Menu

Rok 2004

18.12.2004

Spotkanie adwentowe

18. grudnia 2004 roku w Jaworze odbyło się tradycyjne spotkanie adwentowe Parafii Ewangelickich w Legnicy, Jaworze i Świdnicy oraz św. Krzysztofa z Wrocławia. Przybyłych przywitał ks. Tomasz Stawiak jako gospodarz i wikariusz Parafii w Jaworze. Następnie Słowem Bożym podzielił się ze zgromadzonymi ks. Cezary Królewicz z Legnicy. Obecni byli także ksiądz Waldemar Pytel ze Świdnicy oraz ks. Andrzej Fober z Wrocławia. Dzieci ze świdnickiej Parafii przedstawiły historię biblijną nawiązującą do tematyki świątecznej. Na koniec składano sobie wzajemnie życzenia świąteczno-noworoczne. Całe spotkanie przeplatane było śpiewem kolęd i rozmowami. Zaplanowano także podobne spotkanie za rok.

Spotkanie odbyło się w niedawno odzyskanym budynku parafialnym jaworskiej Parafii Ewangelickiej z udziałem licznie przybyłych dolnośląskich ewangelików.

Dzieci ze świdnickiej Parafii wprowadziły słuchaczy w atmosferę czasów biblijnych przedstawiając scenkę nawiązującą swą tematyką do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 

4.12.2004

Ks. Reinhard Kramer zwiastował Słowo Boże w Legnicy, Lubinie i Głogowie

4. grudnia 2004r. gościem Parafii na nabożeństwach w Legnicy, Lubinie i Głogowie był ks. Reinhard Kramer z Berlina. Wygłosił on kazanie, które tłumaczone było przez ks. Królewicza. Swoim przybyciem sprawił wiele radości przybyłym na nabożeństwa, którzy znają go już z lat poprzednich.

 

17.11.2004

Świece Diakonii w sprzedaży w legnickiej Parafii Ewangelickiej

Świece Diakonii w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2004 są do nabycia w legnickiej Parafii Ewangelickiej. Chęć kupna można zgłosić także poprzez pocztę elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

16.11.2004

Uczniowie legnickich szkół poznają kościół Mariacki

Już po raz kolejny uczniowie legnickich szkół spotykali się jesienią w kościele Mariackim, aby poznawać jego historię. 16. listopada 2004 roku przybyli uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych w Legnicy. Z zainteresowaniem podziwiali piękno kościoła poznając w skrócie ponad 800-letnią jego historię.

 

31.10.2004

Wizyta przedstawicieli Parafii Ewangelickiej Pasji Świętego Krzyża z Berlina Kreuzberg

Niedzielne nabożeństwo w Święto Reformacji zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Parafii Ewangelickiej Pasji Świętego Krzyża z Berlina Kreuzberg. Przywieźli oni serdeczne pozdrowienia dla całej legnickiej Parafii Ewangelickiej. Goście zapoznali się także z bieżącą sytuacją legnickiej Parafii. Zaplanowane zostało wspólne spotkanie na maj 2005 roku w Legnicy.

 

23.10.2004

Ślub Andreasa i Anny Hubrich

23. października 2004 roku związek małżeński w naszym kościele zawarli Adreas i Anna Izabela Hubrich z domu Kupińska.

Do nowożeńców udzielający ślubu ks. Cezary Królewicz zwrócił się ze Słowem Bożym przypominając o tym, co Biblia mówi o świętym związku małżeńskim i jakie są wzajemne obowiązki małżonków chrześcijańskich. Przypomniał słowa Pisma Świętego: Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie, aby go poświęcić. Żony bądźcie uległe mężom swoim jak Panu. Słowo Chrystusowe niech mieszka w was obficie we wszelkiej mądrości, nauczajcie i napominajcie się wzajemnie przez psalmy i hymny i pieśni duchowne, wdzięcznie śpiewajcie w sercach swoich Panu. Nowożeńcy rozpoczęli wspólną drogę życia ślubowaniem oraz przyjęciem Sakramentu Wieczerzy Pańskiej.

Ślub zawarty został w wypełnionym kościele licznie przybyłą rodziną oraz gośćmi. Więcej zdjęć

 

22.10.2004

Konferencja o Kościołach Pokoju na Dolnym Śląsku

Gmina Miejska Głogów, Stowarzyszenie Przyjaciół i Mecenasów Muzeum Śląskiego w Görlitz oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej byli organizatorami polsko-niemieckiej konferencji pod nazwą Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku. Odbyła się ona 22.10.2004r. w Głogowie w sali konferencyjnej Domu Uzdrowienia Chorych przy głogowskiej kolegiacie przy ulicy Novarese 2. Wszystkie materiały zostały wydrukowane dla uczestników konferencji w dwóch językach.

 

15.10.2004

Udział w uroczystościach 100-lecia kościoła św. Trójcy w Legnicy

W dniach od 10-17. października 2004r. rzymskokatolicka parafia św. Trójcy w Legnicy obchodziła 100-lecie budowy kościoła. W związku z tym w dniu 15.10.2004r. o godz. 18:00 legnicką parafię ewangelicką na wspólnej modlitwie, na zaproszenie ks. prałata Władysława Jóźków, reprezentował ks. Cezary Królewicz.

 

10.10.2004

Przedsiębiorcy ewangeliccy w Legnicy

10. października 2004r. gośćmi Parafii Ewangelickiej w Legnicy byli ewangeliccy przedsiębiorcy. Zwiedzili oni kościół i zapoznali się z bieżącą sytuacją Parafii. Zwrócili uwagę na ogrom potrzeb związanych z utrzymaniem dobrego stanu kościoła. Wśród gości znalazł się laureat tegorocznej nagrody organizacji niemieckich przedsiębiorców Initiative e.V. przyznanej w w Dreźnie, Janusz Cholewik z Jaworza (drugi z lewej), który jest członkiem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich (SPE) czyli polskiej organizacji partnerskiej dla Initiative. Obecna była także laureatka tej samej nagrody sprzed kilku lat Barbara Majętny z Ustronia i Piotr Kurek pełniący funkcję zastępcy prezesa SPE.

 

9.10.2004

Ślub w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy

9. października 2004 roku miłość i wierność małżeńską w naszym kościele parafialnym przyrzekali sobie Marta i Sebastian Mularczykowie. W modlitwie prosili Boga wraz z rodzicami oraz najbliższą rodziną, gronem przyjaciół i znajomych, o Boże błogosławieństwo i prowadzenie na nowej, wspólnej drodze życia. Ślubowanie od nowożeńców przyjął legnicki proboszcz ks. Cezary Królewicz, który skierował do nich słowa apostoła Pawła przypominające o Bożym przykazaniu miłości. Wskazał także na potrzebę umacniania małżeńskiej miłości miłością Boga do człowieka, której najpełniejszym wyrazem jest Jezus Chrystus. Więcej zdjęć>>

 

4.10.2004

Ekumeniczna modlitwa o pokój w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy

Na zaproszenie ks. Romana Pałaszewskiego, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Legnicy ks. Cezary Królewicz wziął udział w ekumenicznej modlitwie o pokój w dniu św. Franciszka z Asyżu reprezentując legnicką Parafię Ewangelicko-Augsburską. W słowach modlitwy skierowanych do licznie zgromadzonych ks. Królewicz powiedział m.in.: Niechaj skłóceni zespolą się w jedno i służą sobie we wzajemnej miłości, cierpliwości i zgodzie ... Niechaj Jego pokój napełni serca wszystkich cierpiących i uciśnionych, samotnych i opuszczonych, chorych i umierających. O pokój dla całego świata modlili się także bp Stefan Regmunt, ks. Mirosław z Kościoła Grekokatolickiego i ks. Lubomir Worhacz z Kościoła Prawosławnego. W czasie modlitwy składane były symboliczne dary nawiązujące do osoby św. Franciszka z Asyżu. Na zakończenie przy wyjściu z kościoła duchowni różnych wyznań wypuścili gołębie mające symbolicznie nieść pokój światu. Zarówno duchowni jak i zgromadzeni w kościele uczestniczyli jeszcze w przygotowanej w zabudowaniach klasztornych agapie.

 

3.10.2004

Dziękczynne Święto Żniw w Legnicy

W niedzielę 3. października 2004 roku w kościele ewangelickim Marii Panny w Legnicy odbyły się dwa nabożeństwa. Pierwsze o godz. 10:00, a drugie o 13:00. W czasie pierwszego nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Cezary Królewicz - legnicki proboszcz. Drugie nabożeństwo miało, jak co roku, szczególny charakter. Przybyli na nie dawni mieszkańcy Legnicy i okręgu legnickiego, a także Niemcy urodzeni przed II wojną światową na terenie Dolnego Śląska.

 

26.09.2004

Wybory uzupełniające do Rady Parafialnej

Bezpośrednio po nabożeństwie niedzielnym 26.09.2004r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Parafialnej legnickiej Parafii Ewangelickiej. Po śmierci śp. Pani Frydy Antczak na wakujące miejsce w Radzie wybrano Panią Anitę Stolarek. Wybrano także nowych zastępców.

 

25.09.2004

Honorowa Tablica Rady Europy dla Miasta Legnicy

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej Legnicy Pana Czesława Kozaka oraz Prezydenta Miasta Legnicy Pana Tadeusza Krzakowskiego ks. Cezary Królewicz reprezentował Kościół Ewangelicko-Augsburski w oficjalnych uroczystościach nadania Legnicy wyróżnienia Honorową Tablicą Rady Europy w dniu 25. września 2004 roku. Legnica jako jedyne miasto w Polsce w roku 2004 otrzymało to zaszczytne wyróżnienie.

 

20.09.2004

Wizyta Biskupa Klausa Wollenwebera w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy

20. września 2004 roku gościem legnickiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej był Biskup Klaus Wollenweber, który do maja 2004 roku był zwierzchnikiem Kościoła Ewangelickiego Śląskich Górnych Łużyc. Biskup Wollenweber był jednym z głównych inicjatorów podpisania partnerstwa Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z Kościołem Ewangelickim Śląskich Górnych Łużyc.

Legnicki proboszcz - ks. Cezary Królewicz zapoznał gościa z bieżącą sytuacją parafii oraz poinformował o planach na przyszłość. Biskupowi Wollenweberowi towarzyszyły dwie osoby z Górnych Łużyc i Berlina. Biskup wyraził uznanie z powodu wszelkich działań podjętych na rzecz remontu kościoła Mariackiego przekazując pozdrowienia dla legnickiej Rady Parafialnej oraz gratulacje za wykonane już prace.

 

18.09.2004

Koncert zespołu Carmina Slovenica ze Słowacji

18. września 2004 roku o godz. 17:00 odbył się koncert w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy w ramach 39. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans . Był to koncert zespołu Carmina Slovenica pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Słowenii w Polsce Bozo Cerar. Więcej >>>

 

17.09.2004

47. Ogólnopolski Zlot Przewodników Turystyki Pieszej

W dniach 17-19. września 2004 roku w Legnicy odbywał się 47. Ogólnopolski Zlot Przewodników Turystyki Pieszej. Wieloletnia dobra współpraca legnickiej parafii ewangelickiej z legnickim oddziałem PTTK umożliwiła po raz kolejny zorganizowanie prelekcji na temat Kościoła Ewangelickiego Marii Panny, naszego kościoła parafialnego w Legnicy. Na prelekcję przybyło ponad 200 członków PTTK z całej Polski. Zapoznali się oni także ze współczesnością Kościoła ewangelickiego w Polsce oraz otrzymali bezpłatnie broszury dotyczące Diakonii Kościoła ewangelickiego w Polsce i Diakonii Diecezji Wrocławskiej.

 

15.09.2004

Pomoc Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

W związku z katastrofalną sytuacją polskiej służby zdrowia Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy podjęła przed wieloma laty starania, aby wesprzeć Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Już w dramatycznym czasie stanu wojennego zorganizowana została znaczna pomoc. Obejmowała ona wsparcie lekami, specjalistycznym sprzętem medycznym i środkami czystości niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania szpitala. Pomoc zorganizowana przez legnicką parafię ewangelicką adresowana była do wszystkich mieszkańców Legnicy bez względu na ich przynależność kościelną, poglądy i przekonania.

15.09.2004r. po raz trzeci w tym roku przekazane zostały nieodpłatnie na rzecz legnickiego szpitala leki dla różnych jego oddziałów. Obecnie od kilku lat pomoc tę koordynuje Diakonia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy. W przyszłości planowane są dalsze działania Diakonii naszej Parafii na rzecz legnickiego szpitala.

 

13.09.2004

Wizyta ks. Wolfganga Feige

Po raz kolejny naszą Parafię odwiedził ks. Wolfgang Feige z Parafii Ewangelickiej w Glückstadt, którego ojciec w przedwojennej Legnicy prowadził kancelarię prawną. Od wielu lat ks. Feige angażuje się na rzecz kościoła ewangelickiego w Polsce, a w szczególności na rzecz dolnośląskich Parafii Ewangelickich. Tym razem przybył także z kilkoma przedstawicielami Parafii w Glückstadt, aby zapoznać się z sytuacją legnickich ewangelików. Ks. Feige wyraził swoje uznanie za wykonane do tej pory prace remontowe w kościele Marii Panny.

 

08.09.2004

XIX Conversatorium Organowe w Legnicy

W dniach 7-11. września 2004 roku w Legnicy odbyło się XIX Conversatorium Organowe. 8.09.2004r. w kościele ewangelickim Marii Panny miał miejsce koncert kameralny, którego wykonawcami byli: Karolina Kycia i Michał Sławecki na organach, Krzysztof Szumański- baryton oraz Męski Zespół Wokalny.

 

2-4.07.2004

Spotkanie partnerskich Parafii  ewangelickich

Od ponad dziesięciu lat Parafie ewangelickie z Bad Pyrmont, Crimmitschau i Głogowa w ramach partnerstwa spotykają się regularnie co roku. Tym razem spotkanie odbyło się w Bad Pyrmont, gdzie przez trzy dni odbyły się spotkania z przedstawicielami tamtejszej Parafii i rady parafialnej. W sobotę wszyscy zwiedzili zamek Hämelschenburg oraz tamtejszy kościół ewangelicki, który jest jednym z pierwszych zbudowanych po Reformacji kościołów ewangelickich w północnych Niemczech. Więcej>>

 

19.06.2004

Uczestnicy Euro Oldtimer '2004 zwiedzali kościół Mariacki

W ramach kolejnego rajdu legnickiego Automobilklubu jego uczestnicy zwiedzali nasz kościół parafialny. Komandor rajdu Pan Jerzy Janicki zaproponował, aby pokazać zabytki techniki znajdujące się w kościele. Należą do nich: dźwig typu deptak zbudowany przez remontujących kościół pracowników ok. 1822 roku znajdujący się nad sklepieniem oraz zespół palników gazowych, niegdyś oświetlających kościół Mariacki. Wokół kościoła zaprezentowano także modele starych samochodów.

 

12.06.2004

Wiślańscy konfirmanci w Legnicy

12. czerwca 2004r. gośćmi legnickiej Parafii byli tegoroczni konfirmanci z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Centrum wraz z ks. proboszczem Waldemarem Szajthauerem.

 

11.06.2004

Chór z Pabianic w Legnicy

11. czerwca 2004r. gościem legnickiej Parafii był chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pabianicach wraz z jej duszpasterzem ks. Janem Cieślarem i jego małżonką. Goście zwiedzili kościół Mariacki i zaśpiewali w jego murach. Spotkanie pozwoliło zapoznać się także z bieżącą sytuacją legnickiej Parafii ewangelickiej.

 

5.06.2004

Nabożeństwo ekumeniczne w Legnicy

W Legnicy w dniach od 4-6. czerwca 2004 roku, w miesiąc po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, odbył się Pierwszy Wielki Zjazd Legniczan. Główny pomysłodawca, którym było Towarzystwo Miłośników Legnicy Pro Legnica we współpracy z legnickim teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, chciało w ten szczególny sposób zbliżyć do siebie byłych i obecnych mieszkańców miasta. Więcej >>>

 

31.05.2004

Święto parafialne lubińskiej Parafii Prawosławnej

31. maja 2004r. na zaproszenie ks. dziekana Michała Żuka, proboszcza Parafii Prawosławnej św. Trójcy w Lubinie, ewangelicy z terenu miasta Lubina oraz ks. Cezary Królewicz wzięli udział w święcie parafialnym wraz z licznie zgromadzonym duchowieństwem prawosławnym. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Jeremiasz, Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, pełniący obecnie także funkcję prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Słowa pozdrowień przekazywane były również na spotkaniu w budynku plebani po nabożeństwie. Arcybiskup Jeremiasz wyraził zadowolenie, że kościół ewangelicki korzysta z lubińskiej cerkwi, aby odprawiać nabożeństwa. Ks. Cezary Królewicz podziękował za tę możliwość zarówno Arcybiskupowi Jeremiaszowi jak i ks. dziekanowi Michałowi Żukowi.

 

2.04.2004

Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Legnicy - Z Krzyżem przez miasto

2. kwietnia 2004 roku ulicami Legnicy przeszła ekumeniczna Droga Krzyżowa zorganizowana przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy oraz studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego. Rozpoczęła się inscenizacją sądu nad Jezusem przy kościele ewangelickim Marii Panny. Drogę Krzyżową prowadził ks. Sławomir Augustynowicz. Zaprosił do niej ks. Cezarego Królewicza - proboszcza legnickiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Droga zakończyła się w kościele św. Judy Tadeusza, gdzie przybyłych przywitał zwierzchnik rzymskokatolickiej Diecezji Legnickiej - ks. bp Tadeusz Rybak.

 

14.03.2004

Nabożeństwo ewangelickie w Lubinie

14. marca 2004 roku w Lubinie odprawione zostało pierwsze od 1957 roku w powojennej historii miasta Lubina nabożeństwo ewangelickie. Dzięki dobrej współpracy ekumenicznej zostało ono odprawione w lubińskiej cerkwi prawosławnej przy ulicy 1 Maja o godz. 15:00. Kazanie wygłosił Ksiądz Biskup Ryszard Bogusz - zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

 

20.02.2004

Legniccy seminarzyści poznawali Kościół ewangelicki

20. lutego 2004r. w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym seminarzyści ostatniego roku wysłuchali wykładu o historii, teraźniejszości i nauce Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Prelegentem był proboszcz legnickiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Cezary Królewicz. Zapoznali się również z nowym Śpiewnikiem Ewangelickim, Księgami Wyznaniowymi, polskim reprintem postylli czyli zbiorem kazań Marcina Lutra oraz Pismem Świętym wydanym przez Towarzystwo Biblijne w Polsce.

 

25.01.2004

Nabożeństwo ekumeniczne w legnickiej katedrze

25. stycznia 2004 roku zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w legnickiej katedrze rzymskokatolickiej Apostołów Piotra i Pawła. W nabożeństwie legnicką parafię ewangelicką reprezentował jej proboszcz ks. Cezary Królewicz, który zwrócił się do zgromadzonych ze słowem nawiązującym do tematu tegorocznego Ekumenicznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wskazał on na źródło pokoju, którego brak jest współczesnemu światu, a które niezmiennie niesie światu Kościół w Jezusie Chrystusie.

DIAKONIA LEGNICA

Parafia prowadzi w budynku przy ul. Mickiewicza 36 Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Wszystkich serdecznie zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Więcej…

WPROWADZENIE RADY PARAFIALNEJ

W Niedzielę 1 marca podczas nabożeństwa w Legnicy odbędzie się uroczyste Wprowadzenie Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej. Wprowadzenia dokona zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej ks. bp Waldemar Pytel.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym nabożeństwie.

 • Slider1
 • Slider3
 • Slider4
 • Slider5
 • Slider6
 • Slider7
 • Slider8
 • Slider9
 • Slider10
 • Slider11
 • Slider12
 • Slider13
 • Slider14
 • Slider15
 • Slider16
 • Slider17
 • Slider18
 • Slider19
 • Slider20
 • Slider21