• bann-3.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-7.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2023

W pierwszy dzień Nowego Roku 2023 przeżywaliśmy nabożeństwa w Legnicy i Głogowie, polecając nadchodzący czas Wszechmogącemu Bogu.

06.01.2023

W Święto Objawienia Pańskiego tradycyjnie wzięliśmy udział w Ekumenicznym Kolędowaniu w Kościele Pokoju w Jaworze.

13.01.2023

W Polkowicach, z inicjatywy burmistrza miasta Łukasza Puźnieckiego odbyło się uroczyste otwarcie Parku Ewangelickiego, który znajduje się na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. To godna podkreślenia inicjatywa, która upamiętnia przedwojenną historię miasta i jednocześnie zachęca do wzajemnego szacunku pomimo różnorodności.

18.01.2023

W środowe popołudnie w domu parafialnym w Legnicy odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Parafialnej.

29.01.2023

W ostatnią Niedzielę stycznia bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne. Tym samym podsumowaliśmy rok 2022 oraz zaprezentowaliśmy plany na rok bieżący.

01.02.2023

We Wrocławiu odbyła się pierwsza w Nowym Roku Diecezjalna Konferencja Księży.

03.02.2023

W piątkowe popołudnie w Głogowie odbyło się parafialne Spotkanie Młodzieży.

08.02.2023

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy uczczono pamięć ofiar poległych w czasie II Wojny Światowej oraz podczas wojny w Ukrainie. Uroczystość połączona była z modlitwą ekumeniczną.

22.02.2023

W Dzień Pokuty i Modlitwy nabożeństwem w Kościele Marii Panny rozpoczęliśmy czas pasyjny.

26.02.2023

W 1. Niedzielę Pasyjną podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie zainaugurowaliśmy coroczną akcję Diakonii Kościoła „Skarbonka Diakonijna 2023”.

10.03.2023

W piątkowe popołudnie w Legnicy odbyło się Spotkanie Młodzieży, w którym udział wzięła młodzież parafialna z Legnicy i Głogowa.

11.03.2023

We Wrocławiu miała miejsce pierwsza sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej. Synod rozpoczął się nabożeństwem spowiednio- komunijnym, w czasie którego kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce ks. bp Jerzy Samiec. Po nabożeństwie w sali parafialnej miały miejsce obrady, podczas których podsumowano rok 2022 w życiu Diecezji. Następnie przeprowadzono wybory do Rady Diecezjalnej i Komisji Rewizyjnej oraz wybrano delegatów Diecezji do Synodu Kościoła. Niezmiernie miło nam poinformować, że na kolejną kadencję do Komisji Rewizyjnej wybrana została pani Małgorzata Strugała z naszej parafii.

18.03.2023

W Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie odbył się Wieczór Pamięci, poświęcony postaci ewangelickiego poety i pieśniarza Jochena Kleppera. Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Głogowa oraz Glogauer Heimatbund z Hannoveru. W spotkaniu uczestniczył także ks. Erich Busse z Drezna, który przed kilkoma laty zapoczątkował ideę przypomnienia postaci Jochena Kleppera na terenie Bytomia Odrzańskiego i Głogowa. W spotkaniu wzięli udział również nasi parafianie z Głogowa.

24-26.03.2023

W ostatni weekend marca w Przesiece, koło Jeleniej Góry odbywały się Pasyjne Rekolekcje dla dzieci i młodzieży Diecezji Wrocławskiej. W tym roku z naszej parafii pojechało 11 osób. Program tegorocznych rekolekcji był bardzo zróżnicowany i dopasowany do potrzeb trzech różnych grup wiekowych, dlatego każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

01.04.2023

W Kościele Rzymskokatolickim w Chróstniku koło Lubina odbyło się V Spotkanie Ekumeniczne poświęcone pamięci ks. Benjamina Schmolcka, ewangelickiego pieśniarza i poety. Tematyka tegorocznego spotkania nawiązywała do pasyjnej twórczości Benjamina Schmolcka. Odczytano teksty biblijne nawiązujące do wspólnoty i jedności oraz zmówiono modlitwę w intencji pokoju dla Ukrainy. Z towarzyszeniem organów uczestnicy zaśpiewali pieśń Na Golgotę, duszo, śpiesz, a spotkanie ubogacił również występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Lubin, w wykonaniu której usłyszeliśmy pieśni wielkopostne. W spotkaniu udział wzięli wierni i duchowni trzech wyznań chrześcijańskich: ewangelickiego, greckokatolickiego i rzymskokatolickiego oraz przedstawiciele lokalnych władz. Honorowym Patronatem po raz kolejny to wydarzenie objął Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

06.04.2023

W Wielki Czwartek w Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo z okazji Pamiątki Ustanowienia Wieczerzy Pańskiej. Podczas nabożeństwa miała miejsce konwersja jednego z dotychczasowych sympatyków naszej parafii, któremu życzymy z tej okazji wiele Bożego błogosławieństwa i wytrwałości w wierze. Po nabożeństwie uczestnicy spotkali się na kawie parafialnej.

07.04.2023

W Wielki Piątek podczas nabożeństw spowiednio- komunijnych w Głogowie i Legnicy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Był to też dobry czas do refleksji nad swoją grzesznością i nadzieją usprawiedliwienia z łaski przez wiarę.

09.04.2023

W Niedzielę Wielkanocną podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie świętowaliśmy triumf Jezusa Chrystusa nad śmiercią, z radością śpiewając wielkanocny hymn: Wpuść, o słońce wielkanocne, swe promienie w serce wpuść. Rozbudź życie w nim owocne, by się z Tobą mogło zróść. Brzemię win do grobu rzuć, radość nową we mnie wzbudź. Bym się cieszył z Wielkanocy odrodzony z Bożej mocy.

10.04.2023

W Poniedziałek Wielkanocny odbyło się nabożeństwo w Kościele Marii Panny, zaś popołudniu w domu parafialnym odbyło się świąteczne spotkanie z naszymi gośćmi z Ukrainy, którzy od ponad roku są pod opieką parafii.

14.04.2023

W piątkowe popołudnie na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbył się pogrzeb śp. Waldemara Wemera, który zmarł w wieku 90 lat. Wszystkich zasmuconych polecamy w modlitwach.

16.04.2023

W 1. Niedzielę po Wielkanocy w domu parafialnym w Legnicy równolegle z nabożeństwem odbyła się szkółka niedzielna, w której wzięło udział pięcioro dzieci.

29.04.2023

W sobotnie przedpołudnie rozpoczęliśmy kolejny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny.

07.05.2023

W Niedzielę Jubilate zainaugurowaliśmy cotygodniowe nabożeństwa w dużej przestrzeni Kościoła Marii Panny w Legnicy.

13.05.2023

W sobotnie przedpołudnie nasi Parafianie z Głogowa aktywnie włączyli się w projekt rewitalizacji byłego cmentarza ewangelickiego i terenu przyszkolnego w miejscowości Siciny w powiecie górowskim. Projekt jest realizowany m.in. przez byłych mieszkańców powiatu górowskiego, mieszkających na co dzień w Niemczech, we współpracy z lokalnym samorządem gminnym.

18.05.2023

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej kaplicy w Głogowie odbyło się uroczyste nabożeństwo, które połączone było z przekazaniem na rzecz naszego filiału zabytkowej chrzcielnicy. W nabożeństwie udział wzięli parafianie z Jawora, Legnicy i Głogowa oraz zastępca Prezydenta Głogowa pan Wojciech Borecki. Kazanie wygłosił ks. Tomasz Stawiak. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy kawie. Był to dobry czas na wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń.

24.05.2023

W siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się Konferencja Naukowa poświęcona jubileuszowi 50-lecia Konkordii Leuenberskiej. W ramach Diecezjalnej Konferencji Duchownych miałem możliwość uczestniczyć w tej konferencji.

28.05.2023

Z okazji Święta Zesłania Ducha Świętego w Legnicy i Głogowie odbyły się uroczyste nabożeństwa.

29.05.2023

Tradycyjnie w drugi dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego w Duninie pod Legnicą odbył się Piknik Parafialny, w którym udział wzięło ponad 20 osób. W programie pikniku, jak co roku znalazło się smażenie jajecznicy, grill, wspólne rozmowy oraz gry i zabawy.

08.06.2023

Na terenie Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Słupsku odbył się tegoroczny Zjazd Delegatów Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, w którym udział wzięli przedstawiciele naszej parafii. W tym roku nasza parafia otrzymała subwencję na realizację projektów remontowych w domu parafialnym w Legnicy.

16.06.2023

Za pomocą internetowej platformy ZOOM odbyła się czerwcowa sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, która przede wszystkim dotyczyła spraw związanych z działalnością gospodarczą Diecezji.

21.06.2023

W domu parafialnym w Głogowie odbyło się przedwakacyjne spotkanie młodzieży

25.06.2023

Tradycyjnie w ostatnią Niedzielę czerwca nasze nabożeństwa w Legnicy i Głogowie połączone były z modlitwą dziękczynną za miniony rok szkolny oraz rozdaniem świadectw nauczania kościelnego.

26-28.06.2023

Na terenie Parafii Ewangelicko- Augsburskiej we Wrocławiu odbywała się tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział. 

27.06.2023

We wtorkowy wieczór w Kościele Marii Panny zainaugurowany został festiwal Legnickie Wieczory Organowe. Podczas pierwszego koncertu wystąpili: Marek Stefański (organy) oraz Jacek Szymański (tenor). W programie koncertu znalazły się dzieła takich kompozytorów jak m.in.: Franciszek Liszt, Stanisław Moniuszko czy Wolfgang Amadeusz Mozart. Był to piękny muzyczny wieczór dla wszystkich, którzy spragnieni byli muzyki klasycznej w murach najstarszej legnickiej świątyni.

09.07.2023

W 5. Niedzielę po Trójcy Świętej wziąłem udział w dziękczynnym nabożeństwie w Ustroniu- Dobce na Śląsku Cieszyńskim z okazji kolejnej rocznicy Poświęcenia Kaplicy.

18.07.2023

We wtorkowy wieczór w Kościele Marii Panny odbył się kolejny koncert w ramach Legnickich Wieczorów Organowych. Tym razem przy organach zasiadł włoski organista Giampaolo di Rosa, a cały koncert poświęcony był Improwizowanej Symfonii Organowej na tematy podane przez publiczność. Tradycyjnie kościół wypełnił się po brzegi, a uczestnicy doświadczyli wspaniałej muzycznej uczty.

21.07.2023

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy informację o przyznaniu dofinansowania na prace remontowe przy elewacji naszego kościoła w kwocie 480.000,00 z programu rządowego na rzecz Odbudowy Zabytków. Jednocześnie na dzień dzisiejszy nie wiemy, czy jeszcze w tym roku uda nam się rozpocząć prace, czy zostaną one przesunięte na przyszły rok. Uzależnione jest to od wielu czynników, na które jako parafia nie mamy wpływu. Niemniej jednak cieszymy się z pozytywnej oceny naszego wniosku.

07.08.2023

W domu parafialnym w Legnicy rozpoczęliśmy prace remontowe, które dofinansowane zostały z Funduszu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa. Zakres prac obejmuje wymianę drewnianej stolarki okiennej oraz remont pomieszczenia, które w przyszłości służyć będzie na salkę katechetyczną.

08.08.2023

W Kościele Marii Panny odbył się trzeci koncert w ramach Legnickich Wieczorów Organowych. Tym razem w programie koncertu znalazły się dzieła wybitnych kompozytorów, skomponowane na ograny i flet. Wykonawcami były: Małgorzata Klorek (organy) i Ewa Rułka (flet).

Jednocześnie z przykrością informujemy, że ostatni, finałowy koncert w ramach tegorocznego festiwalu, zaplanowany na 29 sierpnia, z udziałem Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, z przyczyn technicznych, został przeniesiony do Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Piekarach.

12-16.09.2023

W dniach od 12 do 16 września w Kościele Marii Panny odbyła się 37. Edycja festiwalu Legnickie Conversatorium Organowe im. Stanisława Moryto. Tradycyjnie podczas koncertów kościół wypełniał się po brzegi, a podczas tegorocznej edycji mogliśmy usłyszeć następujące koncerty:

Koncert inauguracyjny nawiązywał do Jubileuszu 30-lecia Legnickiej Akademii Filmowej. Do wyświetlanych na ekranie filmów improwizował na organach Adam Tański.

Drugiego dnia przy organach zasiadał Bartosz Jakubczak, a na saksofonie grał Paweł Gusnar. Artyści wykonali m.in. dzieła patrona festiwalu prof. Stanisława Moryty, skomponowane na organy i saksofon.

Trzeciego dnia swój recital organowy miał Piotr Arseniuk, który wykonał m.in. znane w kościele ewangelickim hymny: „Zbawca ludów, Zbawca dusz”, oraz „Wzgardzony i opuszczony”.

Piątkowy koncert tradycyjnie odbył się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, podczas którego wystąpił Kwartet Prima Vista, a na fortepianie grała Phan Ha Ngan. Program koncertu w całości poświęcony był twórczości prof. Stanisława Moryto.

Koncert finałowy zatytułowany został: „Jazzowe inspiracje”. Wykonawcami byli Maciej Zakrzewski (organy) oraz Patrycjusz Gruszecki Trio. Artyści stworzyli niepowtarzalny klimat artystyczny poprzez połączenie tradycyjnych organów z trąbką, perkusją i organami Hammonda. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć m.in. improwizacje na temat Toccaty i fugi d-moll J.S. Bacha, intro Walta Disneya A. Menkena oraz hejnału legnickiego.

Tak, jak co roku festiwal dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń i emocji, co sprawia, że z utęsknieniem oczekujemy na kolejną edycję w przyszłym roku. 

20.09.2023

W siedzibie Diecezji Wrocławskiej odbyła się powakacyjna Diecezjalna Konferencja Księży. W programie konferencji znalazł się m.in. wykład dr hab. Piotra Lorka prof. EWST, pt. „Nowotestamentowe przedstawienia Wniebowstąpienia Jezusa" oraz rozważanie pt. „Kenoza Ducha Świętego pojednaniem Boga z człowiekiem".

24.09.2023

W Kościele Marii Panny odbył się Koncert charytatywny dedykowany młodemu człowiekowi z porażeniem mózgowym. Organizatorem koncertu był Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Legnicy, zaś partnerami Urząd Miasta w Legnicy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz nasza Parafia, jako gospodarz koncertu. Koncert, który poprowadził Zespół Pokolenia, przeplatany był pieśnią i modlitwą.

Zapowiedź wydarzeń

SEZON TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

Trwa sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia najstarszej świątyni w Legnicy oraz skorzystania z punktu widokowego na wieży kościoła.

Godziny otwarcia kościoła dla zwiedzających pozostają bez zmian.

ŚRODA - PIĄTEK 11.00 - 16.00

SOBOTA - NIEDZIELA 13.00 - 18.00

Ceny cegiełek:

4 zł / dzieci, młodzież szkolna i studenci; 8 zł / dorośli

Dochód ze sprzedaży cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !