• bann-7.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-5.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

02.01.2022

W pierwszą Niedzielę Nowego Roku nabożeństwami w Legnicy i Głogowie powierzyliśmy Wszechmogącemu Bogu rok 2022.

06.01.2022

Tradycyjnie w Święto Objawienia Pańskiego uczestniczyliśmy w Ekumenicznym Kolędowaniu, które jak co roku odbyło się w Kościele Pokoju w Jaworze.

09.01.2022

W Niedzielne popołudnie wraz z kuratorem Rady Parafialnej gościliśmy w partnerskiej parafii w Crimmitschau, biorąc udział w uroczystym nabożeństwie z okazji wprowadzenia w urząd proboszcza ks. Ulrike Lange. Tym samym po blisko 7 latach parafia w Crimmitschau ma swojego duszpasterza.

18.01.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jacka Pencarskiego, który zmarł w wieku 49 lat.

19.01.2022

W środowe południe odbyła się pierwsza w Nowym Roku Diecezjalna Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział.

21.01.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Tiele, który zmarł w wieku 74 lat.

22.01.2022

W Zielonej Górze z Ewangelickiego Kościoła Zbawiciela na miejscowy Cmentarz Komunalny odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Lika - proboszcza zielonogórskiej parafii ewangelickiej, który zmarł w wieku 54 lat. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce ks. bp Jerzy Samiec. W uroczystościach udział wzięli duchowni ze wszystkich diecezji Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, wierni z parafii w Zielonej Górze oraz innych parafii, a także goście ekumeniczni z Kościoła Rzymskokatolickiego, Polskokatolickiego i Prawosławnego.

23.01.2022

W Katedrze Legnickiej app. Piotra i Pawła odbyło się coroczne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo poprowadził Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski, a okolicznościowe słowo skierowali do zgromadzonych: ks. Lubomir Worchacz (Kościół Prawosławny), ks. Mirosław Drapała (Cerkiew Greckokatolicka) i ks. Jerzy Gansel.

29.01.2022

W sobotnie popołudnie w Domu Parafialnym w Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, które m. in. miało na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego parafii za rok 2021 oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2022.

31.01.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Lubinie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Mirandy Filiczkowskiej z domu Fibich, która zmarła w wieku 94 lat.

16.02.2022

W środowe przedpołudnie Kościół Marii Panny zwiedzała grupa studentów, która w ramach programu Erasmus przebywa w Legnicy i studiuje w Collegium Witelona. W ramach zwiedzania goście poznali historię kościoła oraz parafii ewangelickiej w Legnicy, jak również mieli możliwość podziwiania z bliska organów, wykonanych przez firmę Weigle w 1914 roku.

19.02.2021

W sobotnie popołudnie w Kościele Rzymskokatolickim w Chróstniku odbyło się IV Spotkanie Ekumeniczne, poświęcone pamięci ks. Benjamina Schmolcka – ewangelickiego duchownego, poety i pieśniarza, który urodził się w Chróstniku, ordynowany na księdza był w Kościele Marii Panny w Legnicy w 1701 roku, a później przez ponad 35 lat był proboszczem w Kościele Pokoju w Świdnicy. W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy Chróstnika i Gminy Lubin wraz z władzami samorządowymi, parafianie z Legnicy i Głogowa oraz duchowni trzech kościołów: rzymskokatolickiego, na czele z Biskupem Legnickim Andrzejem Siemieniewskim, greckokatolickiego (ks. Bogdan Ogrodnik) oraz ewangelickiego (ks. Jerzy Gansel). O oprawę muzyczną zadbała pani Agnieszka Justyna Szumiło (sopran), która zaprezentowała trzy pieśni Benjamina Schmolcka, na organach grał Krzysztof Kostanecki. Podczas spotkania wystąpił również Zespół Lubin. Po części oficjalnej w kościele, nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy kościele, a następnie uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez Gminę Lubin.

23.02.2021

W środowe południe odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej, w której wziąłem udział.

28.02.2022

W naszej Parafii przyjęliśmy grupę 9 osób, które przyjechały do Polski w związku z wojną w Ukrainie. Dzięki zaangażowaniu naszych parafian, goście mają zapewnioną stałą opiekę i pomoc oraz możliwość przebywania w komfortowych warunkach.

02.03.2022

W środowe popołudnie nabożeństwem w kaplicy Kościoła Marii Panny zainaugurowaliśmy tegoroczny czas pasyjny.

06.03.2022

W 1. Niedzielę Pasyjną – Niedzielę Diakonii, tradycyjnie zainaugurowaliśmy coroczną akcję charytatywną pod hasłem: „Skarbonka Diakonijna”. Do okolicznościowych skarbonek zbieramy ofiary, które w tym roku przeznaczone będą na pomoc Ukrainie. Akcja potrwa do Świąt Wielkanocnych.

12.03.2022

W Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu odbyła się kolejna sesja Synodu Diecezjalnego, w której wzięliśmy udział wraz z delegatem naszej parafii. Głównym tematem tej sesji było zatwierdzenie sprawozdań za rok 2021 oraz przyjęcie budżetu na rok 2022.

23.03.2022

Na platformie ZOOM odbyło się spotkanie w ramach Instytutu Pastoralnego dla absolwentów, w którym wziąłem udział. Głównym tematem spotkania była prezentacja ks. dr Grzegorza Olka na temat aktualnych badań nad Ewangelią Mateusza i analiza „Kazania na górze”.

8-10.04.2022

W drugi weekend kwietnia w Przesiece koło Jeleniej Góry po dwuletniej przerwie odbyły się Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne dla dzieci i młodzieży. Naszą parafię reprezentowało 8 osób. Tradycyjnie czas rekolekcji od piątkowego popołudnia do niedzielnego nabożeństwa w Jeleniej Górze-Cieplicach był obficie wypełniony. W programie znalazły się m.in. historie biblijne, zajęcia plastyczne, gry i zabawy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przede wszystkim zaś po długiej przerwie młodzież mogła na nowo się ze sobą zintegrować.

10.04.2022

W Kościele Marii Panny w Legnicy odbył się Koncert Charytatywny – Razem dla Ukrainy. Pamięć i nadzieja. W programie koncertu znalazły się utwory i pieśni pasyjne, jak również pieśni niosące pragnienie pokoju oraz pieśni wyrażające pamięć o tych, którzy polegli w czasie wojny. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem koncertu była Agnieszka Justyna Szumilo i Szumiło Art Forum Group. Wykonawcami byli Agnieszka Justyna Szumiło, Zespół Wokalny Art Forum Voices, Chór Kameralny Misericordia, Marek Fronc, Krzysztof Kostanecki, Magdalena Buczkowska oraz wielu innych wybitnych solistów z Polski i Ukrainy. Koncert połączony był z modlitwą ekumeniczną o pokój dla Ukrainy. Modlitwę poprowadzili duchowni czterech legnickich kościołów chrześcijańskich: ks. bp Andrzej Siemieniewski (Kościół Rzymskokatolicki), ks. Mirosław Drapała (Kościół Greckokatolicki), ks. Lubomir Worchacz (Kościół Prawosławny), ks. Jerzy Gansel (Kościół Ewangelicko- Augsburski). W koncercie udział wzięło blisko 300 osób. Po koncercie zebrano dobrowolne ofiary na rzecz osób z Ukrainy przebywających w Legnicy.

11.04.2022

Od poniedziałku w naszej parafii gościmy kolejną grupę osób z Ukrainy. Tym razem jest to 8 osób, które przybyły do Legnicy z Charkowa.

14.04.2022

Nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Wielki Czwartek w Kościele Marii Panny rozpoczęliśmy przeżywanie tegorocznych Świąt Wielkanocnych.

15.04.2022

W Wielki Piątek podczas nabożeństw spowiednio- komunijnych w Legnicy i Głogowie wspominaliśmy pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

17.04.2022

W Niedzielę Wielkanocną w Legnicy i Głogowie odbyły się uroczyste nabożeństwa na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego.

18.04.2022

W Poniedziałek Wielkanocny podczas nabożeństwa w Legnicy świętowaliśmy drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

30.04.2022

W sobotnie popołudnie w Kościele Marii Panny rozpoczęliśmy kolejny sezon turystyczny. Zachęcamy wszystkich do zwiedzania najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta i okolic z wieży widokowej. Zwiedzanie, jak co roku możliwe jest po nabyciu cegiełki w niezmienionych cenach: 6zł i 3zł. Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Renowacji Kościoła.

11.05.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Głogowie- Jaszkowie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Gertrudy Golińskiej z domu Majstrzak, która zmarła w wieku 84 lat.

14.05.2022

W sobotnie popołudnie i wieczór aktywnie włączyliśmy się w Noc Muzeów. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Miedzi w Legnicy został zorganizowany spacer po Kościele Marii Panny połączony z udostępnieniem wielu ciekawych miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. W tym zorganizowanym zwiedzaniu wzięło udział ponad 60 osób.

25.05.2022

W siedzibie Diecezji Wrocławskiej odbyła się diecezjalna konferencja księży, w której wziąłem udział.

26.05.2022

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego odbyło się nabożeństwo w Głogowie, w którym wzięli również udział parafianie z Legnicy. Po nabożeństwie zorganizowane zostało spotkanie przy kawie i cieście.

31.05.2022

We wtorkowe popołudnie Kościół Marii Panny odwiedziła grupa studentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Lübeck, którzy przybyli do Legnicy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Urbaniaka. Goście zwiedzali nasz kościół w tym przede wszystkim zabytkowe organy i przez kilka godzin mogli nacieszyć się ich wspaniałym brzmieniem.

05.06.2022

W Święto Zesłania Ducha Świętego w Kościele Marii Panny odbyło się szczególne nabożeństwo. Tego dnia miała miejsce uroczystość Konfirmacji. Swoją wiarę w Trójjedynego Boga potwierdziło pięcioro Konfirmantów, którym życzymy wiele Bożego błogosławieństwa i Bożego prowadzenia na każdy czas. Ponadto przeżywaliśmy również Sakrament Chrztu Świętego młodego człowieka, który podjął świadomą decyzję o tym, że chce zostać ochrzczony. Jemu również życzymy wiele Bożego błogosławieństwa i łaski.

06.06.2022

W drugi dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego w Duninie pod Legnicą odbył się tradycyjny Piknik Parafialny, w którym wzięli udział również nasi goście z Ukrainy, przebywający pod opieką naszej parafii. Oprócz tradycyjnej jajecznicy, pysznych potraw grilla i waty cukrowej, był też czas na wspólne rozmowy, grę w piłkę nożną, siatkówkę i badmintona. W tym roku w pikniku wzięło udział blisko 40 osób.

19.06.2022

W 1. Niedzielę po Trójcy Świętej podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie, podziękowaliśmy Bogu za kończący się rok szkolny 2021/22 i prosiliśmy o Jego błogosławieństwo na czas urlopów i wakacji.

22.06.2022

W Kościele Marii Panny miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego małej Emilii. Jej oraz jej Rodzicom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

26.06.2022

W Kościele Marii Panny gościliśmy ekipę telewizyjną TVP, która realizowała nagranie nabożeństwa na potrzeby emisji w TVP Kultura. Emisja tego nabożeństwa zaplanowana została na Niedzielę 14 sierpnia o godz. 8.00.

27-29.06.2022

W Wiśle odbywała się tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Księży naszego kościoła, w której wziąłem udział.

02.07.2022

W Kościele Marii Panny miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego małego Lionela. Jemu oraz jego Rodzicom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

09.07.2022

W Kościele Marii Panny przeżywaliśmy Ślub i Sakrament Chrztu Świętego.

12.07.2022

W Kościele Marii Panny odbył się pierwszy koncert w ramach międzynarodowego festiwalu Legnickie Wieczory Organowe. Wykonawcami byli Bernhard Gfrerer – wybitny organista pochodzący z Austrii oraz Klaudiusz Baran – obecny rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który zagrał akordeonie. Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. kompozycje J. S. Bacha, W.A. Mozarta, E. Griega, czy F. Mendelssohna-Bartoldy’ego. Ku wielkiej radości kościół wypełniony był po brzegi.

09.08.2022

We wtorkowy wieczór w Kościele Marii Panny miał miejsce kolejny koncertw ramach międzynarodowego festiwalu Legnickie Wieczory Organowe. Wykonawcami byli Maria Pomianowska orazMingijeYou (duet instrumentów orientalnych), a na organach grał Zbigniew Gach. W programie koncertu znalazły się dzieła takich kompozytorów jak: F. Chopin, J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartoldy, tradycyjne chińskie melodie ludowe oraz kompozycje prof. Marii Pomianowskiej. Tradycyjnie kościół wypełniony był po brzegi.

15.08.2022

W Kościele Marii Panny odbył się koncert Chóru Bazyliki Archikatedralnej w Wilnie ScholaGregorianaVilnensis, który wystąpił pod dyrekcją Michała Sławeckiego. Na organach grała EgleRudokaite. W programie koncertu znalazły się utwory m.in. gregoriańskie z autentycznych rękopisów benedyktyńskich z XIV i XV wieku przechowywane do dzisiaj w Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie. Koncert uzupełniły również kompozycje organowe Charlesa Widora, Jana Sebastiana Bacha i Henriego Dalliera.

17.08.2022

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Krystyny Kuneckiej, wieloletniej współtwórczyni legnickich festiwalów organowych, która zawsze z pełnym zaangażowaniem poświęcała się swojej pasji. Zapamiętamy ją także jako tę, która prowadziła liczne koncerty, jakie odbywały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Kościele Marii Panny. Za pracę zawodową i społecznikowskie pasje była wielokrotnie nagradzana i odznaczana, w tym Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla Województwa Legnickiego” i „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Zasłużona dla Legnicy. Zmarła w wieku 70 lat.

19-21.08.2022

W piątkowe przedpołudnie naszą parafię odwiedziła grupa współwyznawców z Ustronia Polany na Śląsku Cieszyńskim. Goście zwiedzali kościół Marii Panny, następnie udali się na spacer po ewangelickich zakątkach miasta oraz odwiedzili Muzeum Miedzi w Legnicy. Popołudniu wspólnie z grupą parafian udali się do Dunina pod Legnicą. Był to dobry czas na wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń. W Niedzielę goście wraz ze swoim duszpasterzem ks. Michałem Matuszkiem, wzięli czynny udział w nabożeństwie. Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas.

23.08.2022

W Kościele Marii Panny odbył się kolejny koncert w ramach międzynarodowego festiwalu Legnickie Wieczory Organowe. Tym razem przy organach zasiadł Roman Perucki, a na flecie grał Łukasz Długosz. W programie koncertu usłyszeliśmy m.in. dzieła takich kompozytorów jak: C. Franck, F. Mendelssohn-Bartoldy, F. Nowowiejski czy W. Kilar. Podczas koncertu wspomnieliśmy również zmarłą niedawno śp. Krystynę Kunecką, wieloletnią współtwórczynię legnickich festiwalów organowych, która zawsze z pełnym zaangażowaniem poświęcała się swojej pasji.

03-04.09.2022

W Legnicy odbywały się tzw. Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny. To społeczno- kulturalne wydarzenie, w które aktywnie od lat włącza się nasza parafia. Tradycyjnie Kościół Marii Panny udostępniony był zwiedzającym, którzy oprócz podziwiania wnętrza świątyni, mogli również wyjść na wieżę i oglądać panoramę miasta i okolic.

06.09.2022

W Kościele Marii Panny odbył się koncert w ramach międzynarodowego festiwalu Legnickie Wieczory Organowe. Przy organach zasiadł Achim Maertins z Wuppertalu, a na fagocie grał Legniczanin Gabriel Pogorzelski. W programie koncertu znalazły się utwory takich kompozytorów jak: A. Vivaldi, J. S. Bach, C. Franck, czy F. Mendelssohn-Bartoldy. Kościół tradycyjnie wypełnił się po brzegi liczną publicznością.

