• bann-3.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-7.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-2.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

02.01.2022

W pierwszą Niedzielę Nowego Roku nabożeństwami w Legnicy i Głogowie powierzyliśmy Wszechmogącemu Bogu rok 2022.

06.01.2022

Tradycyjnie w Święto Objawienia Pańskiego uczestniczyliśmy w Ekumenicznym Kolędowaniu, które jak co roku odbyło się w Kościele Pokoju w Jaworze.

09.01.2022

W Niedzielne popołudnie wraz z kuratorem Rady Parafialnej gościliśmy w partnerskiej parafii w Crimmitschau, biorąc udział w uroczystym nabożeństwie z okazji wprowadzenia w urząd proboszcza ks. Ulrike Lange. Tym samym po blisko 7 latach parafia w Crimmitschau ma swojego duszpasterza.

18.01.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jacka Pencarskiego, który zmarł w wieku 49 lat.

19.01.2022

W środowe południe odbyła się pierwsza w Nowym Roku Diecezjalna Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział.

21.01.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Tiele, który zmarł w wieku 74 lat.

22.01.2022

W Zielonej Górze z Ewangelickiego Kościoła Zbawiciela na miejscowy Cmentarz Komunalny odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Lika - proboszcza zielonogórskiej parafii ewangelickiej, który zmarł w wieku 54 lat. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce ks. bp Jerzy Samiec. W uroczystościach udział wzięli duchowni ze wszystkich diecezji Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, wierni z parafii w Zielonej Górze oraz innych parafii, a także goście ekumeniczni z Kościoła Rzymskokatolickiego, Polskokatolickiego i Prawosławnego.

23.01.2022

W Katedrze Legnickiej app. Piotra i Pawła odbyło się coroczne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo poprowadził Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski, a okolicznościowe słowo skierowali do zgromadzonych: ks. Lubomir Worchacz (Kościół Prawosławny), ks. Mirosław Drapała (Cerkiew Greckokatolicka) i ks. Jerzy Gansel.

29.01.2022

W sobotnie popołudnie w Domu Parafialnym w Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, które m. in. miało na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego parafii za rok 2021 oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2022.

31.01.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Lubinie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Mirandy Filiczkowskiej z domu Fibich, która zmarła w wieku 94 lat.

16.02.2022

W środowe przedpołudnie Kościół Marii Panny zwiedzała grupa studentów, która w ramach programu Erasmus przebywa w Legnicy i studiuje w Collegium Witelona. W ramach zwiedzania goście poznali historię kościoła oraz parafii ewangelickiej w Legnicy, jak również mieli możliwość podziwiania z bliska organów, wykonanych przez firmę Weigle w 1914 roku.

19.02.2021

W sobotnie popołudnie w Kościele Rzymskokatolickim w Chróstniku odbyło się IV Spotkanie Ekumeniczne, poświęcone pamięci ks. Benjamina Schmolcka – ewangelickiego duchownego, poety i pieśniarza, który urodził się w Chróstniku, ordynowany na księdza był w Kościele Marii Panny w Legnicy w 1701 roku, a później przez ponad 35 lat był proboszczem w Kościele Pokoju w Świdnicy. W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy Chróstnika i Gminy Lubin wraz z władzami samorządowymi, parafianie z Legnicy i Głogowa oraz duchowni trzech kościołów: rzymskokatolickiego, na czele z Biskupem Legnickim Andrzejem Siemieniewskim, greckokatolickiego (ks. Bogdan Ogrodnik) oraz ewangelickiego (ks. Jerzy Gansel). O oprawę muzyczną zadbała pani Agnieszka Justyna Szumiło (sopran), która zaprezentowała trzy pieśni Benjamina Schmolcka, na organach grał Krzysztof Kostanecki. Podczas spotkania wystąpił również Zespół Lubin. Po części oficjalnej w kościele, nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy kościele, a następnie uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez Gminę Lubin.

23.02.2021

W środowe południe odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej, w której wziąłem udział.

28.02.2022

W naszej Parafii przyjęliśmy grupę 9 osób, które przyjechały do Polski w związku z wojną w Ukrainie. Dzięki zaangażowaniu naszych parafian, goście mają zapewnioną stałą opiekę i pomoc oraz możliwość przebywania w komfortowych warunkach.

02.03.2022

W środowe popołudnie nabożeństwem w kaplicy Kościoła Marii Panny zainaugurowaliśmy tegoroczny czas pasyjny.

