• bann-12.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-7.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-8.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

 

01.01.2012

Nabożeństwem w Kościele Marii Panny w Legnicy oraz w kaplicy w Głogowie zainaugurowany został rok 2012.

 

06.01.2012

W Święto Epifanii odbyło się szczególne nabożeństwo w Jaworze, w którym parafianie z Legnicy, a także z Głogowa wzięli czynny udział. Nabożeństwo to połączone było ze wspólnym kolędowaniem, zaś bezpośrednio po nim wszyscy uczestnicy udali się na kawę i ciasto do domu parafialnego Augusta Viktoria.

 

04.02.2012

Dobre wieści napłynęły do nas z Warszawy, gdzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki składanych wniosków o dotacje. Parafia Ewangelicko - Augsburska w Legnicy na kolejny etap remontu fundamentów pod wieżami Kościoła Marii Panny otrzymała 750 000,00 zł. Dzięki tym funduszom ze spokojem możemy realizować kolejne zaplanowane prace, mające na celu zabezpieczenie wież Kościoła.

 

12.02.2012

W czasie nabożeństwa w Legnicy Jubileusz 50-lecia małżeństwa obchodzili Państwo Lilli i Bazyli Kulik. Podziękowaliśmy Bogu za wspólne lata ich życia i błogosławieństwo, jakim ich obdarzał oraz powierzyliśmy Jego łaskawej opiece kolejne lata ich życia.

 

12.02.2012

Bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, mające na celu zatwierdzenie dokumentacji finansowej parafii za rok 2011, oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2012.

 

18.02.2012

Wraz z delegatem parafii do Synodu Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w RP wzięliśmy udział w obradach Synodu Diecezjalnego we Wrocławiu.

 

22.02.2012

W Środę Popielcową - Dzień Pokuty i Modlitwy w Legnicy odbyło się nabożeństwo pokutne, mające na celu wprowadzić nas w czas pasyjny. Mimo, iż było to nabożeństwo tygodniowe frekwencja na nim była zadowalająca.

 

02.03.2012

W miejscowości Zajezierze, koło Ostródy na Mazurach odbył się pogrzeb śp. Lidii Klimbejn, która była przez ostatnie kilkanaście lat związana z Parafią Ewangelicko - Augsburską w Legnicy. Większość swojego życia spędziła jednak na Mazurach i tam też w rodzinnym grobie została pochowana.

 

23-25.03.2012

Jak co roku wzięliśmy udział w Rekolekcjach Pasyjnych dla dzieci i młodzieży, które odbyły się w Karpaczu. Program rozpoczął się w piątek wieczorem, zaś zakończony został niedzielnym nabożeństwem w Kościele Wang.

 

15.04.2012

W 1. Niedzielę po Wielkanocy (Quasimodogeniti) podczas nabożeństwa w Legnicy miała miejsce konwersja jednego z wieloletnich sympatyków Parafii.

 

20.04.2012

Kościół Marii Panny odwiedziła jak dotąd najliczniejsza grupa turystów, w liczbie 49 osób, która przybyła do Legnicy z Gniezna.

 

27-30.04.2012

Wzięliśmy udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Młodzieży Ewangelickiej, które odbywały się w Poznaniu.

 

17.05.2012

Kościół Marii Panny w Legnicy odwiedziła liczna grupa z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lasowicach Wielkich na czele z proboszczem ks. Ryszardem Pieronem.

 

17.05.2012

Jak co roku wzięliśmy udział w nabożeństwie w po ewangelickim Kościele Jana i Katarzyny w Świerzawie z okazji Święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Kazanie podczas tego nabożeństwa wygłosił ks. Ryszard Pieron z Lasowic Wielkich.

 

25.05.2012

Wzięliśmy udział w obchodach IV Festiwalu Kultury Protestanckiej, w ramach którego odbył się między innymi Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Koncert ten miał miejsce w byłym ewangelickim Kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu. Zespół zaprezentował premierowy repertuar pieśni ewangelickich.

 

28.05.2012

W 2. Dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego wzięliśmy udział w Święcie Parafialnym Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Jaworze. Po nabożeństwie miał miejsce piknik parafialny.

 

03.06.2012

Nabożeństwem w Święto Trójcy Świętej zainaugurowaliśmy niedzielne nabożeństwa w dużej przestrzeni Kościoła Marii Panny.

 

03.06.2012

Wzięliśmy udział w Święcie Parafialnym Parafii Rzymsko - Katolickiej w Bukówku, pow. średzki. Nabożeństwo miało miejsce w poewangelickim kościele, gdzie dziś mieści się Ekumeniczne Sanktuarium. Po nabożeństwie miał miejsce piknik parafialny.

 

08.06.2012

Kościół Marii Panny odwiedziła liczna grupa turystów z Rosji, którzy przebywali w Legnicy przy okazji meczu na Mistrzostwach Świata z Czechami we Wrocławiu.

 

22.06.2012

W Kościele Marii Panny rozpoczął się kolejny etap remontu fundamentów pod wieżami. W planach jest przewidziane zainicjowanie kilkudziesięciu betonowych pali w przedsionku wejścia głównego i tylnej części nawy Kościoła. Prace remontowe potrwać mają do połowy września.

 

2-4.07.2012

W Wiśle Jaworniku odbywała się Ogólnopolska Konferencja Duchownych Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.

 

13.07.2012

W Kościele Marii Panny w Legnicy miał miejsce ślub członka naszej Parafii, Lucjusza Strojek z Anną Powałko.

 

14.07.2012

Kościół Marii Panny odwiedziła 50 osobowa grupa z zaprzyjaźnionej Parafii w Daubitz (Niemcy).

 

30.08.2012

Zakończony został wstępny projekt na Budowę Centrum Parafialnego w Głogowie.

 

09.09.2012

Nabożeństwem w 14. Niedzielę po Trójcy Świętej zainaugurowany został rok katechetyczny w Parafii. Od tego roku szkolnego lekcje nauczania kościelnego rozpoczyna w naszej Parafii czterech uczniów pierwszej klasy.

 

11.09.2012

W Kościele Marii Panny dokonany został odbiór remontu fundamentów pod wieżami Kościoła. Z Bożą pomocą udało się pomyślnie przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace. Konstrukcja Kościoła jest już całe szczęście należycie zabezpieczona. Na następny rok przewidziane są kolejne prace w klatkach schodowych wież, planowane jest również odrestaurowanie schodów zewnętrznych Kościoła.

 

12-13.09.2012

W ramach XXVI Legnickiego Conversatorium Organowego w Legnicy w Kościele Marii Panny odbyły się dwa koncerty organowe. Pierwszego dnia na organach grał Michał Sławecki, organista, kompozytor i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował we Włoszech i odbył wiele kursów w różnych krajach Europy. Od bieżącego roku jest także dyrektorem artystycznym Legnickiego Conversatorium Organowego.

Drugiego dnia przy organach zasiadł Michał Markuszewski, który również jest absolwentem akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w Belinie i jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali organowych. W programie koncertu znalazło się miejsce na interpretację wielu sztandarowych pieśni ewangelickich.

Zarówno wtorkowy, jak i środowy wieczór zgromadził w Kościele Marii Panny blisko 200 słuchaczy.

 

22.09.2012

Wzięliśmy udział w corocznym Spotkaniu Partnerskim Diecezji Wrocławskiej i Ewangelickiego Kościoła Berlina - Brandenburgii - Śląska i Górnych Łużyc, które odbyło się w niemieckim Bad Muskau. Naszą Parafię reprezentowała grupa 17 osób.

 

29.09.2012

Kościół Marii Panny gościł ponad 300 osobową grupę pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na czele z prezesem panem Zbigniewem Derdziukiem w ramach Pierwszego Dolnośląskiego Spotkania Kościołów. Uczestnicy najpierw odwiedzili Kościół Pokoju w Jaworze, potem udali się do Kościoła Prawosławnego w Legnicy i zwiedzili legnicką Katedrę, zaś po przerwie obiadowej dalsza część Spotkania miała miejsce w naszym Kościele. Po krótkim wstępie historycznym odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem ks. Cezarego Królewicza, proboszcza Parafii Ewangelickiej w Lubaniu, który wygłosił kazanie, ks. Lubomira Worchacza z Parafii Prawosławnej w Legnicy, ks.Tomasza Filipka z Parafii Rzymskokatolickiej św. Trójcy w Legnicy oraz gospodarza legnickiej Parafii ks. Jerzego Gansela. Po nabożeństwie miał miejsce koncert w wykonaniu pracowników ZUS i ich rodzin. Po zakończeniu koncertu wszyscy udali się na poczęstunek do auli w pobliskiej szkole. Z pewnością był to bardzo błogosławiony czas dla nas wszystkich. I oby więcej takich wspólnych inicjatyw.

 

29.09.2012

W Chróstniku, niedaleko Legnicy odsłonięto na dawnym Kościele Ewangelickim tablicę upamiętniającą słynnego teologa, poetę i pieśniarza, ks. Beniamina Schmolcka, który urodził się właśnie w Chróstniku, a na duchownego ordynowany został w Legnicy. Tablicę pamiątkową poświęcił Biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej, ks. bp Marek Mendyk, zaś Kościół Ewangelicki reprezentował ks. radca Waldemar Pytel ze Świdnicy, gdzie ks. Beniamin Schmolck był długoletnim proboszczem.

 

30.09.2012

W Kościele Marii Panny świętowaliśmy przy pięknie przystrojonym Kościele Dziękczynne Święto Żniw.

 

07.10.2012

W Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo polsko-niemieckie z okazji Święta Żniw. Jak co roku na to nabożeństwo licznie przybyli goście z Niemiec oraz byli Legniczanie. W nabożeństwie udział wzięli parafianie i duchowni zboru polskiego i niemieckiego. Kazanie wygłosił ks. Dawid Mendrok z Wrocławia.

