Rok 2010

 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń parafialnych

 

01.01.2010

Nowy rok kalendarzowy rozpoczęty został nabożeństwem w kościele Mariackim. Kazanie zostało skupione na haśle roku "Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie" J 14, 1.

 

04.01.2010 

Na cmentarzu w Legnicy pożegnano śp. Zofię Sikorską zd. Danych

 

06.01.2010

W Święto Epifanii odbyło się spotkanie, którego główną atrakcją była możliwość śpiewania i słuchania kolęd.

 

24.01.2010

Odbyło się Zgromadzenie Parafialne, które zatwierdziło sprawozdania za rok 2009 i przyjęło preleminaż budżetowy na rok 2010.

 

04.02.2010

Pierwsza w tym roku zorganizowana grupa turystyczna - Kościół Mariacki zwiedzała grupa dzieci z Brzegu Dolnego.

 

28.02.2010

W Głogowie odbyło sie niecodzienne nabożeństwo. Były ku temu dwa powody. Pierwszym ukończony rok życia naszej najmłodszej parafianki Nadii Mularczyk. W związku z powyższym w imieniu rodziców wzniesiono dziękczynną modlitwę do Boga oraz udzielono błogosławieństwa solenizantce. Drugim były odwiedziny poprzedniego Proboszcza ks. Cezarego Królewicza, który przybył na nabożeństwo wraz z małżonką Magdaleną. Ks. Królewicz w trakcie nabożeństwa wygłosił kazanie oraz udzielił błogosławieństwa Nadii, a małżonka księdza zajęła sie oprawą muzyczną nabożeństwa.

 

14.03.2010

W niedzielę Letare nastąpiło pewne "uatrakcyjnienie" czasu Pasyjnego. Wierni zebrani na nabożeństwach w Legnicy i Głogowie mieli sposobność gościć ks. Tomasza Stawiaka z Jawora. Tymczasem Proboszcz z Legnicy odprawiał nabożeństwa w Nowym Kościele oraz w Jaworze. Wymiana duszpasterzy w czasie pasyjnym stała się nieformalną tradycją łączącą obie sąsiadujące z sobą Parafie, jest także wyrazem współpracy, która odbywa się na innych płaszczyznach życia parafialnego.

 

11.04.2010

Podczas nabożeństwa w Legnicy, tak jak podczas każdego ewangelickiego nabożeństwa w kraju, uczczono pamięć wspaniałych rodaków, których zabrała katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W modlitwach powierzono także Bożemu miłosierdziu i opiece rodziny, które zaznały bolesnych strat. Modlono się także o błogosławieństwo dla Polski i Polaków.

 

19.04.2010

W Kościele Mariackim odbył się Recital Dyplomowy Wojciecha Mazura. W programie Recitalu znalazły się utwory następujących kompozytorów: Vincenta Lubecka (zm. 1740 r.), Johanna Sebastiana Bacha (zm. 1750 r.), Felixa Mendelssohna Barholdyego (zm. 1847 r.) oraz Mariana Sawy (zm. 2005 r.).

 

24-25.04.2010

Teatr im. Heleny Modrzewskiej w Legnicy wystawił sztukę "Była juz taka miłość ale nie ma pewności, że była nasza".

 

26.04.2010

Na cmentarzu Komunalnym w Chojnowie pożegnano śp. Lesława Micheję, potomka sławnego rodu Michejdów z Nawsia.

 

15.05.2010

W Kościele Mariackim w Legnicy nastąpiło uroczyste zakończenie 41 Festiwalu Legnica Cantat. Jako pierwszy zaprezentował się publiczności laureat ubiegłorocznego festiwalu zespół ProForma. Bardzo wiele pozytywnych wrażeń pozostawił po sobie także drugi występ wokalny. Zgromadzonej publiczności zaprezentował się chór The Elisabeth Singers z Hiroshimy. Swój występ zakończyli zaśpiewaniem Gaude Mater Polonia w hołdzie ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Warto zaznaczyć, iż przed tym tragicznym wydarzeniem pan Prezydent Lech Kaczyński objął patronat honorowy nad legnickim festiwalem. Po części artystycznej nagrodzono tegorocznych laureatów. Grand Prix a wraz z nim  Rubinowa Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy trafiła w ręce Chóru Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wieczorne uroczystości zakończyło odśpiewanie przez połączone chóry uczestników Gaude Mater Polonia.

 

21-23.05.2010

W Legnicy odbyły się dni skupienia dla tegorocznych konfirmantów.

 

30.05.2010

W Głogowie podczas nabożeństwa odbył się egzamin tegorocznych konfirmatów.

 

03.06.2010

Delegacja z Parafii wzięła udział w obradach 147 Zjazdu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, który odbył się w Ustroniu. Po zakończeniu Zjazdu wszyscy członkowie delegacji wzięli udział w uroczystym nabożeństwie "Przy kamieniu na Równicy", miejscu które upamiętnia trudne dla Ewangelików z regionu cieszyńskiego czasy kontrreformacji, kiedy to po odebraniu kościołów, nabożeństwa odbywały się w leśnych odstępach.

 

06.06.2010

W Kościele Mariackim w Legnicy konfirmowano dwóch młodych parafian z Głogowa: Grzegorza Lulczyka oraz Norberta Nowickiego.

 

12-13.06.2010

W Kościele Mariackim po raz kolejny została wystawiona sztuka "Była już taka miłość, ale nie ma pewności, że była nasza".

 

 28.06.2010

Na nabożeństwach w Legnicy i Głogowie z okazji zakończenia roku szkolnego wręczono świadectwa z nauki religii uczniom, którzy w minionym roku szkolnym uczęszczali na zajęcia z Religii Ewangelickiej organizowane przez Parafię w Legnicy.

 

01.07.2010

Początek prac remontowych w łączniku miedzy wieżami. Wymieniony zostanie dach (pokrycie oraz więźba) a także inne drewniane elementy konstrukcyjne wymagające wymiany. Przeprowadzenie tych prac jest konieczne, ponieważ wadliwy dach był zagrożeniem dla organ, które w 2000 roku zostały oddane do użytku po renowacji. Drewniana konstrukcja dachu wraz z metalowymi kotwami spełnia także rolę stabilizującą dla wież kościoła na górnym poziomie. Dlatego toczone prace będą miały także wpływ na poprawę bezpieczeństwa w niszczejących wieżach i w jakimś stopniu zmniejszą zagrożenie katastrofy budowlanej.

 

30.11.2010

Zakończenie prac remontowych w łączniku między wieżami. Wszystkie planowane na tym etapie prace zostały wykonane, wymieniono dach, a także elementy konstrukcyjne łącznika. Zamontowano także specjalne kable grzewcze na dachu łącznika, których działanie zapobiegać będzie zaleganiu śniegu i zamarzaniu wody na dachu łącznika.

 

11.12.2010

W sali parafialnej, mieszczącej się na piętrze Kościoła Mariackiego odbyło się Spotkanie Adwentowe, w którym tradycyjnie uczestniczyli ewangelicy z dolnośląskich parafii. Tym razem do Legnicy przybyli goście z Jawora, Świdnicy, Wałbrzycha. Obecni też byli w licznym gronie parafianie z Głogowa.

 

NABOŻEŃSTWA W KOŚCIELE MARII PANNY

Uprzejmie informuję, że w najbliższą Niedzielę, tj. 29.03 nabożeństwa w Legnicy i Głogowie nie odbędą się.

Zachęcam do indywidualnej lektury Pisma Świętego i modlitwy.

Porządek całego nabożeństwa znajduje się w zakładce Aktualności.

 

 

 

 

 

AKTUALNE ZALECENIA DOTYCZĄCE ORGANIZACJI NABOŻEŃSTW

Poniżej znajdziecie Państwo zalecenia Biskupa Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce, dotyczące organizacji życia parafialnego w najbliższym czasie.

AKTUALIZACJA 25.03.2020

Więcej…
 • Slider1
 • Slider3
 • Slider4
 • Slider5
 • Slider6
 • Slider7
 • Slider8
 • Slider9
 • Slider10
 • Slider11
 • Slider12
 • Slider13
 • Slider14
 • Slider15
 • Slider16
 • Slider17
 • Slider18
 • Slider19
 • Slider20
 • Slider21