Rok 2011

 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń parafialnych

 

02.01.2011

Nabożeństwem w Kościele Marii Panny w Legnicy oraz w kaplicy w Głogowie zainaugurowany został rok 2011.

 

06.01.2011

W Święto Epifanii odbyło się szczególne nabożeństwo, które wypełnione było wspomnieniem historii Mędrców ze Wschodu,   poezją i śpiewaniem kolęd przy akompaniamencie gitary. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy udali się na kawę i ciasto do zakrystii.

 

23.01.2011

W 3 Niedzielę po Epifanii po nabożeństwie odbyło się Zgromadzenie Parafialne, któremu przewodniczył administrator legnickiej parafii, ks.bp. Ryszard Bogusz. W zgromadzeniu tym udział wzięli również parafianie z Głogowa.

 

1-3.04.2011

Grupa dziewięciu osób wzięła udział w rekolekcjach pasyjnych dla dzieci i młodzieży w Karpaczu

 

09.04.2011

W Kościele Mariackim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ramach obchodów 770-lecia Bitwy pod Legnicą odbyło się uroczyste nabożeństwo według liturgii trydenckiej, upamiętniające to wydarzenie. Kościół wypełniony został po brzegi, a legniczanie podziwiać mogli odtwórców tych historycznych wydarzeń, przybyłych niemal z całej Polski, którym przewodził książę Henryk II Pobożny.

 

11.04.2011

Podczas nabożeństwa w Niedzielę Judica wspomniane zostały ofiary zeszłorocznej katastrofy w Smoleńsku, oraz powierzono w modlitwie ich rodziny. W Głogowie zaś gościnnie nabożeństwo odprawił ks. Cezary Królewicz, który przybył wraz z małżonką.

 

12.04.2011

W Głogowie miało miejsce wydarzenie historyczne dla legnickiej parafii i głogowskich ewangelików. Podpisany został bowiem Akt Notarialny gruntu, na którym stanąć ma dom parafialny. To wydarzenie szczególne bo dotąd ewangelicy w Głogowie nie mięli swojego miejsca spotkań, a podpisanie tego aktu z pewnością jest nowym początkiem dla filiału w Głogowie.

 

07.05.2011

W sobotnie przedpołudnie Kościół Mariacki odwiedziła liczna grupa z koła pań Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Rybniku. Była to jak dotąd najliczniejsza grupa zwiedzająca nasz Kościół w tym roku.

 

12.05.2011

Miał miejsce pogrzeb śp. Edity Sydor, z domu Tiele, która zmarła w wieku niespełna 76 lat. Jej pogrzeb odbył się w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Legnicy, gdzie później została pochowana.

 

22.05.2011

W Niedzielę Cantate odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym nabożeństwo w głównej części Kościoła. Frekwencja wyniosła 20 osób.

 

29.05.2011

W Niedzielę Rogate miało miejsce niezwykłe nabożeństwo, w którym wzięła udział 44 osobowa grupa z Bielska-Białej. Większość tej grupy stanowił Chór Kościelny Parafii E-A w Białej, który wykonał 6 pieśni. Kazanie zaś wygłosił proboszcz Parafii z Białej ks. Henryk Mach. Nabożeństwo było sporym przeżyciem dla miejscowych parafian, którzy reprezentowani byli także przez filiał z Głogowa. W sumie zgromadziło blisko 80 osób.

 

05.06.2011

W Niedzielę Exaudi w Kościele Mariackim odbyło się kolejne wyjątkowe nabożeństwo. W ramach Spotkania Rycerstwa Śląskiego Oddziału Zakonu Joannitów w naszym Kościele odbyło się nabożeństwo kończące te obchody. Kazanie wygłosił ks. płk Andrzej Fober z Wrocławia.

 

18.06.2011

Wraz z parafianami z Legnicy i Głogowa uczestniczyliśmy w obchodach 620- lecia Kościoła Marii Panny w Lubaniu, które połączone były ze spotkaniem partnerskim Diecezji Wrocławskiej Kościoła E-A z Ewangelickim Kościołem Berlina ? Brandenburgii Śląskich Górnych Łużyc.

 

07.07.2011

W Kaplicy Kościoła Mariackiego w Legnicy odbyło się Zebranie Rady Parafialnej.

 

07.08.2011

W 7. Niedzielę po Trójcy Świętej na nabożeństwie w Legnicy gościliśmy dotychczasowego duszpasterza legnickiej parafii, ks. Dariusza Madzię, który przybył w odwiedziny wraz z rodziną i wygłosił kazanie.

 

08.08.2011

Kościół Mariacki odwiedziła grupa piłkarzy Reprezentacji Polski w piłce nożnej, którzy przebywali na zgrupowaniu w Legnicy przed towarzyskim spotkaniem z Gruzją.

 

10.08.2011

Dla równowagi Kościół Mariacki odwiedziła grupa piłkarzy wraz ze sztabem szkoleniowym Reprezentacji Gruzji. Byli oni pod wrażeniem piękna naszego Kościoła.

 

22-28.08.2011

W tych dniach w Legnicy odbywały się Mistrzostwa Świata Juniorów w Łucznictwie. Sporym zainteresowaniem w związku z tym cieszył się Kościół Mariacki, który codziennie odwiedzały grupy młodych sportowców.

 

01.09.2011

Od początku miesiąca na dobre ruszyły prace remontowe przy Kościele Mariackim. Wzmocnienia wymagają fundamenty pod obiema wieżami. Celem prac jest także odnowienie lewej przypory i dokonanie kotwienia wież. Zakończenie prac remontowych planowane jest na połowę listopada. Środki finansowe na ten cel pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Fundacji Polska Miedź.

 

13.09.2011

W ramach XXV Legnickiego Conversatorium Organowego w Kościele Mariackim odbył się recital organowy Krzysztofa Urbaniaka, absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Wyższej Szkoły Muzycznej w Stuttgarcie.

 

17-18.09.2011

W tych dniach delegacja z legnickiej Parafii uczestniczyła w obchodach 10- lecia wpisania Kościoła Pokoju w Jaworze na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W sobotę czas wypełniły sesje naukowe, dotyczące historii powstania Kościołów Pokoju oraz historii ewangelicyzmu na ziemiach Dolnego Śląska, a także wspaniały koncert orkiestry Concerto Polacco, która w barokowym stylu wykonała największe dzieła znanych kompozytorów. W Niedzielę odbyło się zaś nabożeństwo dziękczynne, w którym udział wzięło ponad 20 osób z Legnicy i Głogowa.

 

25.09.2011

W 14. Niedzielę po Trójcy Świętej w Kościele Mariackim miał miejsce Chrzest Maksymiliana Filipa Mularczyka z Głogowa. Chrztu naszemu najmłodszemu Parafianinowi udzielił ks. Cezary Królewicz z Lubania.

 

05.10.2011

Odbył się pogrzeb śp. Doroty Małgorzaty Kalinowskiej, z domu Hardt, która zmarła w wieku 87 lat. Wszak nie należała do ewangelickiej parafii w Legnicy była wyznania ewangelickiego i mieszkała od czasów powojennych w Prochowicach. Tam też w kaplicy cmentarnej odbył się jej pogrzeb i tam została pochowana.

 

12.10.2011

W charakterze ekumenicznym odbyło się w legnickiej Katedrze ap. Piotra i Pawła spotkanie pod hasłem: ?Asyż legnicki. Ekumeniczna modlitwa o pokój?. Udział w nim wzięli duchowni z kościołów chrześcijańskich w Legnicy, w tym z Kościoła Ewangelicko ? Augsburskiego, Kościoła Rzymsko ? Katolickiego i Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 

15.10.2011

Jak co roku zostaliśmy zaproszeni na spotkanie poświęcone osobie ks. Johanna Heermanna. Tym razem odbyło się ono w Chobieni, gdzie Johann Heermann pracował jako duszpasterz praktycznie przez całe swoje życie.

 

21-23.10.2011

W Międzyzdrojach odbyła się ostatnia sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej. Przez ostatnie pięć lat naszą parafię reprezentowała pani Maria Garbacz z Głogowa.

 

13.11.2011

W Przedostatnią Niedzielę Roku Kościelnego w Kościele Mariackim w Legnicy odbył się Chrzest Joanny Sak z Legnicy. Chrztu udzielił ks. Jerzy Gansel.

 

20.11.2011

W Niedzielę Wieczności odbyło się w Legnicy wyborcze Zgromadzenie Parafialne mające na celu wybór delegata parafii do Synodu Diecezji Wrocławskiej. Największą liczbę głosów uzyskała pani Ingrid Rybicka z Głogowa i ona przez najbliższe pięć lat reprezentować będzie naszą parafię w Synodzie Diecezji. Zgromadzenie Parafialne podjęło także uchwałę o tym, by w Głogowie powstało Centrum Parafialne na terenie, który parafia otrzymała w ubiegłym roku.

 

20.11.2011

Kościół Mariacki zwiedziła prawdopodobnie ostatnia zorganizowana grupa turystów. Była to grupa fotografów-amatorów, którzy przybyli do Legnicy z Dolnego Śląska i Wielkopolski.

 

23.11.2011

W Kościele Mariackim odbył się odbiór końcowy prac przeprowadzonych w tym roku. Z Bożą pomocą udało się pomimo wielu trudności zakończyć te prace planowo. Kolejny etap polegający na wzmacnianiu fundamentów Kościoła przeprowadzony zostanie w przyszłym roku, w miarę możliwości finansowych i pozyskanych środków.

 

27.11.2011

W  1. Niedzielę Adwentu zainaugurowaliśmy na naszych nabożeństwach w Legnicy i Głogowie coroczną akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, która w tym roku przebiega pod hasłem: "Podarujmy dzieciom czas".

 

30.11.2011

Zakończono pomyślnie prace remontowe przy Kościele Marii Panny, celem których było wzmocnienie fundamentów pod wieżami Kościoła.

 

12-15.12.2011

Na terenie pobliskiej Galerii Piastów parafia prowadziła sprzedaż świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która jak w latach poprzednich zakończyła się dużym powodzeniem.

 

19-23.12.2011

Przed Kościołem Marii Panny także sprzedawano świece. Inicjatywa ta sprawiła, że parafii udało się w tym roku sprzedać wszystkie zamówione świece.

 

24.12.2011

Podczas nabożeństwa wigilijnego w Legnicy, jak to miało miejsce rok wcześniej śpiewaliśmy kolędy z akompaniamentem gitary. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu jednego z sympatyków naszej parafii. Podobne kolędowanie miało też miejsce w 2. Święto Narodzenia Pańskiego.

 

31.12.2011

W kaplicy Kościoła Marii Panny nabożeństwem zakończyliśmy rok 2011. Było to nabożeństwo szczególne, gdyż w jego trakcie odbyła się konwersja dwóch osób, które tego dnia wstąpiły do parafii.

 

NABOŻEŃSTWA W KOŚCIELE MARII PANNY

Uprzejmie informuję, że w najbliższą Niedzielę, tj. 29.03 nabożeństwa w Legnicy i Głogowie nie odbędą się.

Zachęcam do indywidualnej lektury Pisma Świętego i modlitwy.

Porządek całego nabożeństwa znajduje się w zakładce Aktualności.

 

 

 

 

 

AKTUALNE ZALECENIA DOTYCZĄCE ORGANIZACJI NABOŻEŃSTW

Poniżej znajdziecie Państwo zalecenia Biskupa Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce, dotyczące organizacji życia parafialnego w najbliższym czasie.

AKTUALIZACJA 25.03.2020

Więcej…
 • Slider1
 • Slider3
 • Slider4
 • Slider5
 • Slider6
 • Slider7
 • Slider8
 • Slider9
 • Slider10
 • Slider11
 • Slider12
 • Slider13
 • Slider14
 • Slider15
 • Slider16
 • Slider17
 • Slider18
 • Slider19
 • Slider20
 • Slider21