 

15.10.2012

W Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy odbyła się uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, podczas której wręczone zostały nagrody "Zasłużony dla Dolnego Śląska". Nagrodę między innymi otrzymał dyrektor legnickiego teatru pan Jacek Głomb. Kościół Ewangelicko - Augsburski w zastępstwie za zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej reprezentował ks. Jerzy Gansel.

 

15.10.2012

W Kościele Marii Panny w ramach V Legnickich Dni Chrześcijańskich odbyło się Spotkanie Ekumeniczne połączone z wykładem na temat Nauki Kościoła Ewangelickiego o raz podstawowych zasad wiary w 495 rocznicę Reformacji. Drugą część stanowiła Prezentacja wybranych pieśni ewangelickich oraz ich znaczenie w ewangelickim nabożeństwie. Tego typu spotkanie odbyło się w naszym Kościele pierwszy raz, a mimo to zgromadziło niemałą liczbę uczestników.

 

15.10.2012

Wieczorem w Legnickiej Katedrze ap. Piotra i Pawła odbyło się coroczne Nabożeństwo Ekumeniczne pod hasłem "Asyż w Legnicy". Tradycyjne orędzia pokojowe, których tegorocznym tematem było przebaczenie wygłosili, przedstawiciele czterech wyznań. Z Kościoła Rzymsko - Katolickiego ks. bp. Stefan Cichy, Biskup Diecezji Legnickiej, z Kościoła Grecko - Katolickiego ks. Mirosław Drapała, z Kościoła Prawosławnego ks. Lubomir Worchacz, z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego ks. Jerzy Gansel. Swoje orędzia wygłosili także inicjatorzy spotkania przedstawiciele Klasztoru Franciszkanów z Legnicy i Wrocławia. Nabożeństwo zakończyła modlitwa "Ojcze nasz" oraz wspólne błogosławieństwo. Bezpośrednio po nabożeństwie odbył się krótki recital organowy.

 

19-21.10.2012

W Międzyzdrojach odbywał się Synod Diecezji Wrocławskiej. Naszą Parafię reprezentowała delegat do Synodu Diecezji pani Ingrid Rybicka z Głogowa.

 

24.10.2012

W Głogowie na Cmentarzu Komunalnym odbył się pogrzeb śp. Alicji Korytkowskiej, która zmarła 19 października przeżywszy ponad 83 lata.

 

25.10.2012

W Kościele Marii Panny w Legnicy odbył się Koncert Organowy "Polska Współczesna Muzyka Organowa" w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

 

31.10.2012

Uroczystym nabożeństwem w Święto Reformacji zakończyliśmy sezon letni w Kościele Marii Panny. W nabożeństwie wzięli udział parafianie z Głogowa, a frekwencja wyniosła ponad 30 osób. W tym uroczystym dniu do Parafii oficjalnie wstąpiły dwie osoby, które od blisko dwóch lat biorą czynny udział w życiu Parafii. Po uroczystym nabożeństwie odbyło się w Sali Parafialnej spotkanie przy kawie i herbacie.

 

02.11.2012

Kościół Marii Panny w Legnicy odwiedziła grupa turystów z Tomaszowa Mazowieckiego na czele z ks. Romanem Pawlasem.

 

20.11.2012

Kościół Marii Panny w Legnicy odwiedziła ponad 50 osobowa grupa dzieci z jednej z Legnickich Szkół Podstawowych.

 

21.11.2012

Tym razem Kościół Marii Panny odwiedziła grupa młodzieży z Kościoła Grecko-Katolickiego w Legnicy, na czele z ks. Mirosławem Drapałą.

 

25.11.2012

W Niedzielę Wieczności nabożeństwami w Legnicy i w Głogowie zakończyliśmy kolejny rok kościelny.

 

02.12.2012

Nabożeństwem w 1. Niedzielę Adwentu rozpoczęliśmy nowy rok kościelny oraz zainaugurowaliśmy coroczną akcję charytatywną "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2012", która potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia.

 

15.12.2012

Wzięliśmy udział w Jubileuszowym 10. Międzyparafialnym Spotkaniu Adwentowym, które odbyło się w Lubaniu. Naszą Parafię reprezentowało blisko 20 osób z Legnicy i Głogowa. Rozważanie poprowadził ks. Waldemar Pytel ze Świdnicy, a dla każdego z uczestników był to doskonały czas do spotkania i wspólnego kolędowania.

 

24-26.12.2012

Podczas nabożeństw świątecznych w Legnicy jak co roku mieliśmy okazję do wspólnego kolędowania przy akompaniamencie organów i gitary. Dzięki czemu nasze nabożeństwa były jeszcze bardziej bogatsze. Warto też wspomnieć, że do tej inicjatywy chętnie włączyły się dzieci, uczęszczające na lekcje religii w Parafii.

 

31.12.2012

Nabożeństwem spowiednio - komunijnym w Legnicy podziękowaliśmy Bogu za kończący się rok 2012.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !