• bann-7.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-3.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2021

Nabożeństwem w Kościele Marii Panny w Legnicy rozpoczęliśmy Nowy 2021 Rok, prosząc Wszechmogącego Boga o zdrowie, pomyślność i Jego prowadzenie.

16.01.2021

W domu parafialnym w Legnicy odbyło się pierwsze w 2021 roku posiedzenie Rady Parafialnej. Głównym punktem zebrania było podsumowanie minionego roku oraz przygotowanie Zgromadzenia Parafialnego, które odbędzie się w Niedzielę 31 stycznia.

21.01.2021

W czwartkowe przedpołudnie parafialna Komisja Rewizyjna przeprowadziła badanie dokumentacji finansowej za rok 2020.

24.01.2021

W Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach corocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie udział wzięli duchowni i wierni z Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego i Ewangelickiego. Nabożeństwo poprowadził ks. Jerzy Gansel, a rozważanie wygłosili ks. bp Zbigniew Kiernikowski – Biskup Legnicki oraz ks. Lubomir Worchacz – proboszcz Parafii Prawosławnej w Legnicy. Teksty liturgiczne oraz intencje modlitewne odczytali alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

31.01.2021

Bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne. Głównymi punktami zgromadzenia było zatwierdzenie sprawozdania finansowego parafii za rok 2020 oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2021. Przedstawiono też najważniejsze plany i zadania na rok 2021.

17.02.2021

Nabożeństwem w Środę Popielcową zainaugurowaliśmy tegoroczny czas pasyjny.

21.02.2021

W 1. Niedzielę Pasyjną rozpoczęliśmy akcję Diakonii Kościoła „Skarbonka Diakonijna 2021”. W tym roku ta charytatywna akcja przebiega pod hasłem „Czas miłosierdzia”. Do specjalnie przygotowanych skarbonek zbierać będziemy ofiary dla najbardziej potrzebujących osób starszych i dzieci. Akcja tradycyjnie trwa do Świąt Wielkanocnych.

20.03.2021

W trybie zdalnym odbyła się wiosenna sesja Synodu Diecezjalnego, w której wraz z delegatem naszej parafii wzięliśmy udział.

28.03.2021

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie w Niedzielę Palmową rozpoczęliśmy Wielki Tydzień.

01.04.2021

W Wielki Czwartek w Kościele Marii Panny przeżywaliśmy nabożeństwo spowiednio- komunijne na pamiątkę ustanowienia Wieczerzy Pańskiej.

02.04.2021

W Wielki Piątek, w najważniejsze święto w Kościele Ewangelickim odbyły się nabożeństwa w Legnicy i Głogowie. Były to nabożeństwa spowiednio- komunijne, tradycyjnie połączone z czytaniem Pasji zestawionej z czterech Ewangelii, opisującej mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

04.04.2021

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie świętowaliśmy pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

05.04.2021

W 2. Święto Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się świąteczne nabożeństwo w Legnicy.

29.04.2021

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach odbyła się uroczysta zbiórka, która połączona była m.in. z wręczeniem patentów oficerskich żołnierzom rezerwy. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski otrzymał ks. Jerzy Gansel. W uroczystości wziął udział Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp Marcin Makula.

01.05.2021

W sobotnie popołudnie tradycyjnie rozpoczynamy tegoroczny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zapraszamy wszystkich w niezmiennych godzinach otwarcia: środa – piątek 11.00 – 16.00, sobota 13.00 – 18.00, niedziela 15:00 – 18:00. Zwiedzanie oraz wyjście na wieżę widokową odbywa się po zakupieniu cegiełki (Fundusz Renowacji Kościoła) w cenach 6 zł/dorośli, 3 zł/młodzież. Jednocześnie informujemy, że bezpośrednio po wejściu do kościoła należy obowiązkowo zdezynfekować ręce i nałożyć maseczkę ochronną. Przy zwiedzaniu należy zachować przynajmniej 1,5 m odległości od innych zwiedzających. W Kościele Marii Panny jednocześnie przebywać może 45 osób.

13.05.2021

W naszej kaplicy w Głogowie odbyło się nabożeństwo z okazji Święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Bezpośrednio po tym nabożeństwie spotkaliśmy się przy kawie parafialnej. Było to pierwsze tego typu spotkanie parafialne od ponad pół roku, za którym wszyscy bardzo tęskniliśmy. W tym wspólnym świętowaniu udział wzięli parafianie z Głogowa i Legnicy.

18.05.2021

W wtorkowe południe w trybie zdalnym odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej, w której wziąłem udział.

19.05.2021

W środowe popołudnie miał miejsce egzamin konfirmacyjny naszego tegorocznego Konfirmanta. Uroczystość Konfirmacji zaplanowana została na Niedzielę 23 maja, a my już teraz życzymy naszemu Konfirmantowi wiele Bożego błogosławieństwa, pokoju i radości na każdy dzień.

23.05.2021

W Święto Zesłania Ducha Świętego przeżywaliśmy w naszej parafii podwójną uroczystość. Oprócz wspomnienia wydarzeń sprzed 2000 lat, które zapoczątkowały powstanie chrześcijańskiego Kościoła na ziemi, obchodziliśmy również uroczystość Konfirmacji. W uroczystym nabożeństwie, które odbyło się w Kościele Marii Panny w Legnicy udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa oraz Rodzina i przyjaciele naszego Konfirmanta.

24.05.2021

Tradycyjnie w 2. Dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego odbył się Piknik Parafialny w Duninie pod Legnicą, w którym wzięli udział parafianie z Legnicy i Głogowa. Jak zwykle podczas pikniku nie zabrakło atrakcji, oprócz tradycyjnego smażenia jajecznicy i grilla, nową atrakcją była wata cukrowa, nie tylko dla najmłodszych. Przede wszystkim jednak była to kolejna dobra okazja, by się spotkać, pobyć ze sobą, porozmawiać, pograć w piłkę, spędzić naprawdę miłe popołudnie.

11.06.2021

W czwartkowe popołudnie Dzienny Dom Opieki Medycznej przy ul. Mickiewicza 36 odwiedził Prezydent Legnicy Pan Tadeusz Krzakowski wraz ze swoim zastępcą oraz pracownikami Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rozmawiano głównie o potrzebach seniorów w rodzinach i ich aktywnym udziale w życiu lokalnych społeczności. Dzienny Dom Opieki Medycznej mieści się w naszych budynkach parafialnych i prowadzony jest przed Diecezję Wrocławską, a realizowany jest w ramach funduszy unijnych i dedykowany przede wszystkim osobom starszym.

27.06.2021

W ostatnią Niedzielę czerwca podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy Bogu za miniony rok szkolny 2020/21. Nabożeństwa połączone były z rozdaniem świadectw nauczania kościelnego.

20.07.2021

We wtorkowy wieczór w Kościele Marii Panny odbył się inauguracyjny koncert w ramach Jubileuszowego Festiwalu 30. Legnickie Wieczory Organowe. Koncert zatytułowany był "Sacrum po góralsku", a wykonawcami byli: Marek Stefański (organy) i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka. W programie koncertu usłyszeliśmy m.in. dzieła Mikołaja z Krakowa (XVI w.) oraz Witolda Lutosławskiego.

01.08.2021

Podczas nabożeństwa w Kościele Marii Panny gościliśmy ks. bp Ryszarda Bogusza z Wrocławia, który wygłosił kazanie. W nabożeństwie udział wzięli także parafianie z Głogowa.

03.08.2021

Tego dnia w Kościele Marii Panny odbył się drugi koncert w ramach 30. Legnickich Wieczorów Organowych. Wykonawcami byli: Waldemar Krawiec (organy) i Michał Mogiła (obój). W programie koncertu usłyszeliśmy dzieła tak znamienitych kompozytorów jak m.in. G.F. Händel, J.S. Bach, czy T. Dubois.

13.08.2021

W piątkowy wieczór w Kościele Marii Panny zainaugurowaliśmy cykl koncertów zatytułowanych "Johann Sebastian Bach i muzyka polska przy blasku świec". Wykonawcą koncertu był znamienity skrzypek dr Mariusz Monczak, który zaprezentował "1 Sonatę i 1 Partitę" na skrzypce solo J.S. Bacha oraz "Kaprysy" na skrzypce solo Grażyny Bacewicz.

24.08.2021

W Kościele Marii Panny miał miejsce trzeci koncert w ramach 30. Legnickich Wieczorów Organowych. Tym razem wykonawcami byli: Olivier Eisenmann (organy) oraz Verena Steffen (flet). W programie koncertu usłyszeliśmy m.in. dzieła takich kompozytorów jak: F. Mendelssohn- Bartholdy, G. Jensen, G.A. Merkel.

05.09.2021

Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2021/22 i powierzyliśmy ten czas Bogu w modlitwie, prosząc o Jego prowadzenie i błogosławieństwo.

09.09.2021

W Kościele Marii Panny odbył się drugi koncert w ramach tegorocznego cyklu Johann Sebastian Bach i muzyka polska przy blasku świec. W programie koncertu usłyszeliśmy 2 Sonatę i 2 Partitę J.S. Bacha na skrzypce solo oraz Cadenzę Krzysztofa Pendereckiego.

10.09.2021

W piątkowe przedpołudnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie miał miejsce wykład oraz prezentacja poświęcona pamięci Jochena Kleppera, urodzonego w Bytomiu Odrzańskim poety i pieśniarza ewangelickiego, który zginął podczas II Wojny Światowej, a który uczęszczał przed wojną m.in. do Ewangelickiego Gimnazjum w Głogowie, w którego części mieści się obecnie nasz dom parafialny w Głogowie. Wykład przygotował i poprowadził ks. Erich Busse z Drezna.

14-18.09.2021

W Kościele Marii Panny odbywała się 35. Edycja Legnickiego Conversatorium Organowego. W tym roku festiwal rozpoczął się od Konkursu Improwizacji Organowej dla uczniów szkół średnich i studentów. Wieczorem wysłuchaliśmy koncertu inauguracyjnego w wykonaniu laureatów konkursu oraz improwizacji organowych w wykonaniu Jakuba Stefka.

Drugiego dnia odbył się recital organowy w wykonaniu Michała Markuszewskiego, który zaprezentował wiele autorskich kompozycji opartych na znanych pieśniach ewangelickich.

Czwartkowy koncert odbył się w Sali maneżowej Akademii Rycerskiej. Wykonawcami byli Paweł Gusnar (saksofon), Klaudiusz Baran (akordeon) i Phan Ha Ngan (fortepian), a w programie koncertu nie mogło zabraknąć dzieł skomponowanych przez patrona festiwalu prof. Stanisława Moryto.

Podczas piątkowego recitalu organowego w Kościele Marii Panny mogliśmy usłyszeć improwizacje na temat utworów skomponowanych przez litewskich kompozytorów w wykonaniu Dovile Savickaite.

Koncert finałowy wypełniła muzyka organowa (Maciej Zakrzewski), charakterystyczny puzon (Karol Gajda) oraz śpiew gregoriański w wykonaniu Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego. W programie usłyszeliśmy m.in. Canto prof. Stanisława Moryto oraz Suitę Mariacką 1-6 Macieja Zakrzewskiego. Tradycyjnie wszystkie koncerty dostarczyły mnóstwo pozytywnych wrażeń i podkreśliły piękno współczesnej muzyki organowej, po raz kolejny również dały możliwość zaprezentowania organów Kościoła Marii Panny na najwyższym artystycznym poziomie. Koncerty transmitowane były na żywo na kanale Youtube Legnickiego Centrum Kultury, co daje możliwość, w każdej chwili, do tych niezapomnianych momentów tegorocznego festiwalu jeszcze powrócić.

15.09.2021

W Kościele Rzymskokatolickim Najświętszego Serca Pana Jezusa miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Ryszarda Białka, wieloletniego zastępcy Prezydenta Legnicy oraz pracownika Urzędu Miasta, który zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 73 lat.

19.09.2021

Podczas nabożeństwa w Kościele Marii Panny tradycyjnie o oprawę muzyczną zadbał dr hab. Michał Sławecki – dyrektor artystyczny festiwalu Legnickie Conversatorium Organowe.

Tego samego dnia w Głogowie odbyło się nabożeństwo dziękczynne z okazji 5.Rocznicy Poświęcenia Kaplicy Ewangelickiej. W nabożeństwie udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz z Wrocławia. Po nabożeństwie spotkaliśmy się na kawie parafialnej.

20.09.2021

W Legnickiej Katedrze app. Piotra i Pawła miał miejsce ingres nowego Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. W uroczystym ingresie udział wzięli m.in. Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski oraz liczne grono duchownych z kraju i zza granicy, w tym gości ekumenicznych. Kościół Ewangelicko- Augsburski reprezentowali ks. bp Waldemar Pytel – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej oraz ks. Jerzy Gansel.

25.09.2021

W Kościele Rzymskokatolickim w Bytomiu Odrzańskim odbyło się ekumeniczne nabożeństwo połączone ze wspomnieniem postaci Jochena Kleppera, urodzonego w Bytomiu Odrzańskim poety i pieśniarza ewangelickiego, który zginął podczas II Wojny Światowej. W nabożeństwie udział wzięli miejscowi duchowni rzymskokatoliccy, duchowni Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, generalna Superintendent Kościoła Ewangelickiego Śląska i Górnych Łużyc Theresa Rinecker oraz główny inicjator tego nabożeństwa i wspomnienia postaci Kleppera ks. Erich Busse z Drezna, a także goście z kraju i zza granicy. Naszą parafię reprezentowało kilka osób z Legnicy i Głogowa.

26.09.2021

Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie gościliśmy ks. Ericha Busse z Drezna, który wygłosił kazanie, zaś w Głogowie, bezpośrednio po nabożeństwie poprowadził wykład i prezentację na temat postaci Jochena Kleppera. Spotkanie zakończyło się przy wspólnej kawie parafialnej.

Zapowiedź wydarzeń

JOHANN SEBASTIAN BACH I MUZYKA POLSKA PRZY BLASKU ŚWIEC

W piątek 8 października w Kościele Marii Panny odbędzie się ostatni koncert w ramach cyklu Johann Sebastian Bach i muzyka polska przy blasku świec. W programie koncertu usłyszymy 3 Sonatę i 3 Partitę na skrzypce solo oraz Sonatę hebrajską na skrzypce solo w wykonaniu dr Mariusza Monczaka. Wstęp na koncert jest biletowany. Bilety w cenie 15 zł i 20 zł do nabycia będą bezpośrednio przed koncertem.