06.03.2022

W 1. Niedzielę Pasyjną – Niedzielę Diakonii, tradycyjnie zainaugurowaliśmy coroczną akcję charytatywną pod hasłem: „Skarbonka Diakonijna”. Do okolicznościowych skarbonek zbieramy ofiary, które w tym roku przeznaczone będą na pomoc Ukrainie. Akcja potrwa do Świąt Wielkanocnych.

12.03.2022

W Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu odbyła się kolejna sesja Synodu Diecezjalnego, w której wzięliśmy udział wraz z delegatem naszej parafii. Głównym tematem tej sesji było zatwierdzenie sprawozdań za rok 2021 oraz przyjęcie budżetu na rok 2022.

23.03.2022

Na platformie ZOOM odbyło się spotkanie w ramach Instytutu Pastoralnego dla absolwentów, w którym wziąłem udział. Głównym tematem spotkania była prezentacja ks. dr Grzegorza Olka na temat aktualnych badań nad Ewangelią Mateusza i analiza „Kazania na górze”.

8-10.04.2022

W drugi weekend kwietnia w Przesiece koło Jeleniej Góry po dwuletniej przerwie odbyły się Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne dla dzieci i młodzieży. Naszą parafię reprezentowało 8 osób. Tradycyjnie czas rekolekcji od piątkowego popołudnia do niedzielnego nabożeństwa w Jeleniej Górze-Cieplicach był obficie wypełniony. W programie znalazły się m.in. historie biblijne, zajęcia plastyczne, gry i zabawy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przede wszystkim zaś po długiej przerwie młodzież mogła na nowo się ze sobą zintegrować.

10.04.2022

W Kościele Marii Panny w Legnicy odbył się Koncert Charytatywny – Razem dla Ukrainy. Pamięć i nadzieja. W programie koncertu znalazły się utwory i pieśni pasyjne, jak również pieśni niosące pragnienie pokoju oraz pieśni wyrażające pamięć o tych, którzy polegli w czasie wojny. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem koncertu była Agnieszka Justyna Szumilo i Szumiło Art Forum Group. Wykonawcami byli Agnieszka Justyna Szumiło, Zespół Wokalny Art Forum Voices, Chór Kameralny Misericordia, Marek Fronc, Krzysztof Kostanecki, Magdalena Buczkowska oraz wielu innych wybitnych solistów z Polski i Ukrainy. Koncert połączony był z modlitwą ekumeniczną o pokój dla Ukrainy. Modlitwę poprowadzili duchowni czterech legnickich kościołów chrześcijańskich: ks. bp Andrzej Siemieniewski (Kościół Rzymskokatolicki), ks. Mirosław Drapała (Kościół Greckokatolicki), ks. Lubomir Worchacz (Kościół Prawosławny), ks. Jerzy Gansel (Kościół Ewangelicko- Augsburski). W koncercie udział wzięło blisko 300 osób. Po koncercie zebrano dobrowolne ofiary na rzecz osób z Ukrainy przebywających w Legnicy.

11.04.2022

Od poniedziałku w naszej parafii gościmy kolejną grupę osób z Ukrainy. Tym razem jest to 8 osób, które przybyły do Legnicy z Charkowa.

14.04.2022

Nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Wielki Czwartek w Kościele Marii Panny rozpoczęliśmy przeżywanie tegorocznych Świąt Wielkanocnych.

15.04.2022

W Wielki Piątek podczas nabożeństw spowiednio- komunijnych w Legnicy i Głogowie wspominaliśmy pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

17.04.2022

W Niedzielę Wielkanocną w Legnicy i Głogowie odbyły się uroczyste nabożeństwa na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego.

18.04.2022

W Poniedziałek Wielkanocny podczas nabożeństwa w Legnicy świętowaliśmy drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

30.04.2022

W sobotnie popołudnie w Kościele Marii Panny rozpoczęliśmy kolejny sezon turystyczny. Zachęcamy wszystkich do zwiedzania najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta i okolic z wieży widokowej. Zwiedzanie, jak co roku możliwe jest po nabyciu cegiełki w niezmienionych cenach: 6zł i 3zł. Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Renowacji Kościoła.

14.05.2022

W sobotnie popołudnie i wieczór aktywnie włączyliśmy się w Noc Muzeów. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Miedzi w Legnicy został zorganizowany spacer po Kościele Marii Panny połączony z udostępnieniem wielu ciekawych miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. W tym zorganizowanym zwiedzaniu wzięło udział ponad 60 osób.

25.05.2022

W siedzibie Diecezji Wrocławskiej odbyła się diecezjalna konferencja księży, w której wziąłem udział.

26.05.2022

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego odbyło się nabożeństwo w Głogowie, w którym wzięli również udział parafianie z Legnicy. Po nabożeństwie zorganizowane zostało spotkanie przy kawie i cieście.

31.05.2022

We wtorkowe popołudnie Kościół Marii Panny odwiedziła grupa studentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Lübeck, którzy przybyli do Legnicy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Urbaniaka. Goście zwiedzali nasz kościół w tym przede wszystkim zabytkowe organy i przez kilka godzin mogli nacieszyć się ich wspaniałym brzmieniem.

05.06.2022

W Święto Zesłania Ducha Świętego w Kościele Marii Panny odbyło się szczególne nabożeństwo. Tego dnia miała miejsce uroczystość Konfirmacji. Swoją wiarę w Trójjedynego Boga potwierdziło pięcioro Konfirmantów, którym życzymy wiele Bożego błogosławieństwa i Bożego prowadzenia na każdy czas. Ponadto przeżywaliśmy również Sakrament Chrztu Świętego młodego człowieka, który podjął świadomą decyzję o tym, że chce zostać ochrzczony. Jemu również życzymy wiele Bożego błogosławieństwa i łaski.

06.06.2022

W drugi dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego w Duninie pod Legnicą odbył się tradycyjny Piknik Parafialny, w którym wzięli udział również nasi goście z Ukrainy, przebywający pod opieką naszej parafii. Oprócz tradycyjnej jajecznicy, pysznych potraw grilla i waty cukrowej, był też czas na wspólne rozmowy, grę w piłkę nożną, siatkówkę i badmintona. W tym roku w pikniku wzięło udział blisko 40 osób.

19.06.2022

W 1. Niedzielę po Trójcy Świętej podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie, podziękowaliśmy Bogu za kończący się rok szkolny 2021/22 i prosiliśmy o Jego błogosławieństwo na czas urlopów i wakacji.

22.06.2022

W Kościele Marii Panny miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego małej Emilii. Jej oraz jej Rodzicom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

26.06.2022

W Kościele Marii Panny gościliśmy ekipę telewizyjną TVP, która realizowała nagranie nabożeństwa na potrzeby emisji w TVP Kultura. Emisja tego nabożeństwa zaplanowana została na Niedzielę 14 sierpnia o godz. 8.00.

27-29.06.2022

W Wiśle odbywała się tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Księży naszego kościoła, w której wziąłem udział.

Zapowiedź wydarzeń

KONCERT SCHOLA GREGORIANA VILNENSIS

W poniedziałek 15 sierpnia o godz. 19.15 w Kościele Marii Panny odbędzie się koncert Chóru Bazyliki Archikatedralnej w Wilnie Schola Gregoriana Vilnensis. Chórem dyrygować będzie dr hab. Michał Sławecki. Wstęp wolny. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

......................................................................................................................

JUBILEUSZ 500-LAT REFORMACJI W LEGNICY ORAZ 830 LAT KOŚCIOŁA MARII PANNY

W dniach 15-18 września odbywać się będą uroczystości związane z Jubileuszem 500- lat Reformacji w Legnicy oraz 830- leciem Kościoła Marii Panny. W programie uroczystości zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. Zachęcam do zapoznania się z programem!

.......................................................................................................................

CZWARTEK (15.09)

LEGNICKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA – 17.00

Spotkanie z p. Małgorzatą Lutowską, autorką książki pt. Powierzony klucz, opowiadającej o losach ewangelików na Dolnym Śląsku

KOŚCIÓŁ MARII PANNY – 19.15

Koncert organowy w ramach XXXV Legnickiego Conversatorium Organowego

PIĄTEK (16.09)

SALA KRÓLEWSKA AKADEMII RYCERSKIEJ W LEGNICY – 11.00

Konferencja naukowa – 500 lat Reformacji w Legnicy

KOŚCIÓŁ MARII PANNY – 19.15

Koncert organowy w ramach XXXV Legnickiego Conversatorium Organowego

SOBOTA (17.09)

KOŚCIÓŁ MARII PANNY – 12.00 

Nabożeństwo

KOŚCIÓŁ MARII PANNY – 15.00

Zwiedzanie Kościoła i ewangelickich zakątków Legnicy

KOŚCIÓŁ MARII PANNY – 19.15

Finałowy Koncert Reformacyjny w ramach XXXV Legnickiego Conversatorium Organowego

NIEDZIELA (18.09)

KOŚCIÓŁ MARII PANNY – 11.00

Nabożeństwo z okazji Dziękczynnego Święta Żniw z udziałem byłych mieszkańców Legnicy