie zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Więcej…
 • Slider1
 • Slider3
 • Slider4
 • Slider5
 • Slider6
 • Slider7
 • Slider8
 • Slider9
 • Slider10
 • Slider11
 • Slider12
 • Slider13
 • Slider14
 • Slider15
 • Slider16
 • Slider17
 • Slider18
 • Slider19
 • Slider20
 • Slider21