07.09.2022

W poniedziałkowe przedpołudnie Kościół Marii Panny odwiedziła kilkudziesięcioosobowa grupa Amerykanów, którzy przebywali w Europie podczas podróży studyjnej Schwenkfelder Heritage Tour. To grupa związana z nurtem Reformacji zapoczątkowanej w Legnicy przez Caspara Schwenkfelda z Osieka, bliskiego współpracownika Marcina Lutra, który w latach 20-tych XVI wieku poróżnił się z Lutrem na temat pojmowania definicji kościoła. Schwekfeld twierdził, że chrześcijanin jest częścią kościoła niewidzialnego, który nie potrzebuje kościołów- budowli, ani murów, by mieć społeczność z Bogiem. Posądzony o rozdarcie obozu Reformacji, decyzją księcia legnickiego Fryderyka II, Schwenkfeld musiał opuścić Legnicę. W czasie Wojny Trzydziestoletniej prześladowania mocno dotknęły Schwenkfeldystów, ponieważ żadne z wyznań nie stanęło po ich stronie. W XVII wieku zdecydowana większość z nich wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

10.09.2022

W sobotni wieczór w Kościele Marii Panny miał miejsce koncert zatytułowany „Władza i namiętność”, który odbywał się w ramach festiwali Wratislavia Cantans. Oratorium Alessandro Stradellego opowiadało o męczeńskiej historii Jana Chrzciciela, który za sprawą spisku córki Herodiady stracił życie przez ścięcie głowy. Partie solowe wykonali Piotr Olech (kontratenor), Alicia Amo (sopran), Tomáš Král (baryton), Bożena Bujnicka (sopran), Krystian Adam Krzeszowiak (tenor)
Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Radosław Pachołek (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Volodymyr Andruschak (bas-baryton), grała orkiestra Discepoli Wrocław Baroque Ensemble, a dyrygował Andrzej Kosendiak.

13-17.09.2022

W Kościele Marii Panny odbywała się 36. Edycja Legnickiego Conversatorium Organowego. Każdego dnia, z wyjątkiem piątku byliśmy świadkami wspaniałych koncertów, zwłaszcza, że tegoroczny festiwal wpisywał się w obchody Jubileuszu 500- lat Reformacji w Legnicy oraz 830- lecia Kościoła Marii Panny.

Koncert inauguracyjny w wykonaniu Sebastiana Kuczyńskiego (organy) rozpoczął się improwizacją na temat Preludium i fugu e-moll J.S. Bacha, później usłyszeliśmy utwory współczesnych kompozytorów, takich jak: J. G. Rheinberger, M. Sawa, O. Messiaen, A. Heiller i T. Paciorkiewicz. Nie zabrakło oczywiście wątków obecnych w pieśni ewangelickiej, chociażby w utworze Nun komm der Heiden Heiland, występującym w polskim Śpiewniku Ewangelickim jako pieśń adwentowa Zbawca ludów, Zbawca dusz.

Drugi koncert w całości poświęcony był twórczości zdolnego współczesnego kompozytora Aleksandra Jana Szopy. Przy organach zasiadł sam kompozytor. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in. utwór zatytułowany Marian Sawa in memoriam oraz dwa prawykonania: Sześć Toccat na organy i Improwizacja na temat hymnu Te Deum Laudamus. W pierwszym z utworów nieprzypadkowo pojawiał się motyw zaczerpnięty z hymnu Reformacji – Warownym grodem jest nasz Bóg.

Trzeciego dnia do wspaniałych brzmień organów, przy których zasiadł dyrektor artystyczny festiwalu dr hab. Michał Sławecki, dołączył również Chór KOE z Sokołowa Podlaskiego, który wystąpił pod dyrekcją Anety Mroczek. W programie koncertu znalazły się utwory zarówno dedykowane Jubileuszowi Reformacji, jak również te poświęcone Marii Pannie, której imieniem został nazwany najstarszy legnicki kościół. Usłyszeliśmy m. in. Missa Bogurodzica F. Rączkowskiego, Fantazję chorałową na temat Ein feste Burg ist unser Gott M. Sawy, O lux beata trinitas A. Makora oraz Missa in honorem Beatae Mariae Virginis sub titulo Auxilium Christianorum M. Sławeckiego.

Piątkowy koncert odbył się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej i w całości poświęcony był twórczości patrona festiwalu prof. Stanisława Moryto. Wykonawcami byli Anna Mikołajczyk- Niewiedział (sopran) i Marcin Tadeusz Łukaszewski (fortepian). Usłyszeliśmy m. in. utwory skomponowane przez Stanisława Moryto do twórczości poetów, takich jak: Krzysztof Lipka, Adam Mickiewicz, Eliasz Rajzman i Krzysztof Kamil Baczyński. Koncert dopełnił cykl Siedmiu pieśni kurpiowskich skomponowanych na mezzosopran i fortepian.

Finałowy koncert festiwalu w całości poświęcony był Jubileuszowi Reformacji w Legnicy. Przy organach zasiadał Maciej Zakrzewski, a śpiewał Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod dyrekcją Michała Sławeckiego. Tego wieczoru usłyszeliśmy m. in. utwory wzorowane na ewangelickich pieśniach kościelnych, takich jak: Warownym grodem jest nasz Bóg, Pochwal, mój duchu, Mocarza, Boże wielki, pełnyś chwał i Brońże, Panie, nas na wieki. Dwie fantastyczne części koncertu przedzieliły dzieła K. Jenkinsa Cantate Domino oraz H. Laszlo Iubilate Deo.

15-18.09.2022

W dniach od 15-18 września w Legnicy odbywały się uroczystości związane z Jubileuszem 500-lat Reformacji w Legnicy oraz 830- leciem Kościoła Marii Panny.

W czwartek w Legnickiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Lutowską, autorką książki pt. Powierzony klucz, opowiadającej o losach ewangelików na Dolnym Śląsku. W spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt osób. Spotkanie poprowadziła p. Anna Gątowska – dyrektor biblioteki.

Dzień później w murach Akademii Rycerskiej w Legnicy i najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta – Sali Królewskiej odbyła się konferencja naukowa. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Jan Harasimowicz (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Piotr Oszczanowski (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), dr hab. Marek Pilch (Akademia Muzyczna w Katowicach), dr hab. Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), dr Marek Żak (Muzeum Miedzi w Legnicy), dr hab. Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie).Tematyka konferencji poruszała zagadnienia związane z historią Reformacji w Legnicy, historią Kościoła Marii Panny, ale także nawiązywała do muzyki i pieśni ewangelickiej oraz muzycznych tradycji w Kościele Marii Panny, który od lat jest miejscem wielu koncertów. Nie zabrakło również informacji na temat bieżących działań kościołów ewangelickich na świecie w odniesieniu do współczesnych wyzwań i problemów. Na koniec ks. Jerzy Gansel zaprezentował informacje dotyczące bieżącej działalności parafii ewangelickiej w Legnicy, która jest ważnym punktem w codziennym życiu miasta.

W sobotę 17 września w samo południe w Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo dziękczynne, podczas którego kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, a czynny udział wzięli m.in. ks. dr Adam Malina, ks. dr bp Marian Niemiec i ks. bp Waldemar Pytel. Obecni byli również goście z Niemiec oraz duchowni z diecezji wrocławskiej i mazurskiej. Nie zabrakło także gości ekumenicznych na czele z Biskupem Legnickim – ks. bp Andrzejem Siemieniewskim z Kościoła Rzymskokatolickiego. Przed końcowym błogosławieństwem słowa pozdrowienia w imieniu Marszałek Sejmu RP – p. Elżbiety Witek odczytał Starosta Powiatu Legnickiego – Adam Babuśka, następnie okolicznościowe słowa pozdrowienia przekazał Prezydent Miasta Legnicy – Tadeusz Krzakowski. O krótkie wystąpienie poproszeni zostali również: ks. bp Andrzej Siemieniewski oraz ks. bp Martin Herche w imieniu GemeinschaftEvangelischerSchlesier. O oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zadbał dr hab. Michał Sławecki, Maciej Zakrzewski i Krzysztof Kostanecki, którzy grali na organach oraz Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dzięki uprzejmości Legnickiego Centrum Kultury nabożeństwo transmitowane było na żywo za pośrednictwem profilu Facebook parafii.

W godzinach popołudniowych w Kościele Marii Panny miał miejsce Koncert zatytułowany „Światło” w wykonaniu Zespołu Wokalnego Art. Forum Voices z Instytutu Edukacji Muzycznej i Humanistycznej Agnieszki Justyny Szumiło.

Wieczorem, tak jak każdego poprzedniego dnia odbył się Koncert Reformacyjny w ramach festiwalu 36. Legnickie Conversatorium Organowe. Podczas tegorocznej edycji festiwalu w kościele gościli tacy artyści jak: m.in. Sebastian Kuczyński, Aleksander Jan Szopa, Michał Sławecki, Chór KOE z Sokołowa Podlaskiego, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Maciej Zakrzewski oraz Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Niedzielne nabożeństwo zadedykowane zostało przede wszystkim gościom, licznie przybyłym z Niemiec. Wraz z nimi przeżywaliśmy Dziękczynne Święto Żniw. Nabożeństwo poprowadzili ks. bp Martin Herche, ks. Karol Długosz i ks. Jerzy Gansel, a kazanie wygłosił ks. Erich Busse z Drezna.

Oprócz tego Parafia wraz ze wspierającymi ją instytucjami zorganizowała szereg innych wydarzeń oraz imprez towarzyszących Jubileuszowi. M. in. zwiedzanie kościoła oraz spacer historyczny śladami Reformacji w Legnicy, a także wystawa zatytułowana „Kościół Marii Panny na przestrzeni wieków”.

W tym miejscu należy podziękować za wsparcie i współorganizację tych wszystkich wydarzeń: Prezydentowi Miasta Legnicy za Patronat Honorowy nad Jubileuszem, Legnickiemu Centrum Kultury za współorganizację, zaplecze techniczne, logistyczne i promocję, Muzeum Miedzi w Legnicy za pomoc merytoryczną w przygotowaniu konferencji naukowej i Legnickiej Bibliotece Publicznej oraz Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy.

21.09.2022

W Lubaniu odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział.

03.10.2022

W Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy zainaugurowany został nowy rok akademicki. Na zaproszenie organizatorów, miałem możliwość uczestniczyć w uroczystości inauguracji.

07-09.10.2022

Wraz z dziewięcioosobową grupą młodzieży wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej, który odbywał się w Wiśle. W tegorocznym programie zjazdu znalazło się wiele ciekawych punktów oraz atrakcji adresowanych dla młodzieży, m.in. koncerty, seminaria, dyskusje oraz zajęcia alternatywne. Zwieńczeniem zjazdu było niedzielne nabożeństwo młodzieżowe w Kościele app. Piotra i Pawła w Wiśle, podczas którego kazanie wygłosił ks. Tymoteusz Bujok – Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży.

11.10.2022

We wtorkowy wieczór w Kościele Marii Panny odbył się ostatni koncert w ramach Legnickich Wieczorów Organowych. W programie koncertu znalazły się tradycyjnie utwory klasycznych kompozytorów oraz poezja. Wykonawcami byli prof. Andrzej Chorosiński – dyrektor artystyczny festiwalu (organy) oraz Michał Chorosiński (recytacje).

17.10.2022

W ramach Legnickich Dni Chrześcijańskich, które odbywały się w naszym mieście w kaplicy Kościoła Marii Panny odbyło się spotkanie, podczas którego podzieliłem się refleksją na temat dialogu ekumenicznego i współpracy pomiędzy Kościołem Ewangelickim i Rzymskokatolickim w Legnicy na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W spotkaniu udział wzięło kilkanaście osób.

21-23.10.2022

W Międzyzdrojach odbyła się ostatnia sesja obecnej kadencji Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której wraz z delegatem naszej parafii wzięliśmy udział. Piątkowe nabożeństwo poprowadził ks. Marcin Orawski z Wrocławia, zaś w sobotę głównym tematem obrad były rozmowy na temat tożsamości ewangelickiej pod hasłem „Jedno ciało, jeden Duch, jedna nadzieja”, które nawiązuje do tematyki Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej, zaplanowanego na rok 2023 w Krakowie.

24.10.2022

Na Cmentarzu Komunalnym w Jaworze odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jolanty Brade, która zmarła w wieku 65 lat.

30.10.2022

W 20. Niedzielę po Trójcy Świętej podczas nabożeństwa w Legnicy gościliśmy ponad 40-osobową grupę z Parafii Ewangelickiej w Lawalde (Niemcy). Po nabożeństwie odbyło się wspólne spotkanie przy kawie, następnie goście udali się w dalszą drogę do Legnickiego Pola.

31.10.2022

W Święto Reformacji w Kościele Marii Panny przeżywaliśmy nabożeństwo spowiednio- komunijne.

06.11.2022

Podczas nabożeństwa  w Kościele Marii Panny miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego małej Michalinki. Jej oraz jej Rodzicom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

18.11.2022

W piątkowe popołudnie w domu parafialnym w Legnicy odbyło się Spotkanie młodzieży. To nowa inicjatywa w naszej parafii dedykowana przede wszystkim młodzieży pokonfirmacyjnej. W ponad dwugodzinnym spotkaniu wzięło udział sześć osób.

20.11.2022

W ostatnią Niedzielę roku kościelnego podczas nabożeństwa w Legnicy miała miejsce konwersja dotychczasowej sympatyczki naszej parafii. Na tej nowej duchowej drodze życzymy jej wiele Bożego błogosławieństwa, zdrowia i radości. Tradycyjnie również podczas naszych nabożeństw w Legnicy i Głogowie wspominaliśmy tych, którzy odeszli do wieczności.

27.11.2022

W 1. Niedzielę Adwentu, jak co roku zainaugurowaliśmy akcję charytatywną Diakonii naszego Kościoła pod hasłem: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2023.

28.11.2022

W Legnickiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki pt. Legnicki Almanach 2022, która co roku dokumentuje najważniejsze wydarzenia odbywające się w mieście. W tym roku jeden z artykułów obszernie poświęcony jest uroczystościom związanym z Jubileuszem 500-lat Reformacji w Legnicy oraz 830-leciem Kościoła Marii Panny.

30.11.2022

W Parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu odbyła się adwentowa Diecezjalna Konferencja Księży, w której wziąłem udział.

02.12.2022

Na zaproszenie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy poprowadziłem lekcję poświęconą wartości Słowa Bożego i jego ponadczasowych treści.

03.12.2022

W Motelu Łużyckim w Lubaniu odbyło się Diecezjalne Spotkanie Adwentowe. W spotkaniu udział wzięli duchowni oraz parafianie z Legnicy, Głogowa, Karpacza, Świdnicy, Wałbrzycha, Wrocławia i Lubania.

11.12.2022

W 3. Niedzielę Adwentu w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się tzw. Wigilia Narodów, skupiająca w swej ponad dwudziestoletniej tradycji wszystkie mniejszości narodowe, które mieszkają w Legnicy. Tegoroczne spotkanie odbyło się z udziałem Prezydenta Miasta Legnicy oraz duchownych trzech wyznań chrześcijańskich. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi refleksjami na temat przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, a także opowiadali o tradycyjnych potrawach wigilijnych. Był to również czas wspólnego kolędowania i składania życzeń.

14.12.2022

Przed Kościołem Marii Panny stanęła wyjątkowa choinka, której szczyt jest nadłamany, a dekorujące ją bombki porozbijane. Inicjatorem tego projektu jest Fundacja Raduga w Legnicy, która na co dzień  zajmuje się m. in. pomocą dla ofiar przemocy domowej, w tym pomocą dla pokrzywdzonych kobiet. Choinka w dobie magicznych i wyjątkowych Świąt ma skłaniać do refleksji i uświadomić, że nie wszystko wokół nas jest idealne, a w niejednym domu i rodzinie w okresie świątecznym brakować będzie dobrej i ciepłej atmosfery.

24.12.2022

W wigilijne popołudnie w Głogowie odbyło się pierwsze świąteczne nabożeństwo, które ubogacone zostało kolędami wykonanymi na skrzypcach, zaś w noc Bożego Narodzenia w Kościele Marii Panny przeżywaliśmy tradycyjną Pasterkę, w której udział wzięło kilkadziesiąt osób.

25.12.2022

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie świętowaliśmy pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

26.12.2022

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odbyło się nabożeństwo w Legnicy, które połączone było z tradycyjnym kolędowaniem.

31.12.2022

W ostatni dzień kalendarzowego roku w Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo spowiednio- komunijne, podczas którego podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za Jego błogosławieństwo, którego w minionym roku mogliśmy doświadczać.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !