• bann-14.jpg
  • bann-11.jpg
  • bann-13.jpg

01.01.2021

Nabożeństwem w Kościele Marii Panny w Legnicy rozpoczęliśmy Nowy 2021 Rok, prosząc Wszechmogącego Boga o zdrowie, pomyślność i Jego prowadzenie.

16.01.2021

W domu parafialnym w Legnicy odbyło się pierwsze w 2021 roku posiedzenie Rady Parafialnej. Głównym punktem zebrania było podsumowanie minionego roku oraz przygotowanie Zgromadzenia Parafialnego, które odbędzie się w Niedzielę 31 stycznia.

21.01.2021

W czwartkowe przedpołudnie parafialna Komisja Rewizyjna przeprowadziła badanie dokumentacji finansowej za rok 2020.

24.01.2021

W Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach corocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie udział wzięli duchowni i wierni z Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego i Ewangelickiego. Nabożeństwo poprowadził ks. Jerzy Gansel, a rozważanie wygłosili ks. bp Zbigniew Kiernikowski – Biskup Legnicki oraz ks. Lubomir Worchacz – proboszcz Parafii Prawosławnej w Legnicy. Teksty liturgiczne oraz intencje modlitewne odczytali alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

31.01.2021

Bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne. Głównymi punktami zgromadzenia było zatwierdzenie sprawozdania finansowego parafii za rok 2020 oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2021. Przedstawiono też najważniejsze plany i zadania na rok 2021.

17.02.2021

Nabożeństwem w Środę Popielcową zainaugurowaliśmy tegoroczny czas pasyjny.

21.02.2021

W 1. Niedzielę Pasyjną rozpoczęliśmy akcję Diakonii Kościoła „Skarbonka Diakonijna 2021”. W tym roku ta charytatywna akcja przebiega pod hasłem „Czas miłosierdzia”. Do specjalnie przygotowanych skarbonek zbierać będziemy ofiary dla najbardziej potrzebujących osób starszych i dzieci. Akcja tradycyjnie trwa do Świąt Wielkanocnych.

20.03.2021

W trybie zdalnym odbyła się wiosenna sesja Synodu Diecezjalnego, w której wraz z delegatem naszej parafii wzięliśmy udział.

28.03.2021

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie w Niedzielę Palmową rozpoczęliśmy Wielki Tydzień.

01.04.2021

W Wielki Czwartek w Kościele Marii Panny przeżywaliśmy nabożeństwo spowiednio- komunijne na pamiątkę ustanowienia Wieczerzy Pańskiej.

02.04.2021

W Wielki Piątek, w najważniejsze święto w Kościele Ewangelickim odbyły się nabożeństwa w Legnicy i Głogowie. Były to nabożeństwa spowiednio- komunijne, tradycyjnie połączone z czytaniem Pasji zestawionej z czterech Ewangelii, opisującej mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

04.04.2021

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie świętowaliśmy pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

05.04.2021

W 2. Święto Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się świąteczne nabożeństwo w Legnicy.

29.04.2021

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach odbyła się uroczysta zbiórka, która połączona była m.in. z wręczeniem patentów oficerskich żołnierzom rezerwy. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski otrzymał ks. Jerzy Gansel. W uroczystości wziął udział Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp Marcin Makula.

01.05.2021

W sobotnie popołudnie tradycyjnie rozpoczynamy tegoroczny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zapraszamy wszystkich w niezmiennych godzinach otwarcia: środa – piątek 11.00 – 16.00, sobota 13.00 – 18.00, niedziela 15:00 – 18:00. Zwiedzanie oraz wyjście na wieżę widokową odbywa się po zakupieniu cegiełki (Fundusz Renowacji Kościoła) w cenach 6 zł/dorośli, 3 zł/młodzież. Jednocześnie informujemy, że bezpośrednio po wejściu do kościoła należy obowiązkowo zdezynfekować ręce i nałożyć maseczkę ochronną. Przy zwiedzaniu należy zachować przynajmniej 1,5 m odległości od innych zwiedzających. W Kościele Marii Panny jednocześnie przebywać może 45 osób.

13.05.2021

W naszej kaplicy w Głogowie odbyło się nabożeństwo z okazji Święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Bezpośrednio po tym nabożeństwie spotkaliśmy się przy kawie parafialnej. Było to pierwsze tego typu spotkanie parafialne od ponad pół roku, za którym wszyscy bardzo tęskniliśmy. W tym wspólnym świętowaniu udział wzięli parafianie z Głogowa i Legnicy.

18.05.2021

W wtorkowe południe w trybie zdalnym odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej, w której wziąłem udział.

19.05.2021

W środowe popołudnie miał miejsce egzamin konfirmacyjny naszego tegorocznego Konfirmanta. Uroczystość Konfirmacji zaplanowana została na Niedzielę 23 maja, a my już teraz życzymy naszemu Konfirmantowi wiele Bożego błogosławieństwa, pokoju i radości na każdy dzień.

23.05.2021

W Święto Zesłania Ducha Świętego przeżywaliśmy w naszej parafii podwójną uroczystość. Oprócz wspomnienia wydarzeń sprzed 2000 lat, które zapoczątkowały powstanie chrześcijańskiego Kościoła na ziemi, obchodziliśmy również uroczystość Konfirmacji. W uroczystym nabożeństwie, które odbyło się w Kościele Marii Panny w Legnicy udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa oraz Rodzina i przyjaciele naszego Konfirmanta.

24.05.2021

Tradycyjnie w 2. Dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego odbył się Piknik Parafialny w Duninie pod Legnicą, w którym wzięli udział parafianie z Legnicy i Głogowa. Jak zwykle podczas pikniku nie zabrakło atrakcji, oprócz tradycyjnego smażenia jajecznicy i grilla, nową atrakcją była wata cukrowa, nie tylko dla najmłodszych. Przede wszystkim jednak była to kolejna dobra okazja, by się spotkać, pobyć ze sobą, porozmawiać, pograć w piłkę, spędzić naprawdę miłe popołudnie.

Zapowiedź wydarzeń

W Niedzielę 27 czerwca nabożeństwa w Legnicy i Głogowie połączone będą z zakończeniem roku szkolnego 2020/21 oraz wręczeniem świadectw nauczania kościelnego. Zapraszam serdecznie.