• bann-7.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-9.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2019

Nabożeństwem w Legnicy rozpoczęliśmy Nowy 2019 Rok.

06.01.2019

Wraz z grupą parafian z Legnicy uczestniczyliśmy w ekumenicznym kolędowaniu, które po raz 10 odbyło się w Kościele Pokoju w Jaworze. W nabożeństwie wziął udział także ks. bp Zbigniew Kiernikowski, zwierzchnik Diecezji Legnickiej Kościoła Rzymskokatolickiego, który wygłosił kazanie.

12.01.2019

W domu parafialnym przy ul. Mickiewicza 36 w Legnicy odbyło się pierwsze w Nowym Roku posiedzenie Rady Parafialnej. Do najważniejszych punktów obrad należało podsumowanie roku 2018 oraz przygotowanie porządku Zgromadzenia Parafialnego.

13.01.2019

Bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, mające na celu przyjąć sprawozdanie merytoryczne i finansowe Parafii za rok 2018 oraz zatwierdzić preliminarz budżetowy na rok 2019. Był to również czas, by porozmawiać o naszych planach na przyszłość.

22.01.2019

W Cerkwi Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy odbyło się tegoroczne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie udział wzięli duchowni oraz wierni legnickich kościołów chrześcijańskich. Nabożeństwo poprowadził ks. Lubomir Worchacz, proboszcz miejscowej parafii, a słowa pozdrowienia skierowali kolejno: ks. bp Zbigniew Kiernikowski, zwierzchnik Diecezji Legnickiej Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. Jerzy Gansel oraz ks. dr Mirosław Drapała, proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Legnicy. 

24.01.2019

W Kościele Marii Panny odbył się odbiór konserwatorski prac, które prowadzone były w wieży udostępnianej zwiedzającym. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Legnicy, wykonany został szereg prac zabezpieczających z zakresu ochrony przeciwpożarowej, co z całą pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa osób, które będą korzystać z punktu widokowego.

01.02.2019

W budynku parafialnym w Głogowie przy ul. Jedności Robotniczej 11a uruchomiliśmy wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Mamy nadzieję, że już niedługo będzie się ona cieszyć dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Głogowa i okolic, a dla naszej parafii stanowić będzie dobrą wizytówkę i znak rozpoznawczy.

16.02.2019

W Chróstniku koło Lubina odbyło się II Spotkanie Ekumeniczne połączone ze wspomnieniem postaci ks. Benjamina Schmolcka, ewangelickiego duchownego i pieśniarza, urodzonego w Chróstniku. W spotkaniu udział wzięli nasi parafianie z Legnicy i Głogowa, miejscowi parafianie oraz zaproszeni goście, na czele z Wójtem Gminy Lubin, Tadeuszem Kielanem i ks. bp Waldemarem Pytlem, zwierzchnikiem Diecezji Wrocławskiej naszego Kościoła, który podzielił się refleksją na temat związków Benjamina Schmolcka z Kościołem Pokoju w Świdnicy. Na temat poezji Schmolcka mówił ks. Jerzy Gansel, a kilka słów do zebranych skierował także ks. dziekan Sławomir Kondratiuk z Parafii Prawosławnej w Zimnej Wodzie. Spotkanie zakończyło się wspólnym czytaniem Słowa Bożego, modlitwą i błogosławieństwem. O oprawę muzyczną zadbali: Jakub Haraś, który grał na organach, Grupa Puzonistów z Goerlitz, Zespół Kyczera z Legnicy oraz Zespół Stacja XV z Chróstnika. Po wyjściu z kościoła przed tablicą upamiętniającą postać ks. Benjamina Schmolcka złożono kwiaty, a uczestnicy udali się na poczęstunek do pobliskiej świetlicy.

06.03.2019

W Środę Popielcową - Dzień Pokuty i Modlitwy, Nabożeństwem w Kościele Marii Panny rozpoczęliśmy tegoroczny czas pasyjny.

09.03.2019

We Wrocławiu odbyła się wiosenna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której wraz z delegatem naszej parafii do synodu wzięliśmy udział. Obrady poprzedziło nabożeństwo spowiednio- komunijne w Kościele Opatrzności Bożej, które poprowadzili miejscowi duchowni: ks. radca Marcin Orawski i ks. Paweł Mikołajczyk. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Fober. 

10.03.2019

W 1. Niedzielę Pasyjną tradycyjnie zainaugurowana została akcja Diakonii naszego Kościoła pod hasłem "Skarbonka Diakonijna 2019 - Dar juniora dla seniora". Do specjalnie przygotowanych skarbonek zbieramy ofiary dla najbardziej potrzebujących osób starszych w naszym Kościele. Wszystkich zachęcamy do włączenia się w tę akcję, która potrwa do Świąt Wielkanocnych.

16-17.03.2019

Na zaproszenie Gustaw Adolf Werk in Sachsen, wziąłem udział w zjeździe delegatów GAW Sachsen, który miał miejsce w Zwickau. W sobotnie popołudnie miałem możliwość przedstawić delegatom historię oraz aktualną sytuację naszej Parafii w Legnicy i Głogowie. W niedzielę uczestniczyłem w kończącym obrady nabożeństwie, podczas którego wygłosiłem kazanie. 

29-31.03.2019

W Niedamirowie koło Lubawki odbywały się Parafialne Rekolekcje Pasyjne, które poprowadził ks. prof. Marek Jerzy Uglorz, duchowny ewangelicki, biblista, wykładowca m.in. w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Był to niezwykle wartościowy czas, wypełniony wykładami, długimi rozmowami, spacerami i wzajemną integracją. W rekolekcjach udział wzięło 20 osób. Rekolekcje zakończyliśmy niedzielnym nabożeństwem, na które udaliśmy się do Legnicy.

31.03.2019

Na zaproszenie naszej partnerskiej Parafii w Crimmitschau, delegacja parafian z Legnicy i Głogowa wybrała się do Niemiec, by w 4. Niedzielę Pasyjną przeżywać uroczystość otwarcia tzw. Ogrodu Wielkanocnego, który został stworzony przy Kościele Marcina Lutra w Crimmitschau. Ogród przedstawia drogę Jezusa Chrystusa od Jerozolimy, poprzez krzyż i zmartwychwstanie. Jest to nowa inicjatywa w kościołach ewangelickich, która cieszy się dużym zainteresowaniem.

05-07.04.2019

W Przesiece koło Jeleniej Góry odbywały się Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne dla dzieci i młodzieży. W tym roku uczestnicy rekolekcji ponownie mogli cieszyć się niezwykle bogato przygotowanym programem, wypełnionym wieloma atrakcjami. Każdy z pewnością mógł znaleźć coś dla siebie. Naszą parafię reprezentowało siedmioro młodych ludzi, z czego bardzo się cieszymy. Tym bardziej, że wszyscy wrócili zadowoleni.

08-10.04.2019

W kolejnym pasyjnym tygodniu miały miejsce z kolei Rekolekcje Pasyjne dla duchownych Diecezji Wrocławskiej, w których miałem przyjemność wziąć udział.

14.04.2019

Nabożeństwami w Niedzielę Palmową w Legnicy i Głogowie rozpoczęliśmy Wielki Tydzień.

17.04.2019

Nabożeństwem w Wielki Czwartek na Pamiątkę Ustanowienia Sakramentu Wieczerzy Pańskiej zainaugurowaliśmy czas Świąt Wielkanocnych. W Legnicy tego dnia tradycyjnie rozpoczęliśmy także cykl nabożeństw w dużej przestrzeni Kościoła Marii Panny.  

18.04.2019

W Wielki Piątek, dzień Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu z zadumą i refleksją przeżywaliśmy nabożeństwa w Głogowie i w Legnicy.

21.04.2019

W Wielkanocny Poranek najpierw w Legnicy, a później w Głogowie wybrzmiało "Alleluja! Pan Zmartwychwstał". Po smutku Wielkiego Piątku nastała tym samym radość zmartwychwstania.

22.04.2019

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych w Kościele Marii Panny w Legnicy także odbyło się uroczyste nabożeństwo.

01.05.2019

W środowe przedpołudnie zainaugurowaliśmy kolejny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Wkrótce dla zwiedzających będziemy mieli nowe atrakcje w postaci audioprzewodnika z odtwarzaną historią kościoła w kilku językach. Już teraz bardzo dziękujemy Legnickiemu Centrum Kultury za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, a wszystkich Legniczan i nie tylko Legniczan, zachęcamy do odwiedzania naszego kościoła. 

03-04.05.2019

W kolejnych dniach majowego weekendu gościliśmy na terenie naszej parafii Ewangelicki Chór Kościelny z Jaworza na Śląsku Cieszyńskim. Chór po raz pierwszy gościł w Legnicy. W piątkowe przedpołudnie nasi goście zwiedzali Legnicę oraz Kościół Marii Panny, zaś wieczorem mogliśmy wspólnie przeżywać koncert w wykonaniu Chóru, który przygotował bardzo ciekawy repertuar, zawierający w sobie piękne pieśni religijne, a także poezję. Następnego dnia podobny koncert odbył się w naszej kaplicy w Głogowie. Był to bardzo interesujący czas dla nas wszystkich. Nie zabrakło też przestrzeni do wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i miło spędzonych chwil.

16.05.2019

W Kościele Marii Panny zainaugurowaliśmy prace związane z konserwacją kolejnego witraża. Tym razem jest to witraż usytuowany od strony południowej, przedstawiający Chrzest Jezusa w Jordanie. Podobnie jak w przypadku konserwowanego w ubiegłym roku witraża, oprócz oczyszczenia poszczególnych kwater, zamontowane zostanie tak zwane oszklenie ochronne. Prace te w całości sfinansowane zostaną ze środków Niemiecko- Polskiej Fundacji ds. Ochrony Zabytków.

22.05.2019

We Wrocławiu odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej, w której wziąłem udział. Podczas konferencji usłyszeć mogliśmy wykład dr hab. Wojciecha Szczerby, rektora Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu na temat problemu sekularyzacji w Europie. 

24.05.2019

W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się uroczysta inauguracja Jubileuszowego 50. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat. W najbliższym tygodniu odbywać się będą imprezy towarzyszące temu festiwalowi, zaś od czwartku 30 maja Kościół Marii Panny będzie głównym miejscem odbywających się w ramach festiwalu koncertów. Koncerty zatytułowane "The Voices of Light" zaplanowano na czwartek 30 maja o godz. 21.00 i piątek 31 maja o godz. 19.00. Finałowy koncert zaś odbędzie się w niedzielę 2 czerwca o godz. 15.00. Wszystkie koncerty są biletowane. Niemniej jednak gorąco i serdecznie zapraszamy na to wspaniałe święto muzyki w Kościele Marii Panny.

25.05.2019

W sobotnie przedpołudnie w domu parafialnym w Głogowie odbyło się przedwakacyjne posiedzenie Rady Parafialnej.

30.05.2019

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywaliśmy nabożeństwo w domu parafialnym przy ul. Mickiewicza 36 w Legnicy. Było to pierwsze nabożeństwo w tym miejscu. Bezpośrednio po nim odbyło świąteczne spotkanie przy kawie parafialnej.

30-31.05.2019

Ostatnie dni maja związane były z Jubileuszowym 50. Festiwalem Chórów Legnica Cantat, który w tym roku prawie w całości odbywał się w Kościele Marii Panny. W czwartek i piątek miał miejsce koncert zatytułowany "The Voices of Light", a poświęcony męczeńskiej śmierci Joanny d'Arc. Była to jednocześnie polska premiera światowego hitu, którego inspiracją było połączenie muzyki i filmu tworzące nowoczesną interpretację uznanej klasyki.  Wśród wykonawców usłyszeliśmy: Legnicką Orkiestrę Symfoniczną, Chór Zielinski Singers, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach, Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury, Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia oraz wielu znamienitych solistów. Były to z całą pewnością dwa wspaniałe wieczory pełne wzruszeń i pięknych refleksji.

