• bann-2.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-7.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2018

Nabożeństwami w Kościele Marii Panny w Legnicy oraz w kaplicy w Głogowie zainaugurowaliśmy rok 2018. W tych nabożeństwach udział wziął ks. Adrian Lazar z Olsztynka, który przybył do naszej parafii wraz z małżonką. 

06.01.2018

Tradycyjnie wzięliśmy udział w ekumenicznym kolędowaniu w Kościele Pokoju w Jaworze.

13.01.2018

W Legnicy odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Parafialnej.

14.01.2018

Bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, mające zatwierdzić sprawozdanie finansowe parafii za rok 2017 oraz przyjąć preliminarz budżetowy na rok 2018. W zgromadzeniu udział wzięły łącznie 22 osoby. 

20.01.2018

W Cerkwi Greckokatolickiej w Legnicy odbyło się tegoroczne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie udział wzięli duchowni i wierni z legnickich kościołów chrześcijańskich. Liturgię poprowadził ks. Mirosław Drapała, proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Legnicy, a słowa pozdrowienia w imieniu kościołów siostrzanych przekazali: ks. bp Zbigniew Kiernikowski - biskup legnicki oraz ks. Jerzy Gansel (zdjęcia w Galerii). 

28.01.2018

W ostatnią Niedzielę stycznia w Kościele Rzymskokatolickim w Chróstniku odbyło się pierwsze spotkanie ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jednocześnie spotkanie to poświęcone było wspomnieniu postaci ks. Benajmina Schmolcka, urodzonego w Chróstniku ewangelickiego poety i pieśniarza. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób na czele z Wójtem Gminy Lubin, Tadeuszem Kielanem, oraz Starostą Powiatu Lubińskiego. Naszą parafię reprezentowało kilkanaście osób. Spotkanie poprowadzili wspólnie ks. kan Kazimierz Rapacz z miejscowej parafii rzymskokatolickiej, ks. prot. Jerzy Malisz z Parafii Prawosławnej w Zimnej Wodzie oraz ks. Jerzy Gansel. Muzycznie nabożeństwo ubogacili: Jakub Haraś, grający na organach pieśni Benjamina Schmolcka oraz Zespół Rozśpiewane Pastuszki z Golowic, w wykonaniu którego usłyszeliśmy wiązankę kolęd. Po nabożeństwie, pod tablicą upamiętniającą postać ks. Benjamina Schmolcka złożono kwiaty (zdjęcia w Galerii).  

31.01.2018

W ostatnią środę stycznia w siedzibie Diecezji Wrocławskiej odbyła się pierwsza tegoroczna Konferencja Duchownych naszej Diecezji, podczas której miałem okazję wygłosić rozważanie.  Konferencja poświęcona była w dużej mierze szkoleniu z zakresu opłacania składek do ZUS w związku ze zmianami, wprowadzonymi w roku 2018.

14.02.2018

Tradycyjnie w Środę Popielcową- Dzień Pokuty i Modlitwy, nabożeństwem w Legnicy zainaugurowaliśmy tegoroczny czas pasyjny. 

18.02.2018

W 1. Niedzielę Pasyjną - Niedzielę Diakonii, rozpoczęliśmy coroczną akcję Diakonii naszego Kościoła pod hasłem "Skarbonka Diakonijna 2018". W ramach akcji, która potrwa do Wielkanocy, zbierać będziemy ofiary dla najbardziej potrzebujących osób starszych i samotnych w naszym kościele.

03.03.2018

We Wrocławiu odbyła się wiosenna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której uczestniczyłem wraz z panią Małgorzatą Strugała, delegatem naszej Parafii do Synodu Diecezjalnego. Sesja poświęcona była głównie sprawom sprawozdawczym i podsumowaniem roku 2017. Nabożeństwo inaugurujące obrady poprowadzili: ks. Marcin Orawski z Wrocławia i ks. Tomasz Stawiak z Jawora, który wygłosił kazanie.

07.03.2018

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy przy ul. Wrocławskiej odbył się pogrzeb śp. Mariana Janczaka, który zmarł w wieku 71 lat.

23-25.03.2018

W Przesiece pod Jelenią Górą odbywały się diecezjalne rekolekcje pasyjne dla dzieci i młodzieży. Tradycyjnie nie zabrakło zajęć poświęconych tematyce biblijnej. Oprócz tego na uczestników czekało wiele ciekawych atrakcji, w tym udział w przedstawieniu związanym ze Świętami Wielkanocnymi. W rekolekcjach tradycyjnie udział wzięły dzieci z naszej Parafii w Legnicy i Głogowie.

25.03.2018

Nabożeństwami w Niedzielę Palmową w Legnicy i Głogowie, rozpoczęliśmy Wielki Tydzień.

29.03.2018

Nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Tym samym zainaugurowaliśmy okres nabożeństw w dużej przestrzeni Kościoła Marii Panny.

30.03.2018

Nabożeństwami w Wielki Piątek w Legnicy i Głogowie wspominaliśmy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

01.04.2018

W wielkanocny poranek w Kościele Marii Panny wybrzmiało "Allelula" Haendla. Tego dnia z dziękczynieniem przeżywaliśmy uroczyste nabożeństwa na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

22.04.2018

W Niedzielę Jubilate, podczas nabożeństwa w Głogowie przeżywaliśmy piękną uroczystość. Tego dnia Państwo Ingrid i Władysław Rybiccy obchodzili 50- lecie swojego małżeństwa. Jubilaci przyjęli Boże błogosławieństwo i podziękowali Wszechmogącemu Bogu za dotychczasowe prowadzenie. Po nabożeństwie wszyscy spotkaliśmy się na uroczystej kawie parafialnej.

01.05.2018

Tradycyjnie już zainaugurowaliśmy kolejny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Chętnych nie brakowało. Niestety póki co nie ma możliwości wyjścia na zewnętrzny taras widokowy na wieży, a panoramę Legnicy podziwiać można przez okna.

10.05.2018

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego tym razem nie wybraliśmy się na międzyparafialne spotkanie do Świerzawy, a spotkaliśmy się na nabożeństwie w Kościele Marii Panny. W nabożeństwie udział wzięło ponad 20 osób. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy kawie i cieście w Domu Parafialnym przy ul. Mickiewicza.

16.05.2018

W Wałbrzychu na terenie "Starej Kopalni" odbywała się kolejna Diecezjalna Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział.

21.05.2018

W 2. Święto Zesłania Ducha Świętego w miejscowości Dunino pod Legnicą odbył się coroczny Piknik Parafialny. Tym razem uczestniczyło w nim niespełna 15 osób, co nie zmienia faktu, że był to pożytecznie i sympatycznie spędzony czas. Nie zabrakło potraw z grilla i tradycyjnej jajecznicy.

22.05.2018

W Domu Parafialnym w Głogowie odbyło się szczególne spotkanie z panią Becker, która urodziła się na Śląsku, a wiele lat dzieciństwa spędziła w Głogowie. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania, wysłuchania historii o życiu ewangelików w Głogowie w okresie międzywojennym, a także opowiedzenia o losach parafii ewangelickiej po wojnie. Po spotkaniu,  w którym wzięło udział kilkanaście osób, udaliśmy się na wspólny spacer po nowym-starym mieście. 

27.05.2018

W Kościele Marii Panny odbył się specjalny koncert w ramach Festiwalu Chórów Legnica Cantat. W programie koncertu usłyszeliśmy "Mszę Koronacyjną" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu znamienitych artystów: Orkiestry Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim, Chóru Akademii Sztuk w Szczecinie, Chóru Męskiego Słowiki 60 oraz solistów: Barbary Żarnowieckiej, Ewy Filipowicz, Pawła Wolskiego i Janusza Lewandowskiego. Dyrygował Jacek Kraszewski. Kościół tradycyjnie wypełnił się po brzegi. Była to z całą pewnością wspaniała muzyczna uczta.

28.05.2018

Po długiej i ciężkiej chorobie w Berlinie zmarł śp. Konrad Sigismund von Zedlitz, który urodził się 12 lutego 1932 roku w Legnicy. Był jednym z ostatnich potomków słynnego rodu szlacheckiego von Zedlitz z Nowego Kościoła, gdzie przed pięciuset laty odbyło się pierwsze ewangelickie nabożeństwo na Śląsku. Zmarły przez długie lata zaangażowany był we współpracę polsko- niemiecką, przewodnicząc stowarzyszeniu byłych mieszkańców Legnicy. Wielokrotnie odwiedzał nasze miasto i kościół, w którym był ochrzczony i konfirmowany, co roku uczestniczył w nabożeństwie z okazji Dziękczynnego Święta Żniw. Jego pogrzeb odbędzie się 21 czerwca w miejscowości Weissenbach koło Frankfurtu.

31.05.2018

Na zaproszenie zaprzyjaźnionej Parafii Prawosławnej w Malczycach, wzięliśmy udział w święcie parafialnym z okazji kolejnej rocznicy istnienia tamtejszej parafii. Po II Wojnie Światowej społeczność prawosławna przejęła i zaadoptowała miejscowy ewangelicki kościół. Mimo upływu lat w bardzo dobrym stanie zachowała się oryginalna chrzcielnica i ołtarz z dawnego ewangelickiego kościoła, które zostały odrestaurowane i umieszczone w bocznych nawach. Co roku obecni gospodarze zapraszają nas do wspólnego świętowania. Jest to z pewnością piękne świadectwo ekumenicznego dialogu i wzajemnego szacunku. 

01-02.06.2018

Na terenie naszej sąsiedniej Parafii w Jaworze odbywały się uroczystości związane z Jubileuszem 500-lecia Reformacji na Śląsku. Przed pięciuset laty na dworze szlacheckiego rodu von Zedlitz w Nowym Kościele jeden z przyjaciół Marcina Lutra, Melchior Hoffman wygłosił pierwsze ewangelickie kazanie. To wydarzenie dało początek Reformacji na ziemiach śląskich. W piątkowe popołudnie w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbyła się sesja naukowa, poświęcona historii Reformacji w Jaworze i księstwie jaworskim. Jednym z prelegentów był znany prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ponadto zainteresowani mogli obejrzeć wystawę poświęconą Kościołowi Pokoju w Jaworze. Dzień później miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe. Najpierw przeżywaliśmy nabożeństwo z udziałem wielu znamienitych gości z kraju i zza granicy. Kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce. Czynny udział w nabożeństwie brał także Ewangelicki Chór Kościelny z Wisły. Po nabożeństwie uczestnicy udali się do Nowego Kościoła, gdzie na miejscu nieistniejącego już pałacu rodziny von Zedlitz odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego pierwsze ewangelickie nabożeństwo w 1518. Całość jubileuszowych obchodów zakończył wieczorny koncert w Kościele Pokoju, poświęcony pamięci znamienitego pieśniarza i duchownego ewangelickiego ks. Benjamina Schmolcka, urodzonego w Chróstniku koło Legnicy, który ordynowany był w naszym legnickim kościele, a całą służbę pełnił w Kościele Pokoju w Świdnicy. Wykonawcami byli Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod dyrekcją Piotra Sikory, na organach grał Marcin Armański, a na trąbce Igor Cecocho. Jaworski kościół zgromadził liczne grono słuchaczy, którzy podziwiać mogli wspaniałe brzmienia śląskiego kompozytora, pieśniarza i poety.

16.06.2018

W auli Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra we Wrocławiu odbyła się kolejna sesja Synodu Diecezjalnego, w której wraz z delegatem naszej parafii wzięliśmy udział.

24.06.2018

Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18 w zakresie nauczania lekcji religii. Dzieci otrzymały świadectwa, a wszyscy podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za kolejny rok nauki, kształcenia i zdobywania wiedzy. Ponadto w Legnicy, w trakcie nabożeństwa spowiednio- komunijnego, miała miejsce konwersja jednej z osób, która od wielu lat sympatyzowała z naszą parafią. Życzymy jej wiele Bożego błogosławieństwa w życiu duchowym oraz prywatnym, jak również zaangażowania dla naszej społeczności.

25-27.06.2018

W Mikołajkach odbywała się tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Duchownych naszego Kościoła, w której wziąłem udział.

28.06.2018

W domu parafialnym w Głogowie odbyło się przedwakacyjne zebranie Rady Parafialnej, podczas którego zajmowaliśmy się bieżącymi sprawami parafialnymi.

03.08.2018

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci ks. dr kan. Stanisława Jaworeckiego, wieloletniego proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Głogowie. Zmarły urodził się 24 kwietnia 1946 roku w Gebhardshagen (Niemcy), przez całą praktycznie służbę związany był Diecezją Zielonogórsko- Gorzowską. To między innymi z jego inicjatywy i otwartej ekumenicznej postawy, przez prawie dwadzieścia ostatnich lat nabożeństwa ewangelickie w Głogowie mogły odbywać się gościnnie w przykościelnej kaplicy kościoła pw. Bożego Ciała. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni i o tym geście ekumenicznej przyjaźni zawsze będziemy pamiętać. Ks. Jaworecki zmarł po ciężkiej chorobie 31 lipca 2018, przeżywszy 72 lata. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 3 sierpnia, najpierw w Kościele Bożego Ciała, a później na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Legnickiej. Naszą społeczność reprezentowało grono parafian z Głogowa oraz ks. Paweł Mikołajczyk z Zielonej Góry. 

12.08.2018

Podczas nabożeństwa w Legnicy, w 11. Niedzielę po Trójcy Świętej miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego małej Matyldy, jak również konwersja dwojga dotychczasowych sympatyków naszej parafii. Tym samym grono naszych parafian powiększyło się o kolejne trzy osoby.

18.08.2018

W sobotnie popołudnie w Kościele Marii Panny w Legnicy odbył się ślub dwojga naszych parafian. Było to z całą pewnością wyjątkowe wydarzenie także dla naszego zboru. Małżonkom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa na nowej drodze życia.

19.08.2018

W 12. Niedzielę po Trójcy Świętej w Legnicy miał miejsce kolejny w tym roku Sakrament Chrztu Świętego. Ochrzczonemu Jakubowi, jak i jego najbliższym życzymy wiele Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.

03.09.2018

W poniedziałkowe popołudnie na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbywały się uroczystości związane z upamiętnieniem kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta, na czele z Prezydentem Legnicy, władz samorządowych, posłowie, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych oraz środowisk kombatanckich. Okolicznościową modlitwę o pokój zmówili duchowni reprezentujący legnickie kościoły chrześcijańskie.

08.09.2018

W sobotnie przedpołudnie w domu parafialnym przy ul. Mickiewicza 36 odbyło się powakacyjne posiedzenie Rady Parafialnej. 

08.09.2018

Tego samego dnia w naszym mieście odbywały się Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny. Jako, że ulica ta sąsiaduje bezpośrednio z naszym kościołem, parafia włączyła w te miejskie uroczystości. Kościół Marii Panny otwarty był dla zwiedzających od godzin porannych do wieczora, a z wieży widokowej, dzięki pięknej pogodzie można było podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

12.09.2018

W Sycowie odbyła się powakacyjna Konferencja Duchownych naszej Diecezji, w której wziąłem udział.

14.09.2018

W piątkowy wieczór w Kościele Marii Panny miał miejsce koncert Chóru z Danii, który przez kilka dni przebywał na Dolnym Śląsku. W programie koncertu znalazły się znane pieśni chrześcijańskie, śpiewane do dzisiaj w wielu kościołach protestanckich. Koncert cieszył się sporym zainteresowaniem Legniczan. Obecny był także Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Bezpośrednio po koncercie nasi goście udali się na poczęstunek do sali parafialnej, gdzie nie zabrakło czasu na wspólne rozmowy, wzajemne poznanie i wymianę doświadczeń.

19.09.2018

W Kościele Marii Panny zainaugurowany został 32. Festiwal Legnickie Conversatorium Organowe, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w Legnicy, ale także w całej Polsce i za jej granicami. Podczas inauguracyjnego koncertu wystąpili: Damian Skowroński, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który grał na organach oraz Paweł Janas, który wykonał kilka utworów dedykowanych na akordeon. W programie koncertu znalazło się wiele kompozycji autorstwa założyciela festiwalu prof. Stanisława Moryto, które nawiązywały do drogi krzyżowej i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tradycyjnie koncert zgromadził liczne grono słuchaczy i pięknie zainaugurował kolejną edycję festiwalu.

20.09.2018

Dzień później w ramach Legnickiego Conversatorium Organowego odbył się kolejny koncert. Tym razem przy organach zasiadł  Maciej Zakrzewski, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a partie solowe wykonywali: Marzena Michałowska, wybitna polska sopranistka oraz Sławomir Bronk, wspaniały kontratenor. Koncert zatytułowany został Psallite sapienter i w znacznej mierze poświęcony został tematyce biblijnej Księgi Psalmów. Nie zabrakło też improwizacji organowych na temat takich utworów jak: Ave verum czy Pater noster.

21.09.2018

W piątkowe popołudnie od godziny 18.00 przez piętnaście minut w Kościele Marii Panny biły dzwony na znak solidaryzowania się z ideą niesienia pokoju dla świata. Nasza parafia włączyła się tym samym w ogólnopolską akcję pod hasłem: "Dzwony dla pokoju". 

21.09.2018

Wieczorny koncert w ramach Legnickiego Conversatorium Organowego poświęcony był przede wszystkim postaci założyciela festiwalu i wieloletniego dyrektora artystycznego prof. Stanisława Moryto. Na mocy decyzji Prezydenta Miasta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego festiwal otrzymał imię prof. Stanisława Moryto i pod jego imieniem w przyszłości będzie się odbywał. Aktu nadania dokonali: Zastępca Prezydenta Legnicy Krzysztof Duszkiewicz, Dyrektor Legnickiego Centrum Kultury Grzegorz Szczepaniak oraz Dyrektor Artystyczny Festiwalu dr hab. Michał Sławecki. Przy okazji tej uroczystości swoją obecnością zaszczyciły nas małżonka oraz siostra zmarłego w tym roku profesora. Po tym niezwykle wzruszającym początku przy organach zasiadły dwie wspaniałe artystki: Karolina Mika, absolwentka Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa, absolwentka Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która jest także konserwatorem, zabytkoznawcą oraz rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sprzed ołtarza śpiewał Chór Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński z Warszawy, pod dyrekcją Michała Sławeckiego. W programie koncertu znalazły się przede wszystkim kompozycje autorstwa prof. Stanisława Moryto, nawiązujące do tematyki sądu ostatecznego i triumfu zmartwychwstania. Tradycyjnie koncert zgromadził liczne grono słuchaczy.

22.09.2018

W sobotni wieczór w Kościele Marii Panny przeżywać mogliśmy finałowy koncert w ramach Legnickiego Conversatorium Organowego. Wykonawcami tego koncertu byli: Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Chór Wychowanków Harcmistrza Skoraczewskiego Jubilus, Polska Orkiestra Radiowa oraz soliści: Marzena Michałowska (sopran) i Mikołaj Derentowicz. Kościół tradycyjnie już wypełnił się po brzegi. Z niecierpliwością więc czekamy na kolejną edycję festiwalu.

28.09.2018

W Kościele Marii Panny odbył się częściowy odbiór prac, prowadzonych przy konserwacji zabytkowych ławek w Kościele Marii Panny. Odbiór dotyczył zakresu prac, finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

30.09.2018

W Kościele Marii Panny przeżywaliśmy uroczyste nabożeństwo z okazji Dziękczynnego Święta Żniw. Jak co roku, był to czas, by w sposób szczególny podziękować Wszechmogącemu Bogu za wszelkie dobrodziejstwa i obfitość plonów.

02.10.2018

Kościół Marii Panny odwiedziła ekipa telewizyjna programu 1 Telewizji Polskiej. W ramach programu z cyklu "Zakochaj się w Polsce", przygotowywano zdjęcia do emisji odcinka poświęconego Legnicy. W scenariuszu znalazło się także miejsce dla naszego kościoła, z czego bardzo się cieszymy. Emisja odcinka poświęconego Legnicy zaplanowana jest na rok 2019.

05.10.2018

W legnickim Domu Nauczyciela przy ul. Jordana miała miejsce promocja książki zatytułowanej "Śląskie niebo Jurgena Gretschela" autorstwa Magdaleny Maruck. Jurgen Gretschel był jednym z ostatnich Legniczan uroczonych tu przed wojną. Przez całe swoje życie związany był z naszym miastem, chętnie je promował i opowiadał o jego historii. Dbał, aby pamięć o przedwojennej Legnicy nigdy nie poszła w zapomnienie. Oprócz tego był z zamiłowania kucharzem. Każdego roku przy okazji Wigilii Narodów w Legnicy przygotowywał tradycyjne śląskie potrawy. Książka opisuje historię jego rodziny, ale także jest zbiorem przepisów kulinarnych.

07.10.2018

W pierwszą Niedzielę października w Kościele Marii Panny odbyło się tradycyjne nabożeństwo z okazji Dziękczynnego Święta Żniw z udziałem gości z Niemiec. Była to okazja do kolejnego spotkania i dziękczynienia Bogu za Jego błogosławieństwo. Podczas nabożeństwa wspomnieliśmy także tych, którzy w minionym czasie odeszli do wieczności, m.in. zmarłego w maju tego roku Sigismunda von Zedlitz, wieloletniego przyjaciela Legnicy i naszej parafii, jednego z ostatnich potomków słynnego rodu von Zedlitz z Nowego Kościoła. Wspomnieliśmy także zmarłego w sierpniu tego roku ks. Otto Lillge, urodzonego w Legnicy, który także chętnie uczestniczył w nabożeństwach z okazji Święta Żniw. Ponadto wspomnieliśmy postać Jurgena Gretschela oraz pastora Wolfganga Meisslera, który obchodziłby 90 urodziny.

11.10.2018

W Kościele Marii Panny odbył się odbiór prac konserwatorskich przy witrażu przedstawiającym Marcina Lutra i jego współpracowników. Prace te w całości finansowane były przez Niemiecko- Polską Fundację do spraw Ochrony Zabytków. Cieszymy się, że na to wsparcie możemy liczyć, tym bardziej, że w przyszłym roku podobnej konserwacji poddany zostanie kolejny witraż.

19-21.10.2018

W Międzyzdrojach miała miejsce kolejna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której wzięliśmy udział. W programie synodu znalazł się m.in. wykład prezesa Synodu Kościoła ks. dr Adama Maliny na temat Roku Świadectwa Kościoła. W dyskusyjnych grupach rozmawialiśmy na temat świadectwa przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Kościoła. 

28.10.2018

Niedzielne nabożeństwo w Głogowie było okazją do świętowania pamiątki Reformacji w Głogowie.

31.10.2018

Podczas nabożeństwa z okazji Święta Reformacji w Kościele Marii Panny dziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za dzieło odnowy Kościoła, które zapoczątkowane zostało w XVI wieku.

11.11.2018

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie świętowaliśmy Jubileusz 100- lecia Odzyskania Niepodległości. Podczas nabożeństwa w Legnicy gościnnie wystąpił także Chór Cantus Mirabilis, na co dzień działający przy Legnickiej Katedrze app. Piotra i Pawła.

25.11.2018

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za miniony rok kościelny. Podczas nabożeństw tradycyjnie wspominaliśmy także tych, którzy odeszli już do wieczności.

29.11.2018

W Kościele Marii Panny zakończone zostały prace konserwatorskie przy dwóch epitafiach na zewnętrznej elewacji Kościoła. Prace te dofinansowane zostały w tym roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

01.12.2018

W domu parafialnym przy ul. Mickiewicza 36 odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Parafialnej. Głównym punktem zebrania było podsumowanie działań parafialnych w mijającym roku.

02.12.2018

W 1. Niedzielę Adwentu tradycyjnie zainaugurowaliśmy akcję charytatywną Diakonii naszego Kościoła pod hasłem Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2018. Świece rozprowadzać będziemy w parafii oraz na terenie sąsiadującej z Kościołem Marii Panny Galerią Piastów. 

05.12.2018

We Wrocławiu odbyła się ostatnia tegoroczna Diecezjalna Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział. Adwentowe spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa w Kościele Opatrzności Bożej, które odprawił ks. radca Marcin Orawski.

08.12.2018

W Lubaniu odbyło się tegoroczne Diecezjalne Spotkanie Adwentowe dla parafii ewangelickich Dolnego Śląska. W spotkaniu tradycyjnie wzięli udział księża i parafianie z: Lubania, Wałbrzycha, Świdnicy, Wrocławia, Jawora, Jeleniej Góry oraz Legnicy i Głogowa. Naszą parafię reprezentowało 25 osób.

15.12.2018

W Legnicy przy ul. Partyzantów odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci wybitnego mieszkańca Legnicy Paula Loebe, wielkiego demokraty i parlamentarzysty Niemiec. W uroczystościach udział wzięli Hans Joerg Neumann - konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, przedstawiciele władz miasta oraz goście z Niemiec. Warto wspomnieć przy tym, że Paul Loebe był wyznania ewangelickiego. Został ochrzczony w 1875 roku w Kościele Piotra i Pawła w Legnicy, który wówczas był kościołem największej ewangelickiej parafii w Legnicy.

24.12.2018

Nabożeństwem wigilijnym w kaplicy w Głogowie rozpoczęliśmy czas przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w naszej Parafii.

25.12.2018

Po raz drugi w historii naszej Parafii odbyło się nocne nabożeństwo bożonarodzeniowe w Kościele Marii Panny. Frekwencja była nieznacznie większa aniżeli w poprzednim roku, co pokazuje, że inicjatywa ta cieszy się zainteresowaniem nie tylko naszych Parafian, ale także mieszkańców Legnicy.

25.12.2018

Tego dnia tradycyjnie też odbyły się główne nabożeństwa w Legnicy i Głogowie, które połączone były z kolędowaniem.

26.12.2018

W 2. Święto Bożego Narodzenia w Legnicy odbyło się nabożeństwo, które miało podwójnie świąteczny wymiar. Podczas nabożeństwa miał miejsce Sakrament Chrztu Świętego małego Milana. Z tej okazji, życzymy Milanowi oraz jego rodzicom i najbliższym wiele Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności na każdy dzień.

31.12.2018

Nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Legnicy podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za kończący się rok 2018, który przyniósł naszej Parafii wiele Bożego błogosławieństwa i owocnych dni.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !