• bann-14.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-7.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-9.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2014

Nabożeństwem w Kościele Marii Panny w Legnicy oraz w kaplicy w Głogowie zainaugurowany został rok 2014.

05.01.2014

W niedzielne popołudnie wzięliśmy udział w ekumenicznym kolędowaniu, jakie zorganizowała sąsiednia Parafia Ewangelicko - Augsburska w Jaworze.

06.01.2014

Z okazji Święta Epifanii przeżywaliśmy nabożeństwo w Legnicy. Był to szczególny czas kolędowania i spotkania przy kawie i cieście.

19.01.2014

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wzięliśmy udział w centralnym nabożeństwie ekumenicznym w legnickiej Katedrze app. Piotra i Pawła pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego ks. bpa Stefana Cichego. Słowa pozdrowienia przekazali także duchowni Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko- Augsburskiego.

27-31.01.2014

Wziąłem udział w zimowej sesji Instytutu Pastoralnego dla wikariuszy naszego Kościoła, która odbywała się w Poznaniu.

31.01.2014

Do Legnicy dotarła wiadomość z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie o przyznaniu Parafii dotacji w kwocie 500 000,00 zł. na remont drugiej z wież Kościoła Marii Panny. Planowany jest remont klatki schodowej wieży północnej oraz schodów wokół Kościoła, a także wykonanie zabezpieczeń niezbędnych do otworzenia punktu widokowego na jednej z wież.

03.02.2014

Wraz z delegacją księży z Diecezji Wrocławskiej uczestniczyliśmy w Katowicach w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. bpa Tadeusza Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

16.02.2014

W Niedzielę Septuagesimae bezpośrednio po nabożeństwie w Legnicy odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, w którym udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa. Zgromadzenie poprowadził ks. bp Ryszard Bogusz, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. Po części oficjalnej spotkaliśmy się przy kawie i cieście.

24.02.2014

Rada Miasta w Legnicy podjęła uchwałę o utworzeniu przy Parafii Międzyszkolnego Punktu Katechetycznego, w ramach którego prowadzona będzie nauka lekcji religii ewangelickiej. 

15.03.2014

We Wrocławiu odbywał się Synod Diecezji Wrocławskiej naszego Kościoła, na którym naszą Parafię reprezentowaliśmy wraz z panią Ingrid Rybicką, która jest delegatem do Synodu Diecezji.

29.03.2014

Wraz z delegacją księży z Diecezji Wrocławskiej uczestniczyliśmy w Cieszynie w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. Jana Grossa, emerytowanego duchownego Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, zaangażowanego ekumenistę i pasjonata liturgii.

30.03-01.04.2014

Wraz z duchownymi Diecezji Wrocławskiej uczestniczyliśmy w Karpaczu w rekolekcjach pasyjnych, które poprowadził zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP, ks. bp Jerzy Samiec.

04-06.04.2014

W Jaworze odbywały się rekolekcje pasyjne dla dzieci i młodzieży. Jak co roku nasza Parafia miała także swoich reprezentantów. Coroczne spotkanie zakończone zostało uroczystym nabożeństwem w Kościele Pokoju, a kazanie wygłosiła Diakon Izabela Sikora, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

11-13.04.2014

W niewielkiej miejscowości Nowy Kościół, powiat złotoryjski w zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym "u Zygmunta" odbywały się rekolekcje dla rodzin naszej Parafii. Wykładowcą był ks. prof Marek J. Uglorz, biblista, autor wielu ciekawych publikacji, który zainspirował uczestników swoim spojrzeniem na czas pasyjny oraz refleksją nad codziennym życiem. Był to z pewnością wartościowy czas dla wszystkich, i tych, którzy spędzili ten wspólny czas od piątku do niedzieli, jak i tych, którzy przyjechali w sobotę. Oprócz refleksji, wykładów, czy wieczornych rozmów był też czas na spacer, podczas którego mogliśmy zobaczyć ruiny dawnego pałacu rodziny von Zedlitz, gdzie odbyło się w 1518 roku pierwsze ewangelickie nabożeństwo. Ten bogaty czas dla ducha i ciała zakończyliśmy niedzielnym nabożeństwem w Legnicy.  

17.04.2014

Nabożeństwem w Wielki Czwartek w Legnicy zainaugurowaliśmy okres nabożeństw w dużej przestrzeni Kościoła Marii Panny. Było to możliwe dzięki w miarę sprzyjającym ostatnio warunkom atmosferycznym. Pierwszy raz od długich lat będziemy mogli więc przeżywać Wielki Piątek oraz Wielkanoc z akompaniamentem dużych organów, co z pewnością jeszcze bardziej ubogaci ten czas.

29.04.2014

We wtorkowy wieczór w Kościele Marii Panny zainaugurowany został sezon organowy w Legnicy. Przy organach zasiedli laureaci ubiegłorocznego Konkursu Improwizacji Organowych: Maciej Lamm, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Radosław Kuliberda, student Akademii Muzycznej w Łodzi. Artyści wykonywali swoje autorskie utwory z ubiegłego roku oraz działa Mariana Sawy i Marcela Dupre. Mimo nie najlepszej pogody do kościoła zawitało blisko 200 osób.

01-04.05.2014

W Sycowie odbywały się II Międzynarodowe Mistrzostwa Młodzieży Ewangelickiej. W zawodach udział wzięło ponad 150 osób, w tym blisko dwudziestoosobowa grupa młodzieży z naszej Diecezji. W generalnej klasyfikacji uplasowaliśmy się na trzecim miejscu, ustępując pola jedynie silnym ekipom ze Śląska Cieszyńskiego (Dzięgielów i Goleszów). Naszą Diecezję reprezentowała drużyna złożona z parafii: Szczecin, Jawor, Wrocław, Jelenia Góra- Cieplice i Legnica.

02.05.2014

W drugi dzień maja miało miejsce szczególne wydarzenie w Kościele Marii Panny. Z okazji Święta Flagi przed kościołem zakończył się specjalnie przygotowany pochód, po czym odegrano hymn państwowy, a na maszt znajdujący się nieopodal kościoła wciągnięta została flaga narodowa. Aktu tego dokonał Prezydent Miasta Legnicy, pan Tadeusz Krzakowski. Następnie w Kościele odbył się premierowy spektakl Teatru Avatar z Legnicy zatytułowany "Z mroku". Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyło oficjalne otwarcie sezonu turystycznego w Kościele Marii Panny. Dla turystów umożliwione zostało także wejście na nowo wyremontowaną wieżę widokową, która w tej majowy weekend była sporą atrakcją dla mieszkańców Legnicy.

08.05.2014

Na legnickim Cmentarzu Komunalnym odbyła się ekumeniczna modlitwa poświęcona ofiarom działań wojennych w rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, kombatanci, a także duchowni legnickich kościołów i mieszkańcy miasta.

12.05.2014

W legnickim hotelu Arkadia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na temat kondycji zabytków Dolnego Śląska. Poruszono między innymi tematy ich zagospodarowania, remontowania i pozyskiwania na te cele środków. Mówiono też o problemach z jakimi dzisiaj muszą zmagać się gospodarze zabytków.

23.05.2014

W murach Akademii Rycerskiej w Legnicy otwarta została wystawa zatytułowana "Szlachta Śląska". Wystawa udostępniona będzie zwiedzającym do początku listopada. Na wystawie nalazło się wiele dzieł poświęconym rodzinom śląskim szlacheckim, które swoje miejsce mają w pałacach, czy kościołach. Znalazły się tam także ilustracje przedstawiające epitafia z naszego kościoła. 

29.05.2014

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jak co roku Ewangelicy z kilku dolnośląskich parafii spotkali się na wspólnym nabożeństwie w poewangelickim Kościele Jana i Katarzyny w Świerzawie. Kazanie wygłosił ks. Rafał Miller z Sycowa. Mimo, że pogoda znów mocno pokrzyżowała plany organizatorów, to frekwencja nie zawiodła i w miłej atmosferze mogliśmy spędzić to popołudnie. Po nabożeństwie czekał na uczestników żurek przygotowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. W spotkaniu wzięli udział parafianie z Jawora, Legnicy, Lubania, Wałbrzycha i Sycowa, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.

08.06.2014

W Święto Zesłania Ducha Świętego podczas nabożeństwa w Głogowie miało miejsce wstąpienie. Do Parafii wstąpił dotychczasowy jej sympatyk pan Harold Brade, zamieszkujący na terenie filiału w Głogowie.

09.06.2014

W 2. Święto Zesłania Ducha Świętego, podobnie jak rok wcześniej Parafia zorganizowała piknik parafialny w miejscowości Dunino pod Legnicą. Oprócz tradycyjnego grilla śląskim zwyczajem usmażyliśmy także jajecznicę. Był to kolejny raz czas na wzajemne poznawanie się i integrację. W spotkaniu tym udział wzięło ponad 30 osób z Legnicy i Głogowa.

19.06.2014

Wraz z przedstawicielami naszej Diecezji uczestniczyliśmy w 151. Zjeździe Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, który odbywał się w Katowicach. Był to zjazd wyborczy, w trakcie którego wybierano nowego prezesa oraz zarząd. Niestety żaden z naszych kandydatów nie osiągnął odpowiedniej liczby głosów, by zająć miejsce w gronie nowego zarządu.

22.06.2014

W 1. Niedzielę po Trójcy Świętej w Kościele Marii Panny odbył się koncert organowy w ramach festiwalu Mariackie Spotkania Kulturalne, który w roku obecnym wpisuje się w Jubileusz 100-lecia mariackich organów. Przy instrumencie zasiadł nasz organista Jakub Haraś, uczeń Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy, który wykonał znane klasyczne utwory takich kompozytorów jak: Johann Sebastian Bach, czy Georg Friedrich Händel. 

23.06.2014

W ramach Dni Legnicy miał miejsce Dzień Otwarty Kościoła Marii Panny połączony z warsztatami organowymi dla uczniów legnickich szkół. Wykłady na temat instrumentu oraz lekcje pokazowe prowadził pan dr Marek Fronc. W warsztatach udział wzięło blisko 200 uczniów. Jednocześnie kościół udostępniony był dla zwiedzających od 10.00 do 18.00. Inicjatywa ta także cieszyła się dużym zainteresowaniem. 

25-30.06.2014

W tych dniach na terenie naszej Parafii gościł Instytut Pastoralny dla wikariuszy Kościoła Ewangelickiego w RP. Młodzi duchowni mogli uczestniczyć w praktycznych zajęciach i wykładach z zakresu duszpasterstwa, teologii czy zarządzania parafią. W tej sesji Instytutu udział wzięło 24 duchownych z całej Polski. Oprócz wspomnianych zajęć kursanci zwiedzili Legnicę, mieli możliwość obejrzeć wystawę w Muzeum Miedzi, poświęconą Szlachcie Śląskiej, a także odwiedzili inne parafie Dolnego Śląska i udali się do niemieckiego Herrnhut i Görlitz. Dla naszej społeczności zarówno parafialnej, jak i lokalnej było to z pewnością wielkie przeżycie i możliwość do zaprezentowania wcale nie gorszego życia i funkcjonowania parafii w diasporze.

28.06.2014

Wraz z ks. bp Ryszardem Boguszem, zwierzchnikiem Diecezji Wrocławskiej uczestniczyliśmy w Ingresie nowego Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Uroczystość rozpoczęła się w Kościele Jana Chrzciciela, stamtąd zaś procesja udała się do legnickiej Katedry app. Piotra i Pawła. Nowy biskup legnicki zastąpił na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę ks. bpa Stefana Cichego.

29.06.2014

W 2. Niedzielę po Trójcy Świętej w Kościele Marii Panny odbyło się niezwykłe nabożeństwo w ramach Instytutu Pastoralnego dla wikariuszy naszego Kościoła. W nabożeństwie udział wzięło 20 duchownych oraz parafianie z Legnicy i Głogowa. Kazanie wygłosił Dyrektor Instytutu Pastoralnego ks. dr Adrian Korczago, a dodatkową atrakcją muzyczną był premierowy występ Grupy Mariackiej w składzie: Martyna Kominiarczuk, Jakub Haraś i Mariusz Nowak.