02.06.2019

W Niedzielne popołudnie w Kościele Marii Panny odbył się koncert finałowy Festiwalu Legnica Cantat. Usłyszeliśmy dwa wspaniałe dzieła. Jako pierwsze wybrzmiało prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie z okazji 50-lecia legnickiego festiwalu. Będzie to "Missa Choralis" autorstwa Pawła Łukaszewskiego - znakomitego współczesnego kompozytora, specjalizującego się w muzyce sakralnej i chóralnej, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderka Chopina w Warszawie. Drugim utworem była "Misa Tango - Misa a Buenos Aires" Martina Palmeri. Utwór inspirowany był przede wszystkim tradycyjnym tango argentyńskim, w części tekstowej zawierał tradycyjne elementy mszy. Wykonawcami byli Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia, Orkiestra Kameralna N-Harmonia i wielu wspaniałych solistów. W przerwie pomiędzy utworami ogłoszono też wyniki tegorocznego konkursu, a laureatom rozdano okolicznościowe nagrody. Cały festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy.

10.06.2019

W 2. Święto Zesłania Ducha Świętego w miejscowości Dunino pod Legnicą odbył się coroczny piknik parafialny, w którym wzięło udział kilkanaście osób z Legnicy i Głogowa. Tradycyjnie w programie tego popołudniowego spotkania nie zabrakło smażenia jajecznicy, grillowania, gry w badmintona, strzelania z wiatrówki oraz czasu na wspólne rozmowy i integrację.

15.06.2019

W sobotnie przedpołudnie we Wrocławiu w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra, a jednocześnie w siedzibie Diecezji Wrocławskiej miały miejsce obrady kolejnej sesji Synodu Diecezji Wrocławskiej, podczas której omawiano bieżące sprawy Diecezji. W tych obradach braliśmy udział wraz z delegatem naszej Parafii.

16.06.2019

W Święto Trójcy Świętej w Kościele Marii Panny w Legnicy miała miejsce Uroczystość Konfirmacji. Tak, jak przed dwoma laty mieliśmy jednego konfirmanta. Życzymy mu wiele Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności na każdy dzień. 

23.06.2019

Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy Panu Bogu za miniony rok szkolny, a uczniowie uczęszczający na lekcje religii ewangelickiej otrzymali okolicznościowe świadectwa.

24.06.2019

Na cmentarzu w miejscowości Szczytniki nad Kaczawą miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej przedwojennym mieszkańcom Szczytnik (niem. Pohlschildern). W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych samorządów, duchowni, którzy dokonali poświęcenia tablicy oraz licznie zgromadzeni obecni mieszkańcy Szczytnik. Odsłonięcia tablicy w asyście Wójta Gminy Kunice dokonała inicjatorka tego wydarzenia dr Clarissa Hoeschel.

27-30.06.2019

Delegacja przedstawicieli władz miasta Legnicy oraz lokalnych instytucji wzięła udział w spotkaniu miast partnerskich w Wuppertalu. Miło nam poinformować, że w tym roku na to spotkanie zaproszonych zostało dwóch przedstawicieli naszej parafii, którzy mieli okazję opowiedzieć o naszych działaniach i aktywnościach na terenie Legnicy.

28.06.2019

W piątkowe przedpołudnie w Kościele Marii Panny miał miejsce odbiór końcowy prac konserwatorskich przy oknie witrażowym "Chrzest Jezusa w Jordanie". Dzięki wsparciu Niemiecko- Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków, która w całości finansowała ten projekt, udało się dokonać naprawy kamieniarskiej pękniętego maswerku okna oraz wykonać tak zwane oszklenie ochronne witraża. W tym roku prace prowadziła niemiecka Pracownia Konserwacji Witraży Buhlig w Schwarzenberg. Podobne prace w ubiegłym roku wykonano przy witrażu "Marcin Luter i współpracownicy". Projekt jest jednak rozwojowy, bo w Kościele Marii Panny znajduje się w sumie dwanaście dużych zabytkowych okien witrażowych. Oby w następnych latach udało się to przedsięwzięcie kontynuować. 

19.07.2019

Na Cmentarzu Komunalnym w Lubinie miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Haliny Matloch, która zmarła po ciężkiej chorobie w wieku 69 lat. 

25.07.2019

W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbywały się miejskie uroczystości z okazji Święta Policji. W uroczystościach udział wzięli licznie zgromadzeni goście na czele z Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji panią Elżbietą Witek oraz pierwszym zastępcą Komendanta Głównego Policji.  Byli obecni także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, duchowni legnickich kościołów oraz policjantki, policjanci i cywilni pracownicy legnickiej Policji, którzy odebrali okolicznościowe odznaczenia i awanse. Uroczystość muzyką uświetniła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. 

26.08.2019

W poniedziałkowe popołudnie w Kościele Marii Panny odbył się wernisaż wystawy poświęconej pamięci Franza Stocka, niemieckiego duchownego, który zasłużył się w działaniach na rzecz pojednania francusko- niemieckiego. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład zatytułowany: "Franz Stock- duszpasterz w piekle, człowiek w nieludzkim czasie", który wygłosił Erich Busse, teolog, duchowny kościoła ewangelickiego. Choć spotkaniu towarzyszyła obecność niewielkiej liczby słuchaczy, była to dobra okazja na zaprezentowanie postaci, która ponad podziałami narodowościowymi i konfesyjnymi w obliczu straszliwych wojen XX wieku głosiła takie wartości jak: miłość, pokój, pojednanie, czy godność każdego człowieka. Wystawa składa się z 32 tablic. Będzie można ją oglądać w Kościele Marii Panny do końca września.

01.09.2019

W  Niedzielę 1 września w Ewangelickim Kościele Pokoju w Jaworze miało miejsce uroczyste nabożeństwo połączone z Modlitwą o Pokój z okazji 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. W nabożeństwie udział wzięli licznie zaproszeni goście, duchowni trzech wyznań, samorządowcy oraz parafianie z Jawora i okolicznych miejscowości. Kazanie wygłosiła ks. bp Theresa Rinnecker z Ewangelickiego Kościoła Śląska i Górnych Łużyc z Goerlitz. Śpiewał chór Parafii Greckokatolickiej z Legnicy. Liturgię wspólnie poprowadzili duchowni kościoła ewangelickiego z Polski i Niemiec, zaś w modlitwie powszechnej czynny udział wzięli duchowni z kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Nabożeństwo było świadectwem wspólnoty chrześcijan, którzy potrafią się spotykać i modlić ponad konfesjami i ponad narodowościami.

02.09.2019

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbyła się coroczna modlitwa ekumeniczna w rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystości tradycyjnie udział wzięli parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe, środowiska kombatanckie, legnicka młodzież szkolna i mieszkańcy oraz duchowni czterech wyznań: ewangelicko- augsburskiego, greckokatolickiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego.

07.09.2019

W niemieckim Forst miało miejsce Spotkanie Partnerskie Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce oraz Niemieckiego Kościoła Śląska i Górnych Łużyc. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym nabożeństwem. Liturgia i pieśni śpiewane były w języku polskim i niemieckim, zaś kazanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji wrocławskiej. W spotkaniu udział wzięli także nasi parafianie z Legnicy.

07.09.2019

Tego samego dnia w Legnicy odbywały się Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny, a więc święto głównego deptaka naszego miasta. Tradycyjnie nasza parafia aktywnie włączyła się w te uroczystości udostępniając do zwiedzania Kościół Marii Panny wraz z wieżą widokową. W tym roku niestety nie dopisała pogoda, w związku z czym i frekwencja nie była zbyt wysoka. Niemniej jednak cieszymy się z faktu, że każdego roku nasza parafia jest czynnym partnerem miejskich wydarzeń.

13.09.2019

W legnickim Muzeum Miedzi miał miejsce wernisaż wystawy poświęconej twórczości Jana Matejki. Najsłynniejsze obrazy i dzieła mistrza pojawiły się w Legnicy po raz pierwszy i rzecz jasna wzbudziły ogromne zainteresowanie. Tego dnia zwiedzaliśmy wystawę w towarzystwie gości z Niemiec, którzy odwiedzili naszą parafię.

14.09.2019

W domu parafialnym w Głogowie obyło się powakacyjne zebranie Rady Parafialnej, podczas którego zajmowaliśmy się głównie bieżącymi tematami w życiu naszej parafii.

18.09.2019

Na terenie Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Świdnicy miała miejsce powakacyjna Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej.

24-28.09.2019

W ostatnim tygodniu września w Legnicy odbywało się 33. Legnickie Conversatorium Organowe im. Stanisława Moryto. Tradycyjnie prawie wszystkie koncerty miały miejsce w Kościele Marii Panny. W tym roku także przeżywać mogliśmy wspaniałe i wzruszające koncerty w wykonaniu wspaniałych muzyków, organistów i kompozytorów. Pierwszego dnia usłyszeliśmy koncert inauguracyjny z dziełami kompozytora Maxa Filke, w wykonaniu Chóru Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, który wystąpił wraz ze znakomitymi solistami. Przy organach zasiadał Michał Blechinger. 

Drugiego i trzeciego dnia festiwalu przeżywaliśmy recitale organowe w wykonaniu: Aleksandra Jana Szopy, Michała Sławeckiego, Karoliny Miki i Macieja Zakrzewskiego. Podczas koncertów w Kościele Marii Panny usłyszeliśmy m.in. utwory takich kompozytorów jak: Stanisław Moryto, Marian Sawa, Peter Eben, Jean Langlais, Naji Hakim, Bolesław Szabelski, Wojciech Kilar. Zabrzmiały również utwory skomponowane przez samych wykonawców.

Czwartego dnia festiwalu koncert odbywał się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy. Był to koncert specjalny, zatytułowany "Mistrz i uczniowie", w całości dedykowany patronowi festiwalu prof. Stanisławowi Moryto. Usłyszeliśmy przede wszystkim dzieła samego mistrza, które skomponował dla swoich uczniów. Wykonawcami byli: Kamila Wąsik- Janiak - skrzypce, Andrzej Karałow - fortepian, Phan Ha Ngan - fortepian oraz kwartet smyczkowy Camerata Vistula. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się występ trzynastoletniej Phan Ha Ngan, dla której prof. Stanisław Moryto napisał Wariacje na temat wietnamskiej melodii ludowej. To dzieło rzecz jasna także wybrzmiało podczas koncertu.

Koncert finałowy w Kościele Marii Panny w sobotni wieczór zgromadził największą publiczność. Wykonawcami byli Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy, który jest tradycyjnym gościem każdego festiwalu. Przy organach zasiadał Maciej Zakrzewski, a chórem dyrygował dr hab. Michał Sławecki, dyrektor artystyczny całego festiwalu. Był to zarazem koncert Jubileuszowy Chóru z okazji 50-lecia jego istnienia. Koncert rozpoczęły hymny: Bogurodzica i Gaude Mater Polonia. W programie usłyszeliśmy ponad to m.in. dzieła takich kompozytorów jak: Thomas Thallis, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Mikołaj Zieleński, Ola Gjeilo, Halmos Laszlo, czy Stanisław Moryto.

Tegoroczny festiwal odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Podczas całego festiwalu obecna była także pani Beata Moryto, żona zmarłego w ubiegłym roku kompozytora.

29.09.2019

Tradycyjnie legnicki festiwal w Kościele Marii Panny miał swój akcent także podczas niedzielnego nabożeństwa. Przy organach zasiadł jeden z wykonawców tegorocznego festiwalu Maciej Zakrzewski z Gdańska.

03.10.2019

W czwartkowe popołudnie Kościół Marii Panny odwiedziła grupa samorządowców z różnych miast całej Polski, którzy w Legnicy przebywali na konferencji zatytułowanej "Smart City", poświęconej wprowadzaniu nowoczesnych technologii w przestrzeni publicznej i komunikacji. W ramach programu popołudniowego uczestnicy zwiedzali nasz kościół oraz podziwiali panoramę Legnicy z wieży widokowej. Mieli też okazję posłuchać interpretacji solowych i organowych w wykonaniu Martyny Kominiarczuk i Daniela Dziudy.

05.10.2019

Naszą Parafię odwiedziła Telewizja Polska z oddziału regionalnego we Wrocławiu. W ramach cyklicznych programów ekumenicznych zatytułowanych "Drogi wiary" przygotowywany był reportaż o Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Legnicy poświęcony jej historii oraz aktualnym działaniom. Ekipa telewizyjna gościła zarówno w Kościele Marii Panny, który jest zdecydowanie wizytówką naszej parafii, jak również w domu parafialnym przy ul. Mickiewicza, gdzie mieści się wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

06.10.2019

W pierwszą Niedzielę października obchodziliśmy Dziękczynne Święto Żniw. Tradycyjnie w naszym Kościele odbywały się dwa nabożeństwa. Poranne nabożeństwo połączone było z Sakramentem Chrztu Świętego, a o oprawę muzyczną zadbał Michał Sławecki z Warszawy. Po południu odbyło się drugie nabożeństwo z udziałem gości z Niemiec, byłych mieszkańców Legnicy. Po nabożeństwie uczestnicy spotkali się w sali parafialnej na wspólnej kawie. Tradycyjnie czas upłynął na wspólnych rozmowach, wspomnieniach i planach na przyszłość.

12.10.2019

Na zaproszenie Rektora Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy, a jednocześnie naszego Parafianina, wziąłem udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/20 w tejże uczelni. 

13.10.2019

Tradycyjnie w drugą Niedzielę października w Głogowie miało miejsce nabożeństwo z okazji Dziękczynnego Święta Żniw.

18-20.10.2019

Od piątku do niedzieli w Międzyzdrojach i Szczecinie odbywała się kolejna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której brałem udział. Tematyka jesiennej sesji związana była z rokiem troski o stworzenie. Inspiracją do wspólnych dyskusji był wykład oraz kazanie podczas piątkowego nabożeństwa gościa naszego Synodu ks. bpa prof. Marcina Hintza, zwierzchnika Diecezji Pomorsko- Wielkopolskiej naszego Kościoła. 

20.10.2019

W Niedzielne popołudnie wraz z panem Scholzem ze zboru niemieckojęzycznego wziąłem udział w nabożeństwie z okazji Dziękczynnego Święta Żniw, które odbywało się w niemieckim Zerbst. Nabożeństwo połączone było ze spotkaniem byłych mieszkańców Śląska, którzy dzisiaj mieszkają w różnych częściach Saksonii. Podczas nabożeństwa wygłosiłem kazanie, a po nabożeństwie miałem możliwość podzielić się krótką refleksją na temat naszej parafii w Legnicy i opowiedzieć o jej aktualnych działaniach.

27.10.2019

W ostatnią Niedzielę października, zwaną również Niedzielą Reformacyjną w Głogowie przeżywaliśmy nabożeństwo z okazji Święta Reformacji.

Tego samego dnia podczas porannego nabożeństwa w Legnicy miał miejsce Jubileusz 15-lecia Małżeństwa dwojga naszych Parafian, którym życzymy wiele Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności na kolejne wspólne lata.

31.10.2019

W Kościele Marii Panny przeżywaliśmy uroczyste nabożeństwo spowiednio- komunijne z okazji Święta Reformacji. Po nabożeństwie uczestnicy spotkali się na wspólnej kawie. 

15.11.2019

W piątkowe południe uczestniczyłem w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. prałata Władysława Jóźkowa, wieloletniego proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej Świętej Trójcy w Legnicy, a jednocześnie kapelana środowisk kombatanckich i duszpasterza Sybiraków w Legnicy. 

17.11.2019

W Kościele Marii Panny w czasie nabożeństwa w Przedostatnią Niedzielę Roku Kościelnego miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego. Nabożeństwo poprowadził ks. bp Ryszard Bogusz.

20.11.2019

W Kościele Marii Panny przeprowadzono odbiór końcowy tegorocznych prac konserwatorskich przy epitafiach na elewacji kościoła. W tym roku dokończyliśmy konserwację epitafium Johanna Ludwiga oraz rozpoczęliśmy prace przy dwóch kolejnych epitafiach. Fundusze na ten cel pochodziły ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

24.11.2019

W ostatnią Niedzielę roku kościelnego podczas naszych nabożeństw w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za miniony rok kościelny. Tradycyjnie też wspominaliśmy tych, którzy odeszli do wieczności.

04.12.2019

We Wrocławiu odbyła się ostatnia tegoroczna Diecezjalna Konferencja Duchownych. Okolicznościowe nabożeństwo spowiednio- komunijne poprowadzili: ks. Paweł Mikołajczyk oraz ks. Marcin Orawski, który wygłosił również kazanie. Podczas konferencji podsumowaliśmy kończący się rok, ks. bp Waldemar Pytel przedstawił też plany na rok 2020.

06.12.2019

W piątkowe przedpołudnie w naszej Parafii gościliśmy grupę parafian z Bielska, którzy przybyli wraz z ks. Krzysztofem Cieńciałą. Goście zwiedzali Kościół Marii Panny, w sali na piętrze kościoła mieliśmy czas na wspólne rozmowy przy kawie i cieście, następnie udaliśmy się na krótki spacer po Legnicy. W drodze powrotnej goście mieli też okazję zobaczyć dom parafialny przy ul. Mickiewicza.

07.12.2019

W siedzibie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra we Wrocławiu odbyło się Diecezjalne Spotkanie Adwentowe, w którym udział wzięli parafianie z Jawora, Legnicy, Świdnicy, Wałbrzycha, Wrocławia i Zielonej Góry wraz ze swoimi duszpasterzami. Naszą parafię reprezentowało 18 osób z Legnicy i Głogowa. Jak co roku był to czas wspólnego kolędowania, wzajemnych rozmów i adwentowych refleksji. 

14.12.2019

W domu parafialnym w Legnicy odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Parafialnej. Głównym punktem tych obrad było przygotowanie wyborów do Rady Parafialnej, które odbędą się 12 stycznia 2020 roku.

18.12.2019

Na zaproszenie Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy wziąłem udział w Spotkaniu Opłatkowym dla pracowników policji. Obecny był także Biskup Legnicki ks. bp Zbigniew Kiernikowski, który skierował do wszystkich słowo rozważania oparte na fragmencie Ewangelii Łukasza, opisującym narodzenie Jezusa Chrystusa.

21.12.2019

W ostatnią adwentową sobotę nasi parafianie zorganizowali spontaniczną jednodniową wycieczkę na Jarmark Bożonarodzeniowy do Bautzen. W ośmioosobowym gronie na miejsce udaliśmy się pociągiem, by w tym jednym z najstarszych saksońskich miast spędzić kilka godzin. Główną atrakcją dla wszystkich był oczywiście wspomniany jarmark, lecz była też okazja, by zobaczyć inne ciekawe miejsca, jak chociażby: Kościół Piotra i Pawła, w którym na co dzień spotykają się zarówno ewangelicy, jak i katolicy. Do Legnicy wróciliśmy wieczorem, z przeświadczeniem, że w kolejnym roku znów będziemy chcieli zorganizować podobny adwentowy wyjazd. 

24.12.2019

Nabożeństwem wigilijnym w Głogowie rozpoczęliśmy tegoroczne świętowanie Bożego Narodzenia.

25.12.2019

W Noc Bożego Narodzenia po raz trzeci w historii naszej parafii odbyło się nabożeństwo, które tradycyjnie zgromadziło nie tylko naszych parafian, ale także mieszkańców Legnicy, którzy chętnie w tych nabożeństwach biorą udział. 

25.12.2019

W Legnicy i Głogowie odbyły się także główne nabożeństwa w 1. Święto Bożego Narodzenia, które połączone były z kolędowaniem.

26.12.2019

W 2. Święto Bożego Narodzenia tradycyjnie po nabożeństwie w Legnicy odbyło się świąteczne spotkanie przy kawie parafialnej. 

29.12.2019

W 1. Niedzielę po Bożym Narodzeniu w Głogowie odbyło się ostatnie nabożeństwo w roku 2019, podczas którego podziękowaliśmy Bogu za Jego błogosławieństwo i prowadzenie w ciągu całego roku. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy kawie parafialnej.

31.12.2019

Nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Legnicy zakończyliśmy rok 2019.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !