Menu

Uroczystości w Głogowie

UROCZYSTE POŚWIĘCENIE KAPLICY W GŁOGOWIE

 

 

W niedzielę 18 września w Głogowie odbyło się uroczyste nabożeństwo , połączone z poświęceniem kaplicy ewangelickiej. Na to wydarzenie głogowscy ewangelicy wyczekiwali blisko 70 lat. Po II Wojnie Światowej, kiedy większość kościołów została zniszczona, a reszta odebrana, ewangelicy spotykali się głównie w wynajmowanych na potrzeby nabożeństw pomieszczeniach. Ostatnie dwadzieścia lat, dzięki gościnności ks. Stanisława Jaworeckiego z Parafii Rzymskokatolickiej Bożego Ciała w Głogowie, mogli spotykać się na nabożeństwach w przykościelnej kaplicy.

Budynek, w którym obecnie znajduje się kaplica przed wojną był częścią Ewangelickiego Gimnazjum. Do ubiegłego roku mieściła się tam filia Uniwersytetu Ekonomicznego z Łodzi. Parafia budynek nabyła od Gminy Głogów na zasadzie zamiany za działkę niezabudowaną na terenie Starego Miasta.

Poświęcenia dokonał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce, ks. bp Jerzy Samiec w asyście zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej, ks. bpa Waldemara Pytla, ks. bpa Ryszarda Bogusza, długoletniego administratora Parafii oraz ks. Jerzego Gansela, obecnego proboszcza. W uroczystym nabożeństwie udział wziął Prezydent Głogowa, pan Rafael Rokaszewicz. Do Głogowa przybyli duchowni Diecezji Wrocławskiej wraz ze swoimi parafianami z: Jawora, Karpacza, Legnicy, Lubania, Nowej Soli, Wałbrzycha i Zielonej Góry oraz duchowni, którzy przed laty w Głogowie pełnili swą służbę. Obecni byli także ks. bp Paweł Anweiler z Bielska- Białej, ks. Włodzimierz Nast i ks. Waldemar Preiss, ks. Karol Długosz z Warszawy oraz ks. Adrian Lazar z Olsztynka na Mazurach. Nie zabrakło gości z Niemiec, na czele z panią Margrit Kempgen, przewodniczącą biura Konsystorza Kościoła Śląskich Górnych Łużyc. W uroczystościach udział wzięło ponad 100 osób.

Nabożeństwo rozpoczęło się spowiedzią, którą poprowadził ks. bp Ryszard Bogusz. W liturgii udział wzięli: ks. Cezary Królewicz z Lubania, ks. Tomasz Stawiak z Jawora oraz ks. Dariusz Madzia z Cieszyna. Kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, który nawiązał do wytrwałości, cierpliwości i gorliwości w staraniach o Dom Boży. Liturgię komunijną poprowadzili wspólnie ks. bp Jerzy Samiec oraz ks. bp Waldemar Pytel, a w dystrybucji Sakramentu Ołtarza pomagali ks. Andrzej Dyczek z Międzyrzecza i ks. Roman Kluz z Brennej na Śląsku Cieszyńskim.

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy spotkali się w salach parafialnych na specjalnie przygotowanym poczęstunku, gdzie przy obficie zastawionych stołach mogli spędzić czas na wspólnych rozmowach.

To wydarzenie w sposób formalny rozpoczyna nowy rozdział w historii Parafii Ewangelickiej w Głogowie, która z nową siedzibą i miejscem nabożeństw może aktywnie działać i pielęgnować ewangelicką tożsamość i tradycję w przestrzeni miasta i lokalnej społeczności.

Przy tej okazji serdeczne podziękowania należą się tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do remontu pomieszczeń i przygotowania uroczystości. Dziękuję za każdy wkład osobowy i materialny, za każdą cegiełkę i kawałek serca włożony przede wszystkim przed Głogowian w to przedsięwzięcie, które niechaj zaowocuje rozwojem ten parafii.

Zdjęcia w Galerii

............................................................................................

Rok 2016 daje więc nowe perspektywy na przyszłość i dalszy rozwój Parafii. Pierwszym zadaniem było przygotowanie kaplicy, w której tymczasowo odbywają się nabożeństwa. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Parafian obecnie trwają prace remontowe w pomieszczeniu, gdzie docelowo mieścić będzie się kaplica. W planach jest także stworzenie zaplecza kancelaryjnego i katechetycznego oraz uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, która w Legnicy okazała się świetnym rozwiązaniem.  

Nie wszystko jednak zależy wyłącznie od nas samych. Jesteśmy jedną z najmniejszych społeczności ewangelickich w Polsce i niewątpliwie w realizowaniu wielu zadań potrzebujemy wsparcia. Dlatego będziemy wdzięczni za każdy dar, a tych wszystkich, którzy zechcą nas wspomóc zachęcamy do składania ofiar na poniższe konto bankowe:

Parafia Ewangelicko- Augsburska w Legnicy

Bank PKO BP 

nr konta 34 1020 5242 0000 2602 0258 3250

(z dopiskiem Głogów)

za granicą: PL34 1020 5242 0000 2602 0258 3250

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

DIAKONIA LEGNICA

Parafia prowadzi w budynku przy ul. Mickiewicza 36 Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Wszystkich serdecznie zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Więcej…

WPROWADZENIE RADY PARAFIALNEJ

W Niedzielę 1 marca podczas nabożeństwa w Legnicy odbędzie się uroczyste Wprowadzenie Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej. Wprowadzenia dokona zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej ks. bp Waldemar Pytel.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym nabożeństwie.

 • Slider1
 • Slider3
 • Slider4
 • Slider5
 • Slider6
 • Slider7
 • Slider8
 • Slider9
 • Slider10
 • Slider11
 • Slider12
 • Slider13
 • Slider14
 • Slider15
 • Slider16
 • Slider17
 • Slider18
 • Slider19
 • Slider20
 • Slider21