02.07.2014

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy pożegnaliśmy śp. Różę Langerowicz, która przez wiele lat opiekowała się zborem niemieckojęzycznym w Legnicy, a także przez kilka kadencji była członkiem Synodu Diecezji Wrocławskiej. Jej odejście to dla nas wszystkich wielka strata. Miała 78 lat. 

04-06.07.2014

We Wrocławiu odbywało się Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo Wschodniej. Naszą parafię reprezentowało w sumie ponad 10 osób. Był to z pewnością niezwykle bogaty czas, obfitujący w liczne koncerty, panele dyskusyjne, wykłady, czy targi rozmaitości, podczas których mogliśmy także zaprezentować legnicki kościół i zachęcić do jego odwiedzenia. Czas Spotkania umożliwił poznać Luteran z różnych stron Europy, największą część stanowili Polacy i Niemcy, lecz nie zabrakło także Słowaków, Czechów, Węgrów i reprezentantów innych krajów. Następne podobne spotkanie odbędzie się za dwa lata w Budapeszcie.

06.07.2014

Na zakończenie wspomnianego Spotkania Chrześcijan Wrocław 2014 w niedzielne przedpołudnie w Kościołach Ewangelickich Dolnego Śląska odbywały się nabożeństwa, w których udział wziąć mogli uczestnicy spotkania. Do Legnicy przybyło ponad 500 osób, co sprawiło, że Kościół Marii Panny wypełniony był po brzegi. Nabożeństwo odprawione zostało w języku polskim i niemieckim według ustalonego wcześniej porządku. Kazanie wygłosił ks. bp. Markus Droege, generalny superintendent Ewangelickiego Kościoła Berlina- Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Muzycznie nabożeństwo ubogaciła grupa Puzonistów z Saksonii. Była to kolejna więc okazja, by pokazać, że legnicki Kościół Marii Panny ma się dobrze i tętni życiem.

06.07.2014

Tego samego dnia wieczorem miał w naszym kościele miał miejsce kolejny koncert w ramach Mariackich Spotkań Kulturalnych, które w tym roku poświęcone są jubileuszowi 100-lecia Mariackich Organów. Tym razem wystąpił Chór kameralny Axion pod dyrekcją pana Jarosława Lewkowa, zaś na organach grał pan dr Marek Fronc. Tradycyjnie koncert zgromadził kilkaset słuchaczy.

08.07.2014

Kościół Marii Panny zwiedziła grupa młodzieży z Parafii Ewangelickiej z Krakowa, która wraz ze swoim duszpasterzem ks. Dawidem Baronem przebywała w Legnicy. To niezwykle ważne, że młodzież chce poznawać i odwiedzać parafie z diaspory naszego Kościoła. Wszyscy byli pod wrażeniem wyjątkowego wnętrza świątyni oraz widokiem z wieży kościoła. Następnego dnia wraz z młodzieżą udaliśmy się na wycieczkę za granicę. Zwiedziliśmy między innymi Goerlitz, Zittau, a także niezwykle urokliwe miasteczko Oybin. W Niedzielę zaś razem mogliśmy przeżywać nabożeństwo.

11.07.2014

Nasz kościół odwiedziła grupa studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Goście byli pod wielkim wrażeniem kościoła i samego instrumentu. To niezwykle ważne, że coraz więcej ludzi chce poznawać i odwiedzać ten wyjątkowy skarb jakim z pewnością są organy Kościoła Marii Panny.

15.07.2014

Kościół Marii Panny odwiedziła delegacja pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która z całej Polski przybyła do Legnicy. 

01.09.2014

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy odbyła się coroczna modlitwa ekumeniczna, poświęcona 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W modlitwie udział wzięli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, stowarzyszeń społeczno- kulturalnych oraz duchowni kościołów znajdujących się na terenie Legnicy.

08-11.09

W Kościele Marii Panny odbywał się coroczny festiwal Legnickie Conversatorium Organowe. Już po raz dwudziesty ósmy do Legnicy zawitali młodzi muzycy i kompozytorzy z największych uczelni w Polsce. Tegoroczny festiwal w całości poświęcony był także Jubileuszowi 100-lecia Mariackich Organów, stąd też nie zabrakło wątków nawiązujących do instrumentu, czy ewangelickiej tradycji muzycznej. Jeden z dni poświęcony był także na sesję naukową, której celem było przybliżenie tematu renowacji i konserwacji zabytkowych instrumentów. Nie zabrakło również atrakcji i nowości podczas tegorocznego festiwalu. Premierowy koncert złożony był z interpretacji muzyki organowej, granej na żywo do wyświetlanych na ekranie filmów animowanych, powstałych przy udziale dzieci w ramach Legnickiej Akademii Filmowej. Przy organach zasiedli Łukasz Mosur i Michał Sławecki, dyrektor artystyczny całego festiwalu. Wtorkowy koncert był recitalem organowym Krzysztofa Urbaniaka. Artysta wykonywał utwory nagrodzone w konkursie kompozytorskim, odbywającym się w tym roku. Trzeci dzień rozpoczęła wspomniana sesja naukowa, zaś wieczorem od godziny 19.15 do 24.00 odbywał się Mariacki Maraton Organowy. Przy instrumencie zasiadło trzech artystów, którzy co pół godziny się zmieniali i porywali uczestników Conversatorium swoimi improwizacjami. Nie lada atrakcją była możliwość wejścia na emporę organową i z bliska przyjrzenia się instrumentowi oraz wykonawcom. Cały maraton organowy można też było śledzić na żywo w internecie oraz na specjalnym telebimie przygotowanym przed kościołem. Finałowy koncert tradycyjnie zgromadził najwięcej słuchaczy. Przy organach zasiadł Dariusz Przybylski, zaś towarzyszył mu Chór Sezna Rigore Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Usłyszeć można było między innymi improwizację do hymnu Kościoła Ewangelickiego: "Warownym grodem jest nasz Bóg".

13.09.2014

W Kościele Marii Panny odbywało się Święto Chórów i Muzyków Kościelnych Diecezji Wrocławskiej naszego Kościoła. Do Legnicy zawitały chóry i muzycy związani z naszą diecezją. Coroczne Święto Chórów także wpisało się w obchodzony przez Mariackie Organy Jubileusz 100-lecia istnienia. Kazanie podczas uroczystego nabożeństwa wygłosił zwierzchnik diecezji ks. bp Ryszard Bogusz z Wrocławia, a swoją grą i śpiewem ten wspólny czas ubogacili: Chór Capella Ecumenica z Wrocławia pod dyrekcją pana Adama Rajczyby, Kameralny Chór Żeński przy Parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu pod dyrekcją pana Dawida Ślusarczyka, Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury pod dyrekcją pana Dariusza Rzoncy oraz Grupa Mariacka w składzie: Jakub Haraś-organy oraz Martyna Kominiarczuk-solo, Tomasz Kmita i Michał Sławecki. We wspólnym święcie udział wzięło ponad 100 uczestników. Po nabożeństwie odbył się poczęstunek w zaprzyjaźnionej Restauracji Legnicka.

13.09.2014

W sobotnie popołudnie, tuż poz zakończonym Święcie Chórów w naszym kościele miał miejsce ślub Szymona Pyzińskiego z Anthe'a Maxted. Małżonkowie są wyznania protestanckiego i na co dzień mieszkają w Anglii.

15.09.2014

Kościół Marii Panny odwiedziła grupa muzyków i organistów z niemieckiego Paderborn. Pod okiem legnickiego organisty pana Marka Fronca mogli zapoznać się z naszym instrumentem i wysłuchać kilkunastominutowego koncertu.

22.09.2014

Kościół Marii Panny odwiedziła grupa organistów i organmistrzów z Instytutu VESSO z Hannoveru. Od naszego kościoła grupa rozpoczęła odwiedzanie kościołów na Śląsku, gdzie znajdują się instrumenty wspierana przez Fundację VESSO.

25.09.2014

W Kościele Marii Panny miał miejsce odbiór prac konserwatorskich prowadzonych w bieżącym roku. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie blisko 500 000,00 zł. udało się odremontować oraz wzmocnić konstrukcję i ściany wieży północnej. Następnym etapem prac będzie likwidowanie pęknięć i ubytków, powstałych przy wzmacnianiu fundamentów pod wieżami kościoła w latach 2011-2013.

27.09.2014

W Wałbrzychu uczestniczyliśmy w uroczystym nabożeństwie z okazji Jubileuszu 30-lecia Ordynacji na duchownego ks. Waldemara Szczugieła, proboszcza Parafii Ewangelickiej w Wałbrzychu. Kazanie podczas tego nabożeństwa wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej, ks. bp Ryszard Bogusz.

03.10.2014

Nasz Kościół odwiedziła grupa chórzystów z Saksonii, która przyjechała do Legnicy, będąc w drodze do Karpacza. Po zwiedzeniu Kościoła Marii Panny, udaliśmy się na krótki spacer przez centrum miasta, a następnie goście udali się na obiad do zaprzyjaźnionej z Parafią Restauracji Legnicka. 

03.10.2014

Tego samego dnia w murach Akademii Rycerskiej w Legnicy miał miejsce wykład, wpisujący się w tematykę wystawy, która znajduje się w Muzeum Miedzi, a która poświęcona jest Szlachcie Śląskiej w średniowieczu i późniejszych epokach. Tematem wykładu pani mgr Aurelii Zduńczyk był "Obraz ołtarzowy z Nowego Kościoła jako malarskie świadectwo szlacheckiego akcesu do obozu reformacji". Nowy Kościół, a dokładnie pałac szlacheckiej rodziny von Zedlitz był pierwszym miejscem na Śląsku, gdzie odprawione zostało ewangelickie nabożeństwo. Miało to miejsce w 1518 roku.

04.10.2014

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy miało miejsce uroczyste poświęcenie płyt i kamieni nagrobnych byłych mieszkańców Legnicy, które odnalezione zostały na składowisku odpadów przez Fundację Liegnitz.pl. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta, na czele z Prezydentem Tadeuszem Krzakowskim oraz przebywający w tym czasie w Legnicy przedstawiciele byłych mieszkańców miasta z Wuppertalu. Poświęcenia dokonali: ks. Dawid Mendrok z Parafii Niemieckojęzycznej św. Krzysztofa we Wrocławiu, ks. Jerzy Gansel z Legnicy oraz ks. Mateusz Gacek z Kościoła Rzymsko-Katolickiego. 

05.10.2014

W Dziękczynne Święto Żniw w Kościele Marii Panny odbyło się coroczne nabożeństwo polsko- niemieckie. Jak zwykle uczestniczyło w nim wielu gości z Niemiec. Kazanie wygłosił ks. dr Otto Lillge, który przed siedemdziesięciu laty był konfirmowany w Legnickim Kościele. Gościnnie wystąpiła podczas nabożeństwa także grupa Puzonistów z Saksonii.

07.10.2014

Dnia 7 października w wieku 72 lat zmarła śp. Lilli Kulik. Zmarła była długoletnim i zaangażowanym członkiem Parafii. Przez kilka kadencji była także w Radzie Parafialnej i Komisji Rewizyjnej. Jej pogrzeb odbył się 10 października na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli ks. Cezary Królewicz, jeden z poprzednich legnickich proboszczów, ks. Tomasz Stawiak z Jawora oraz ks. Jerzy Gansel. 

12.10.2014

W 17. Niedzielę po Trójcy Świętej bezpośrednio po nabożeństwie w Legnicy, podczas którego kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej ks. bp Ryszard Bogusz, miało miejsce Wyborcze Zgromadzenie Parafialne. Po upływie pięcioletniej kadencji wybieraliśmy nową, sześcioosobową Radę Parafialną, w skład której weszli: Garbacz Maria, Jurgas Franciszek, Kulik Bazyli, Lulczyk Jolanta, Rutkiewicz Elżbieta i Syc Stanisława. Wprowadzenie nowej Rady Parafialnej nastąpi na początku Nowego Roku.

13.10.2014

Wraz z delegacją z Parafii wzięliśmy udział w inauguracji nowego Roku Akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im.Witelona w Legnicy. Parafia od wielu lat czynnie współpracuje ze szkołą, a ostatnim efektem tej współpracy było zorganizowanie praktyk dla studentów turystki w zakresie oprowadzania zwiedzających w Kościele Marii Panny.

15.10.2014

W ramach Legnickich Dni Chrześcijańskich w Kościele Marii Panny miał miejsce wykład, zatytułowany "Ewangeliczne spotkanie z Chrystusem i jego oddziaływanie na szarość codziennego życia". Wykład wpisywał się w hasło przewodnie tegorocznych dni ekumenicznych, które głosiło: "Niedziela, odpoczynek i spotkanie z Bogiem". W spotkaniu udział wzięło kilkanaście osób.

17.10.2014

W Kościele Jezusowym w Cieszynie, a potem na cmentarzu w Hażlachu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Pawła Badury, proboszcza Parafii Ewangelickiej w Grudziądzu, który zmarł nagle i niespodziewanie w wieku 59 lat. Kazanie pogrzebowe wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce ks. bp Jerzy Samiec.

24-26.2014

W Międzyzdrojach jak co roku odbywała się jesienna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej. Tym razem był to zjazd wyborczy, podczas którego Synod wybierał nowego Biskupa Diecezji Wrocławskiej. Po upływie dwudziestoletniej kadencji ks. bp Ryszard Bogusz nie zdecydował się kandydować dalej, a jedynym kandydatem, zgłoszonym wcześniej przez Diecezjalną Konferencję Duchownych był ks. Waldemar Pytel ze Świdnicy. W tajnym głosowaniu uzyskał on zdecydowane poparcie Synodu i wybrany został nowym Zwierzchnikiem Diecezji. Uroczyste wprowadzenie biskupa elekta w urząd nastąpi najprawdopodobniej na początku Nowego Roku.

26.10.2014

W Kościele Marii Panny odbył się koncert, kończący tegoroczny sezon organowy. Wykonawcami byli Chór Axion, działający przy Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pod dyrekcją Jarosława Lewkowa oraz dr Marek Fronc, który grał na organach. W programie koncertu znalazły się utwory nawiązujące do ewangelickiego Święta Reformacji oraz dnia 1 listopada. 

26.10.2014

Tego samego dnia zakończyliśmy sezon turystyczny w naszym Kościele. Od początku maja do końca października w każdy weekend możliwe było zwiedzanie Kościoła wraz z wyjściem na wieżę widokową. Łącznie w tym czasie Kościół odwiedziło blisko 2000 osób, nie licząc wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych. Zwiedzanie było możliwe dzięki zaangażowaniu w to przedsięwzięcie legnickich Parafian oraz innych wolontariuszy. Znaczący wkład mieli także studenci turystyki w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im.Witelona w Legnicy, którzy odbywali w Kościele praktyki. Tegoroczny przykład pokazuje, że warto otwierać i udostępniać Kościół dla zwiedzających, co też z pewnością w przyszłym roku także będziemy praktykować, gdyż jest to świetna okazja do zaprezentowania ewangelickiej tożsamości na zewnątrz.

31.10.2014

W Święto Reformacji w Kościele Marii Panny w Legnicy odbyło się uroczyste nabożeństwo, w którym wzięli udział także parafianie z Głogowa. Podczas nabożeństwa miało miejsce wstąpienie do Kościoła Ewangelickiego pana Mariusza Musiała, wieloletniego sympatyka parafii. Po nabożeństwie miał miejsce poczęstunek i wspólne świętowanie w sali parafialnej.

01.11.2014

W Pamiątkę Umarłych złożyliśmy kwiaty na grobie śp. ks. Jana Zajączkowskiego, długoletniego proboszcza legnickiej parafii oraz wielu innych na Dolnym Śląsku.

02.11.2014

Nabożeństwem w 20. Niedzielę po Trójcy Świętej zakończyliśmy cykl nabożeństw w dużej przestrzeni Kościoła Marii Panny w Legnicy. W okresie zimowym nasze nabożeństwa odbywać się będą w Kaplicy bocznej kościoła.

23.11.2014

W Ostatnią Niedzielę Roku Kościelnego - Niedzielę Wieczności podczas nabożeństw w Legnicy i w Głogowie wspominaliśmy naszych bliskich oraz tych, którzy w tym roku odeszli do wieczności. Jak zwykle był to szczególny czas refleksji nad życiem, przemijaniem i wiecznością.

30.11.2014

W pierwszą Niedzielę Adwentu jak co roku zainaugurowaliśmy akcję Diakonii naszego Kościoła Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Akcja ta potrwa do Świąt Bożego Narodzenia, a dochód z każdej zakupionej świecy przeznaczony zostanie na potrzeby najmłodszych. W tym roku także sprzedaż świec nasza Parafia prowadzić będzie na terenie zaprzyjaźnionej Galerii Piastów w Legnicy.

Pierwsze adwentowe nabożeństwo z jeszcze jednego względu było szczególne. Tego dnia bowiem w grono parafian przyjęta została pani Maria Nowak, dotychczaswowa sympatyczka naszej Parafii, która w życie parafialne jest mocno zaangażowana od ponad dwóch lat. 

06.12.2014

W Lubaniu odbyło się coroczne Spotkanie Adwentowe dla Parafii Ewangelickich Dolnego Śląska. Było to już czternaste takie spotkanie, które co roku gromadzi Ewangelików na wspólnym kolędowaniu i przeżywaniu Adwentu. W spotkaniu udział wzięli parafianie z Wałbrzycha, Świdnicy, Jawora, Lubania, wraz ze swoimi duszpasterzami, nie zabrakło też naszych reprezentantów z Legnicy i Głogowa. Słowo pozdrowienia wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz. Dla wszystkich był to z całą pewnością czas wzajemnego poznawania, refleksji, rozmów i składania świątecznych życzeń. Na kolejne spotkanie w 2015 roku zaprosił wszystkich ks. Waldemar Szczugieł z Wałbrzycha.

13.12.2014

W Skoczowie odbyła się ordynacja na duchownych Kościoła Ewangelickiego czterech absolwentów teologii ewangelickiej: Roberta Augustyna, Tymoteusza Bujoka, Adriana Lazara oraz Marcina Podżorskiego. Wzięliśmy udział w tej uroczystości, by wspólnie z nowoordynowanymi księżmi przeżywać ten szczególny czas.

21.12.2014

W czwartą Niedzielę Adwentu gościliśmy na nabożeństwie w Legnicy proboszcza Parafii w Jaworze, ks. Tomasza Stawiaka, który wygłosił kazanie i złożył od swoich parafian świąteczne życzenia. Ks. Jerzy Gansel udał się zaś do Jawora, by tam wygłosić Słowo Boże. 

26.12.2014

W 2. Święto Bożego Narodzenia w Legnicy odbyło się szczególne nabożeństwo, które przeżywać mogliśmy wyjątkowo w dużej przestrzeni Kościoła. Takie świąteczne nabożeństwo odbyło się po raz pierwszy od dlugich lat, w dużej mierze ze względu na naszą chęć kolędowania przy dużych organach oraz na fakt, iż w ołtarzu Kościoła Marii Panny znajduje się obraz przedstawiający scenę Bożego Narodzenia. Było to z całą pewnością wyjątkowy czas wspólnego kolędowanie. Po nabozeństwie zaś spotkaliśmy się w kaplicy na wspólnej kawie i cieście. 

31.12.2014

Nabożeństwem w Legnicy zakończyliśmy kalendarzowy rok. Jak co roku było to nabożeństwo Spowiednio- Komunijne. W tym roku Parafia gościła w okresie noworocznym pięcioosobowe grono teologów, którzy w Legnicy spędzali Sylwestra. Przy tej okazji kazanie w wylwestrowe popołudnie wygłosił ks. Michał Matuszek z Katowic.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !