• bann-13.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-7.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-11.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2017

Nabożeństwami w Kościele Marii Panny w Legnicy oraz w kaplicy w Głogowie zainaugurowaliśmy rok 2017.

06.01.2017

W Święto Epifanii tradycyjnie wzięliśmy udział w ekumenicznym kolędowaniu w Kościele Pokoju w Jaworze. 

12.01.2017

W Głogowie odbyło się pierwsze w Nowym Roku posiedzenie Rady Parafialnej. 

15.01.2017

W 2. Niedzielę po Epifanii bezpośrednio po nabożeństwie w Legnicy odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, mające na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego parafii za rok 2016 oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2017. Ponadto dyskutowano o bieżących sprawach parafii.

15.01.2017

Tego samego dnia w godzinach wieczornych nasza parafia tradycyjnie włączyła się w coroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przed Kościołem Marii Panny odbyło się zakończenie zbiórki oraz tradycyjne "światełko do nieba", które uwiecznione zostało na fotografiach z kościelnych wież.

18.01.2017

Na Cmentarzu Komunalnym w Głogowie odbył się pogrzeb śp. Alfonsa Podolskiego, który zmarł w wieku 83 lat. Zmarły pozostawił po sobie w smutku pogrążonych: żonę, dwóch synów, dwie synowe, dwie córki, siedmioro wnuków, troje prawnuków oraz dwie siostry z rodzinami. 

21.01.2017

Ponad trzydziestoosobowa Grupa Miłośników Turystki z Dolnego Śląska jako pierwsza w Nowym Roku odwiedziła Kościół Marii Panny i podziwiała panoramę Legnicy z kościelnej wieży.

25.01.2017

W Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach corocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Było to pierwsze tego typu nabożeństwo od wielu lat w naszym kościele. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele legnickich kościołów chrześcijańskich. Kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej naszego Kościoła, ks. bp Waldemar Pytel, a słowa pozdrowienia do zgromadzonych skierowali kolejno: w imieniu kościoła rzymskokatolickiego, ks. bp prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski - Biskup Legnicki, w imieniu kościoła greckokatolickiego, ks. Mirosław Drapała - proboszcz parafii Zaśnięcia NMP w Legnicy oraz w imieniu kościoła prawosławnego, k. Lubomir Worchacz - proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy. W nabożeństwie wzięło udział ponad 100 osób (zdjęcia w Galerii).

28.01.2017

W Kościele św. Jana Bosko w Lubinie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Było to drugie w historii nabożeństwo, w którym udział wzięli duchowni oraz wierni kościołów chrześcijańskich z Lubina. Kazanie wygłosił ks. Bogdan Ogrodnik z parafii greckokatolickiej w Lubinie, a nabożeństwo wspólnie poprowadzili: ks. Stanisław Gorczakowski - proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej, ks. Krzysztof Krzyżanowski z kościoła rzymskokatolickiego, ks. Bogdan Repeła z parafii prawosławnej w Lubinie oraz ks. Jerzy Gansel z parafii ewangelickiej w Legnicy (zdjęcia w Galerii).

09.02.2017

W ramach cotygodniowych spotkań Duszpasterstwa Ludzi Pracy 90 w Legnicy odbył się wykład zatytułowany: "Ewangelicy w Legnicy w dobie 500- lecia Reformacji". Była to z całą pewnością kolejna okazja, by w dobie tegorocznego Jubileuszu zaprezentować dziedzictwo i wkład kościoła ewangelickiego w dzieje Śląska i Legnicy. W spotkaniu udział wzięło ponad 30 osób. Wykład poprowadził ks. Jerzy Gansel. 

26.02.2017

W Niedzielę Przedpostną Estomihi podczas nabożeństwa w Głogowie świętowaliśmy dwa piękne Jubileusze. Nasz parafianin, pan Franciszek Jurgas obchodził Jubileusz 10- lecia służby polegającej na przygotowywaniu oprawy muzycznej nabożeństw w Głogowie. Z racji tego, że nie ma w Głogowie organisty, akompaniament odtwarzany jest za pomocą komputera. Od lat w tę służbę mocno zaangażowany jest nasz parafianin. Nabożeństwo w ostatnią Niedzielę lutego było świetną okazją by za ten czas mu podziękować. Drugi Jubileusz związany był z naszą parafianką, Emmą Podolską, która obchodziła swoje 80 Urodziny. Naszym Jubilatom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa (zdjęcia w Galerii).

01.03.2017

Na cmentarzu komunalnym w Legnicy odbył się pogrzeb śp. Zbigniewa Sydor, który zmarł w miniony piątek 24 lutego w Legnicy, przeżywszy 60 lat. Zmarły pozostawił po sobie w smutku pogrążonych: żonę, dwie córki, zięcia, troje wnucząt oraz dalszą rodzinę i współdomowników wiary.

10-11.03.2017

We Wrocławiu odbyła się pierwsza sesja kolejnej kadencji Synodu Diecezji Wrocławskiej. Była to coroczna sesja sprawozdawcza, połączona z wyborami władz diecezjalnych oraz delegatów diecezji do Synodu Kościoła. Naszą parafię oprócz proboszcza w Synodzie Diecezjalnym reprezentuje w tej kadencji pani Małgorzata Strugała z Legnicy, która wchodzi również w skład Komisji Rewizyjnej Diecezji Wrocławskiej.

12.03.2017

Wraz z grupą parafian z Legnicy i Głogowa, na zaproszenie parafii partnerskiej z Crimmitschau, w niedzielny poranek udaliśmy się na jubileusz tamtejszego kościoła Marcina Lutra. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym, następnie był czas na spacer po mieście, zwiedzanie i wspólne rozmowy, mające na celu odnowienie kontaktów oraz zaplanowanie kolejnych odwiedzin i spotkań (zdjęcia w Galerii). 

27-29.03.2017

Wraz z grupą duchownych Diecezji Wrocławskiej uczestniczyłem w rekolekcjach pasyjnych, które w dobie Jubileuszu Reformacji odbywały się w Wittenberdze i Eisleben, miejscach ściśle związanych z postacią Reformatora Marcina Lutra. 

31.03-02.04.2017

Dzieci z naszej parafii uczestniczyły w Diecezjalnych Rekolekcjach Pasyjnych, które w tym roku odbywały się na terenie parafii Jelenia Góra Cieplice. W programie znalazły się zajęcia biblijne oraz wiele ciekawych atrakcji. Rekolekcje tradycyjnie zakończyły się niedzielnym nabożeństwem w Kościele Zbawiciela w Cieplicach (zdjęcia w Galerii).

13.04.2017

W Wielki Czwartek podczas nabożeństwa w Legnicy świętowaliśmy pamiątkę ustanowienia Sakramentu Komunii Świętej.

14.04.2017

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie wspominaliśmy historię męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

16.04.2017

Radosnym Alleluja rozpoczęły się wielkanocne nabożeństwa w Legnicy i Głogowie. Był to czas dziękowania i radości z faktu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa (zdjęcia z Głogowa w Galerii).

17.04.2017

W Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie odbyło się świąteczne nabożeństwo w Legnicy.

21-23.04.2017

Wraz z ks. Rafałem Millerem z Sycowa przebywałem w Ewangelickim Dekanacie Wiesbaden w ramach corocznego spotkania partnerskiego pomiędzy Diecezją Wrocławską naszego Kościoła, a tamtejszym Dekanatem.

29.04.2017

W sobotnie południe zainaugurowaliśmy kolejny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Najstarszy kościół w Legnicy udostępniany będzie zwiedzającym do końca września. Jednocześnie z wieży kościoła podziwiać będzie można panoramę miasta i okolic. W ramach inauguracji sezonu turystycznego na portalu przy wejściu głównym zawisł baner, informujący o Jubileuszu 500- lat Reformacji oraz zapraszający wszystkich na nabożeństwa i odwiedzenie kościoła.

11-14.05.2017

Od czwartku do niedzieli we Wrocławiu odbywały się diecezjalne uroczystości Jubileuszowe w związku z rocznicą 500- lat Reformacji. W programie znalazło się wiele ciekawych atrakcji, wykładów, koncertów czy paneli dyskusyjnych. W niedzielę, na zakończenie obchodów w Kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu, odbyło się nabożeństwo, w którym udział wzięli duchowni oraz licznie zgromadzeni Ewangelicy z całej Diecezji Wrocławskiej. Kazanie wygłosił ks. abp Ragnar Persenius ze Szwecji. Naszą parafię reprezentowało 25 osób (zdjęcia w Galerii).

18.05.2017

We Wschowie odbyło się kolejne ważne wydarzenie, wpisujące się w tegoroczny Jubileusz 500- lat Reformacji. Najpierw w Lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim odbyła się modlitwa ekumeniczna poświęcona pamięci ks. Valeriusa Herbergera, wieloletniego duszpasterza Wschowy, ewangelickiego duchownego, pieśniarza i poety. Modlitwę poprowadził ks. Dariusz Lik z Zielonej Góry, ks. Waldemar Gabryś z Leszna oraz ks. Jerzy Gansel. Obecni byli także bracia franciszkanie z miejscowego klasztoru. Następnie w Muzeum Ziemi Wschowskiej miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej obecności luteranizmu na terenie Wschowy, Wielkopolski i Śląska. Wystawę zatytułowano: Verbum Domini manet in aeternum. Patronat honorowy nad nią objął Biskup Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (zdjęcia w Galerii).

25.05.2017

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego tradycyjnie w Kościele Jana i Katarzyny w Świerzawie odbyło się nabożeństwo dla Ewangelików z Dolnego Śląska. Kazanie wygłosił w języku polskim ks. Georg Firedrich Metzger z Offenbach, zaś nabożeństwo poprowadzili ks. Tomasz Stawiak z Jawora, ks. Edwin Pech z Karpacza oraz ks. Waldemar Szczugieł z Wałbrzycha. W nabożeństwie wzięła udział również liczna grupa z Oderwitz (Niemcy). Naszą parafię reprezentowało 10 osób. Bezpośrednio po nabożeństwie w zaprzyjaźnionym Dobkowie odbył się piknik, podczas którego przy pięknej pogodzie był czas na wspólne spotkania, pyszne przekąski i rozmowy. 

26-27.05.2017

Dzień później kilkunastoosobowa grupa parafian z Legnicy i Głogowa udała się na wycieczkę do Niemiec na zaproszenie naszej partnerskiej parafii z Crimmitschau. Pierwszego dnia odwiedziliśmy miasto Reformacji, Wittenbergę, gdzie w 1517 roku Marcin Luter ogłosił 95 tez. Tam zwiedziliśmy kościół zamkowy i kościół miejski, a następnie głównym deptakiem udaliśmy się w kierunku domu Lutra i Melanchtona. Odwiedziliśmy także Panoramę 360 stopni, która przygotowana została specjalnie z okazji Jubileuszu Reformacji i ilustruje życie w mieście Lutra w dobie XVI wieku. Z Wittenbergii udaliśmy się do Crimmitschau na spotkanie z naszą parafią partnerską. Tam spędziliśmy miły wieczór w atmosferze rozmów, wymiany doświadczeń i planów na przyszłość. W sobotę pociągiem wyruszyliśmy do Lipska, kolejnego miasta Reformacji, w którym wiele czasu spędził Marcin Luter, jak również muzyczny ambasador Reformacji XVII wieku Johann Sebastian Bach. Po intensywnym dniu zwiedzania pięknych kościołów oraz wysłuchania koncertu reformacyjnego w Kościele św. Tomasza, powróciliśmy do Crimmitschau, a stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do domów. Był to z całą pewnością piękny i bogaty w pozytywne wrażenia czas (zdjęcia w Galerii). 

04.06.2017

W Święto Zesłania Ducha Świętego, dokładnie w 495 rocznicę pierwszego ewangelickiego nabożeństwa w Kościele Marii Panny, odbyła się uroczystość Konfirmacji Wiktorii Pich z Głogowa. Była to pierwsza po siedmiu latach konfirmacja w naszej parafii. W tym uroczystym nabożeństwie oprócz rodziny konfirmantki udział wzięli licznie zgromadzeni parafianie z Legnicy i Głogowa (zdjęcia w Galerii). 

05.06.2017

W drugi dzień Świąt Zesłania Ducha  Świętego w miejscowości Dunino pod Legnicą miał miejsce coroczny piknik parafialny. Popołudniowy czas tradycyjnie upłynął na wspólnym grillowaniu, smażeniu jajecznicy i wspólnych rozmowach. Dodatkową atrakcją dla wszystkich była gra w piłkę oraz strzelanie z łuku. W spotkaniu udział wzięło 20 osób z Legnicy i Głogowa (zdjęcia w Galerii).

11.06.2017

Kościół Marii Panny odwiedziła grupa z zaprzyjaźnionej parafii w Berlinie, która wraz ze swoim duszpasterzem ks. Reinhardem Kramerem przebywała kilka dni na Dolnym Śląsku. Goście zwiedzali kościół, a po krótkiej modlitwie udali się na spacer po mieście. 

15-18.06.2017

Nasi parafianie wzięli udział w Ewangelickich Dniach Kościoła, które odbywały się na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w inauguracyjnym nabożeństwie przy kamieniu na Równicy, gdzie w latach kontrreformacji odbywały się leśne nabożeństwa dla śląskich ewangelików. Następnie udaliśmy się do Wisły, gdzie miały miejsce kolejne wydarzenia, takie jak: wykłady, wystawy, koncerty, panele dyskusyjne, warsztaty dla chórów czy laserowy pokaz z okazji Jubileuszu Reformacji. W piątek udaliśmy się do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, gdzie mogliśmy się zapoznać z funkcjonowaniem organizacji diakonijnych oraz obejrzeć targi możliwości przedstawiające różne formy zaangażowania w pracy kościelnej. Wieczorem w Kościele Jezusowym wzięliśmy udział w Reformacyjnym Koncercie Solus Christus Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, a później w cieszyńskim rynku słuchaliśmy koncertu Trzeciej Godziny Dnia. W sobotę cały dzień spędziliśmy w Bielsku- Białej. Najpierw zwiedzaliśmy miasto, a popołudniu wzięliśmy udział w centralnym nabożeństwie Ewangelickich Dni Kościoła w Hali sportowej pod Dębowcem. Był to z całą pewnością dla nas Ewangelików z diaspory wyjątkowy czas, pełen pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń, który na długo zapisze się w naszej pamięci.

25.06.2017

W pamiątkę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej, którą uczciliśmy m.in. odśpiewaniem hymnu naszego kościoła podczas niedzielnych nabożeństw, w Legnicy miała miejsce konwersja Pana Daniela Nowika, dotychczasowego sympatyka naszej parafii. Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy także Wszechmogącemu Bogu za miniony rok szkolny. Nabożeństwa połączone były z rozdaniem świadectw nauczania kościelnego i błogosławieństwem na czas wakacji.

26-28.06.2017

We Wrocławiu odbywała się Ogólnopolska Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział. Głównym tematem tegorocznej konferencji, było zagadnienie dotyczące Kościoła Jutra w dobie Jubileuszu Reformacji.

09.07.2017

W Kościele Marii Panny odbył się wernisaż wystawy poświęconej Jubileuszowi Reformacji, która zatytułowana jest Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku. Wystawa prezentowana będzie w naszym kościele do końca sierpnia. Serdecznie polecam jej odwiedzenie (zdjęcia w Galerii).

26.07.2017

W Kościele Marii Panny odbył się koncert Chóru Kameralnego Camerata Vocale z Gӧttintgen. Koncert bogaty był w szereg pieśni ewangelickich i wpisywał się w tegoroczny Jubileusz 500-lat Reformacji. Wybrzmiała również kompozycja Stanisława Moniuszko "Ojcze nasz" w języku polskim. Pomimo wakacyjnej pory legnicka publiczność dopisała i mogliśmy przeżyć piękne muzyczne popołudnie (zdjęcia w Galerii).

01.09.2017

Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej odbyła się coroczna modlitwa ekumeniczna w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta, władze samorządowe, służby mundurowe, stowarzyszenia kombatantów oraz duchowni legnickich kościołów chrześcijańskich (zdjęcia w Galerii).

02.09.2017

W Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra we Wrocławiu odbyła się kolejna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której udział wzięli także przedstawiciele naszej parafii.

03.09.2017

W Niedzielne popołudnie w Jaworze odbyły się uroczystości w ramach XX lecia partnerstwa pomiędzy Diecezją Wrocławską i Kościołem Śląskich Górnych Łużyc. Spotkanie rozpoczęło się od pikniku w ogrodzie parafialnym. Następnie w Kościele Pokoju odbyło się nabożeństwo spowiednio- komunijne, w trakcie którego kazanie wygłosił bp. Markus Droege z Niemiec. Po nabożeństwie zaś licznie zgromadzeni uczestnicy udali się do Wilkowa pod Złotoryją, gdzie miała miejsce uroczystość rekonsekracji pamiątkowego obelisku "dębu chrzcielnego", przy którym spotykali się w czasach prześladowań kontrreformacji ewangelicy w XVII w. W spotkaniu wzięła udział także ponad 10 osobowa grupa naszych parafian z Legnicy i Głogowa (zdjęcia w Galerii).

19.09.2017

Do sprzedaży, między innymi na stoisku z literaturą w Kościele Marii Panny trafiła kolejna publikacja poświęcona naszemu kościołowi. Po tym, jak wznowione zostało wydawnictwo wspominające postać ostatniego niemieckiego pastora w Legnicy, Wolfganga Meisslera, teraz dostępna jest również książka "Kościół Mariacki - 100 lat witraży. Zachęcamy do zaopatrzenia się w te pozycje (zdjęcia w Galerii).

19-22.09.2017

W Kościele Marii Panny odbywało się 31. Legnickie Conversatorium Organowe. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, z uwagi na fakt, że w całości poświęcona była przypadającemu w tym roku Jubileuszowi Reformacji. Pierwszego dnia usłyszeć mogliśmy osiem różnych improwizacji na temat hymnu kościoła ewangelickiego Ein feste Burg ist unser Gott - Warownym grodem jest nasz Bóg w wykonaniu dr Mariusza Wrony i dr hab. Michała Sławeckiego z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Oprócz pięknego brzmienia organów, podziwiać mogliśmy taniec Aleksandry Dziurosz i Bartosza Figurskiego z Warszawskiego Teatru Tańca, inspirowany muzyką organową. Drugiego dnia miał miejsce koncert kameralny. Przy organach zasiadł dr hab. Krzysztof Urbaniak, a partie solowe wykonała Urszula Kryger, jednak z najbardziej utytułowanych polskich śpiewaczek, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi. Trzeciego dnia mogliśmy przeżyć prawdziwą ucztę poświęconą muzyce ewangelickiej. W programie koncertu znalazły się m. in. improwizacje na temat takich utworów jak: Wierzymy w jedynego Boga, Ojcze nasz, co jesteś w niebie, Z głębokiej nędzy w grzechu mym, Zachowaj nas przy Słowie swym, Warownym grodem jest nasz Bóg. Przy organach zasiedli dr hab. Krzysztof Urbaniak i dr hab. Michał Sławecki. Finałowy koncert był równie wyjątkowy, bo w Jubileusz 70- tych Urodzin w całości poświęcony został wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu prof. Stanisławowi Moryto. Przed koncertem Jubilat został uhonorowany, przez prezydenta Legnicy - Tadeusza Krzakowskiego pamiątkową grafiką, a później w wypełnionym po brzegi Kościele Marii Panny wybrzmiał ostatni w ramach tegorocznej edycji koncert. Wykonawcami byli muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W programie znalazły się dzieła prof. Stanisława Moryto, takie jak: Cztery utwory w polskim stylu na orkiestrę smyczkową, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową oraz Missa solemnis na sopran, chór mieszany i 6 instrumentów dętych blaszanych. Trzeba przyznać, że poziom artystyczny tej edycji festiwalu znów był imponujący i z niecierpliwością wypada oczekiwać na kolejną 32. edycję Conversatorium Organowego w Legnicy (zdjęcia w Galerii).

22.09.2017

W domu parafialnym w Głogowie zakończyły się prace remontowe, mające na celu wymianę stolarki okiennej. Dofinansowanie na ten cel parafia pozyskała z Konsystorza Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP. Dzięki tym pracom na chwilę obecną prawie wszystkie stare okna zostały wymienione, co znacząco wpłynęło na estetykę budynku, a w przyszłości przyczyni się do minimalizacji utraty ciepła (zdjęcia w Galerii).

24.09.2017

W 15. Niedzielę po Trójcy Świętej podczas nabożeństwa w Legnicy odbył się Chrzest Poli Rynkiewicz. Najmłodszej naszej Parafiance oraz jej rodzicom i najbliższym składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i Bożego błogosławieństwa. W Głogowie z kolei swoje 80- te Urodziny obchodziła Pani Gertruda Golińska. Jej również życzymy zdrowia i wiele Bożego błogosławieństwa (zdjęcia w Galerii).

30.09.2017

Kościół Marii Panny był obiektem sesji fotograficznej, która odbyła się w ramach przygotowań do publikacji Miejskiego Kalendarza na rok 2018. Ważne, że nawet w takich inicjatywach nasz kościół jest dostrzegany (zdjęcia w Galerii).

01.10.2017

Z okazji Dziękczynnego Święta Żniw w naszym kościele tradycyjnie już odbyły się dwa nabożeństwa. Podczas porannego nabożeństwa gościliśmy Ewangelicki Chór Kościelny z Wisły pod dyrekcją pani Elżbiety Szajtauer, który ubogacił ten świąteczny dzień pieśnią. Wśród wielu pięknych pieśni mogliśmy usłyszeć  m.in. pieśń "Ojcowski dom", którą chór zadedykował naszej parafii. Po nabożeństwie spotkaliśmy się z naszymi gośćmi na kawie i cieście w sali parafialnej na piętrze kościoła. Drugie nabożeństwo, tradycyjnie w ramach corocznego spotkania byłych mieszkańców Legnicy także ubogacone było piękną oprawą muzyczną. Zadbał o to wspomniany już Chór z Wisły oraz Chór Puzonistów z Goerlitz pod dyrekcją pana Gotharda Pissang. Nabożeństwo polsko- niemieckie poprowadzili: ks. Andrzej Fober z Wrocławia oraz ks. Jerzy Gansel. Kazanie wygłosił prof. dr Werner Lanz. Po nabożeństwie tradycyjnie odbyło się okolicznościowe spotkanie w sali parafialnej (zdjęcia w Galerii).

02.10.2017

W Kościele Marii Panny miała miejsce sesja nagraniowa materiałów do publikacji płyty z muzyką organową. Planowany termin wydania płyty to pierwszy kwartał 2018 roku. To przedsięwzięcie wpisuje się także w Jubileusz Reformacji w Legnicy (zdjęcia w Galerii).

08.10.2017

W drugą Niedzielę października w Głogowie odbyło się nabożeństwo z okazji Dziękczynnego Święta Żniw (zdjęcia w Galerii).

09.10.2017

W poniedziałkowe przedpołudnie wziąłem udział w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. prałata Tadeusza Kisińskiego, wieloletniego proboszcza parafii rzymskokatolickiej św. Jacka w Legnicy, a także serdecznego przyjaciela ks. Jana Zajączkowskiego. Ks. Kisiński zmarł w wieku 88 lat.

13-14.10.2017

Wraz z panem Eberhardem Scholzem ze zboru niemieckojęzycznego, na zaproszenie związku byłych mieszkańców Śląska, wziąłem udział w corocznym spotkaniu Stowarzyszenia Ślązaków, które odbyło się w Golsar, niedaleko Hannoveru. Podczas dwudniowego spotkania miałem okazję przybliżyć historię i życie parafii ewangelickiej w Legnicy i Głogowie, opowiadając o jej trudnościach i bieżących wyzwaniach. Na zakończenie zjazdu odbyło się nabożeństwo, podczas którego miałem okazję wygłosić kazanie.

20-22.10.2017

W Międzyzdrojach tradycyjnie odbyła się jesienna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której udział wzięli przedstawiciele naszej parafii. Sesja ta praktycznie w całości poświęcona była działalności Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra we Wrocławiu. Nie zabrakło jednak teologicznych myśli i refleksji w wykładach prowadzonych przez dr hab. Piotra Lorka z Wrocławia. 

25.10.2017

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy odbyła się Konferencja naukowa zatytułowana 500-lat Reformacji w Legnicy. Było to niezwykle ważne wydarzenie, które upamiętniło Jubileusz Reformacji w naszym mieście. Inicjatorem zorganizowania tej konferencji było Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy, a jako prelegenci wystąpili: dr Piotr Bukowczyk z Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy, prof. Wiesław Hładkiewicz z Uniwersytetu w Zielonej Górze, dr Radosław Łazarz z Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu, dr Robert Żeleźny oraz ks. Jerzy Gansel. W konferencji wzięło udział ponad 100 osób, w tym liczne grono młodzieży szkolnej, która z całą pewnością doświadczyła pożytecznej lekcji historii na temat Reformacji i jej znaczenia w życiu, rozwoju i historii Śląska (zdjęcia w Galerii).

27-29.10.2017

W Głogowie z inicjatywy kościołów chrześcijańskich działających na terenie miasta oraz Muzeum Historyczno- Archeologicznego odbył się weekend Reformacyjny, wpisujący się w Jubileusz 500- lat Reformacji. W programie znalazły się wykłady, koncerty oraz nabożeństwo kończące obchody, które odbyło się w Kościele Chrześcijan Baptystów w Głogowie (zdjęcia w Galerii).

28.10.2017

W sobotę poprzedzającą pamiątkę Reformacji wraz z 13 osobową grupą parafian udaliśmy się na wycieczkę do Wittenbergi - miasta Reformacji. Zwiedziliśmy między innymi kościół zamkowy, gdzie Marcin Luter przybił 95 tez w 1517 roku oraz kościół Mariacki, gdzie Reformator najczęściej wygłaszał kazania. Ponadto zwiedziliśmy dom Lutra i Panoramę przedstawiającą życie Wittenbergi w dobie XVI wieku. Był to z całą pewnością dzień pełen wrażeń, który na długo zapadnie w naszej pamięci.

29.10.2017

W Niedzielę Reformacyjną w Głogowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji Jubileuszu 500- lat Reformacji (zdjęcia w Galerii).

29.10.2017

W niedzielny wieczór w Kościele Marii Panny odbył się ostatni tegoroczny koncert organowy. Był to koncert nadzwyczajny w ramach Legnickich Wieczorów Organowych, dedykowany Jubileuszowi 500 lat Reformacji. Przy organach zasiadła pani prof. Irena Wisełka- Cieślar z Łodzi, która wykonała najbardziej znane i związane z kościołem ewangelickim utwory oraz improwizacje na temat pieśni. Kościół tradycyjnie wypełnił się po brzegi, a to wydarzenie było kolejnym punktem obchodów Jubileuszu Reformacji w naszej parafii (zdjęcia w Galerii).

30.10.2017

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy poświęconej dziełom malarza Reformacji Lukasa Cranacha. Blisko pięć lat trwały przygotowania do tej wystawy, która w pełnej krasie prezentuje twórczość jednego z największych twórców XVI wieku.

31.10.2017

We wtorkowe popołudnie zgromadziliśmy się w Kościele Marii Panny, by przeżywać uroczyste nabożeństwo z okazji 500- lecia Reformacji. W nabożeństwie udział wzięło kilkadziesiąt osób. O oprawę muzyczną zadbali nasz organista Jakub Haraś oraz Zespół Wokalny na co dzień usługujący przy Legnickiej Katedrze app. Piotra i Pawła, przez co nasze nabożeństwo miało również wymiar ekumeniczny. Tradycyjnie po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy kawie i cieście (zdjęcia w Galerii).

13.11.2017

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Miłkowicach koło Legnicy odbyło się spotkanie poświęcone Reformacji na Ziemi Legnickiej. Na zaproszenie wójta gminy oraz Dolnośląskiego Niemieckiego Stowarzyszenia, wygłosiłem wykład na temat idei Reformacji i jej znaczenia dla Europy i Śląska. W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób. Przekroczenie granicy 500- lecia Reformacji nie zakończyło więc świętowania obchodów Jubileuszu na terenie naszej parafii (zdjęcia w Galerii).

26.11.2017

W Niedzielę Wieczności podczas naszych nabożeństw w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za kolejny rok kościelny. Tradycyjnie wspominaliśmy także tych wszystkich, którzy w minionych latach odeszli do wieczności.

27-29.11.2017

Z okazji 10- lecia działalności Instytutu Pastoralnego Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP, w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa sesja, w której wziąłem udział.

03.12.2017

W pierwszą Niedzielę Adwentu nabożeństwem w Legnicy rozpoczęliśmy nowy rok kościelny. Tradycyjnie też zainaugurowaliśmy akcję charytatywną Diakonii naszego Kościoła pod hasłem: "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". 

09.12.2017

W Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra we Wrocławiu odbyło się coroczne diecezjalne spotkanie adwentowe. W tegorocznym spotkaniu udział wzięli parafianie i duchowni z Jawora, Legnicy, Lubania, Kłodzka, Jeleniej Góry, Karpacza, Świdnicy, Wałbrzycha, Wrocławia i Zielonej Góry. Naszą parafię reprezentowało 8 osób. 

10.12.2017

W drugą Niedzielę Adwentu bezpośrednio po nabożeństwie w Głogowie odbyło się parafialne spotkanie adwentowe przy kawie i cieście.

17.12.2017

W trzecią Niedzielę Adwentu w naszym nabożeństwie w Legnicy wziął udział ks. Tomasz Stawiak z Jawora, który wygłosił kazanie. Ja z kolei miałem przyjemność uczestniczyć w nabożeństwie i wygłosić kazanie w Jaworze

18-21.12.2017

Nasza parafia jak co roku aktywnie włączyła się w akcję rozprowadzania świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Na terenie sąsiadującej z Kościołem Marii Panny Galerii Piastów, w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia mieliśmy swoje stoisko, które dzielnie obsługiwał nasz kościelny, pan Rafał Bzymek. Tam można było nabyć świece, opłatki oraz kalendarze na rok 2018 i dowiedzieć się więcej na temat parafii ewangelickiej w Legnicy.

22.12.2017

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbył się pogrzeb śp. Bogumiła Antczaka, który zmarł w środę 20 grudnia w wieku 86 lat. Zmarły pozostawił pogrążonych w smutku: syna oraz córkę z rodzinami, siostrę, grono przyjaciół i znajomych oraz nas jako współdomowników wiary.

24.12.2017

W czwartą Niedzielę Adwentu najpierw odbyło się poranne nabożeństwo adwentowe w Legnicy, po czym popołudniową porą w Głogowie przeżywaliśmy nabożeństwo wigilijne, którym zainaugurowaliśmy Święta Bożego Narodzenia.

25.12.2017

Po raz pierwszy w historii legnickiej parafii ewangelickiej w noc bożonarodzeniową odbyła się Pasterka. W nabożeństwie, które odbyło się w dużej przestrzeni kościoła wzięło udział ponad 40 osób. Było to z pewnością ciekawe doświadczenie i wyjątkowe przeżycie (zdjęcia w Galerii). 

25.12.2017

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w naszej parafii odbyły się nabożeństwa w Legnicy i Głogowie. Oba połączone były z tradycyjnym kolędowaniem.

26.12.2017

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia podczas nabożeństwa w Legnicy odbył się Chrzest Franciszka Jana Musiała. Naszemu najmłodszemu parafianinowi, jak i jego rodzicom i najbliższym życzymy dużo zdrowia i wiele Bożego błogosławieństwa na każdy dzień. Tradycyjnie też bezpośrednio po nabożeństwie spotkaliśmy się na świątecznej kawie parafialnej w sali na piętrze kościoła.

31.12.2017

Nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Legnicy zakończyliśmy 2017 rok, dziękując Wszechmogącemu Bogu za błogosławieństwo, którego przez miniony rok mogliśmy doświadczać.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !