• bann-4.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-7.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-15.jpg

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2021

Nabożeństwem w Kościele Marii Panny w Legnicy rozpoczęliśmy Nowy 2021 Rok, prosząc Wszechmogącego Boga o zdrowie, pomyślność i Jego prowadzenie.

16.01.2021

W domu parafialnym w Legnicy odbyło się pierwsze w 2021 roku posiedzenie Rady Parafialnej. Głównym punktem zebrania było podsumowanie minionego roku oraz przygotowanie Zgromadzenia Parafialnego, które odbędzie się w Niedzielę 31 stycznia.

21.01.2021

W czwartkowe przedpołudnie parafialna Komisja Rewizyjna przeprowadziła badanie dokumentacji finansowej za rok 2020.

24.01.2021

W Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach corocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie udział wzięli duchowni i wierni z Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego i Ewangelickiego. Nabożeństwo poprowadził ks. Jerzy Gansel, a rozważanie wygłosili ks. bp Zbigniew Kiernikowski – Biskup Legnicki oraz ks. Lubomir Worchacz – proboszcz Parafii Prawosławnej w Legnicy. Teksty liturgiczne oraz intencje modlitewne odczytali alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

31.01.2021

Bezpośrednio po nabożeństwach w Legnicy i Głogowie odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne. Głównymi punktami zgromadzenia było zatwierdzenie sprawozdania finansowego parafii za rok 2020 oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2021. Przedstawiono też najważniejsze plany i zadania na rok 2021.

17.02.2021

Nabożeństwem w Środę Popielcową zainaugurowaliśmy tegoroczny czas pasyjny.

21.02.2021

W 1. Niedzielę Pasyjną rozpoczęliśmy akcję Diakonii Kościoła „Skarbonka Diakonijna 2021”. W tym roku ta charytatywna akcja przebiega pod hasłem „Czas miłosierdzia”. Do specjalnie przygotowanych skarbonek zbierać będziemy ofiary dla najbardziej potrzebujących osób starszych i dzieci. Akcja tradycyjnie trwa do Świąt Wielkanocnych.

20.03.2021

W trybie zdalnym odbyła się wiosenna sesja Synodu Diecezjalnego, w której wraz z delegatem naszej parafii wzięliśmy udział.

28.03.2021

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie w Niedzielę Palmową rozpoczęliśmy Wielki Tydzień.

01.04.2021

W Wielki Czwartek w Kościele Marii Panny przeżywaliśmy nabożeństwo spowiednio- komunijne na pamiątkę ustanowienia Wieczerzy Pańskiej.

02.04.2021

W Wielki Piątek, w najważniejsze święto w Kościele Ewangelickim odbyły się nabożeństwa w Legnicy i Głogowie. Były to nabożeństwa spowiednio- komunijne, tradycyjnie połączone z czytaniem Pasji zestawionej z czterech Ewangelii, opisującej mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

04.04.2021

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie świętowaliśmy pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

05.04.2021

W 2. Święto Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się świąteczne nabożeństwo w Legnicy.

29.04.2021

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach odbyła się uroczysta zbiórka, która połączona była m.in. z wręczeniem patentów oficerskich żołnierzom rezerwy. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski otrzymał ks. Jerzy Gansel. W uroczystości wziął udział Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp Marcin Makula.

01.05.2021

W sobotnie popołudnie tradycyjnie rozpoczynamy tegoroczny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zapraszamy wszystkich w niezmiennych godzinach otwarcia: środa – piątek 11.00 – 16.00, sobota 13.00 – 18.00, niedziela 15:00 – 18:00. Zwiedzanie oraz wyjście na wieżę widokową odbywa się po zakupieniu cegiełki (Fundusz Renowacji Kościoła) w cenach 6 zł/dorośli, 3 zł/młodzież. Jednocześnie informujemy, że bezpośrednio po wejściu do kościoła należy obowiązkowo zdezynfekować ręce i nałożyć maseczkę ochronną. Przy zwiedzaniu należy zachować przynajmniej 1,5 m odległości od innych zwiedzających. W Kościele Marii Panny jednocześnie przebywać może 45 osób.

13.05.2021

W naszej kaplicy w Głogowie odbyło się nabożeństwo z okazji Święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Bezpośrednio po tym nabożeństwie spotkaliśmy się przy kawie parafialnej. Było to pierwsze tego typu spotkanie parafialne od ponad pół roku, za którym wszyscy bardzo tęskniliśmy. W tym wspólnym świętowaniu udział wzięli parafianie z Głogowa i Legnicy.

18.05.2021

W wtorkowe południe w trybie zdalnym odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej, w której wziąłem udział.

19.05.2021

W środowe popołudnie miał miejsce egzamin konfirmacyjny naszego tegorocznego Konfirmanta. Uroczystość Konfirmacji zaplanowana została na Niedzielę 23 maja, a my już teraz życzymy naszemu Konfirmantowi wiele Bożego błogosławieństwa, pokoju i radości na każdy dzień.

23.05.2021

W Święto Zesłania Ducha Świętego przeżywaliśmy w naszej parafii podwójną uroczystość. Oprócz wspomnienia wydarzeń sprzed 2000 lat, które zapoczątkowały powstanie chrześcijańskiego Kościoła na ziemi, obchodziliśmy również uroczystość Konfirmacji. W uroczystym nabożeństwie, które odbyło się w Kościele Marii Panny w Legnicy udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa oraz Rodzina i przyjaciele naszego Konfirmanta.

24.05.2021

Tradycyjnie w 2. Dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego odbył się Piknik Parafialny w Duninie pod Legnicą, w którym wzięli udział parafianie z Legnicy i Głogowa. Jak zwykle podczas pikniku nie zabrakło atrakcji, oprócz tradycyjnego smażenia jajecznicy i grilla, nową atrakcją była wata cukrowa, nie tylko dla najmłodszych. Przede wszystkim jednak była to kolejna dobra okazja, by się spotkać, pobyć ze sobą, porozmawiać, pograć w piłkę, spędzić naprawdę miłe popołudnie.

11.06.2021

W czwartkowe popołudnie Dzienny Dom Opieki Medycznej przy ul. Mickiewicza 36 odwiedził Prezydent Legnicy Pan Tadeusz Krzakowski wraz ze swoim zastępcą oraz pracownikami Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rozmawiano głównie o potrzebach seniorów w rodzinach i ich aktywnym udziale w życiu lokalnych społeczności. Dzienny Dom Opieki Medycznej mieści się w naszych budynkach parafialnych i prowadzony jest przed Diecezję Wrocławską, a realizowany jest w ramach funduszy unijnych i dedykowany przede wszystkim osobom starszym.

27.06.2021

W ostatnią Niedzielę czerwca podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy Bogu za miniony rok szkolny 2020/21. Nabożeństwa połączone były z rozdaniem świadectw nauczania kościelnego.

20.07.2021

We wtorkowy wieczór w Kościele Marii Panny odbył się inauguracyjny koncert w ramach Jubileuszowego Festiwalu 30. Legnickie Wieczory Organowe. Koncert zatytułowany był "Sacrum po góralsku", a wykonawcami byli: Marek Stefański (organy) i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka. W programie koncertu usłyszeliśmy m.in. dzieła Mikołaja z Krakowa (XVI w.) oraz Witolda Lutosławskiego.

01.08.2021

Podczas nabożeństwa w Kościele Marii Panny gościliśmy ks. bp Ryszarda Bogusza z Wrocławia, który wygłosił kazanie. W nabożeństwie udział wzięli także parafianie z Głogowa.

03.08.2021

Tego dnia w Kościele Marii Panny odbył się drugi koncert w ramach 30. Legnickich Wieczorów Organowych. Wykonawcami byli: Waldemar Krawiec (organy) i Michał Mogiła (obój). W programie koncertu usłyszeliśmy dzieła tak znamienitych kompozytorów jak m.in. G.F. Händel, J.S. Bach, czy T. Dubois.

13.08.2021

W piątkowy wieczór w Kościele Marii Panny zainaugurowaliśmy cykl koncertów zatytułowanych "Johann Sebastian Bach i muzyka polska przy blasku świec". Wykonawcą koncertu był znamienity skrzypek dr Mariusz Monczak, który zaprezentował "1 Sonatę i 1 Partitę" na skrzypce solo J.S. Bacha oraz "Kaprysy" na skrzypce solo Grażyny Bacewicz.

24.08.2021

W Kościele Marii Panny miał miejsce trzeci koncert w ramach 30. Legnickich Wieczorów Organowych. Tym razem wykonawcami byli: Olivier Eisenmann (organy) oraz Verena Steffen (flet). W programie koncertu usłyszeliśmy m.in. dzieła takich kompozytorów jak: F. Mendelssohn- Bartholdy, G. Jensen, G.A. Merkel.

05.09.2021

Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2021/22 i powierzyliśmy ten czas Bogu w modlitwie, prosząc o Jego prowadzenie i błogosławieństwo.

09.09.2021

W Kościele Marii Panny odbył się drugi koncert w ramach tegorocznego cyklu Johann Sebastian Bach i muzyka polska przy blasku świec. W programie koncertu usłyszeliśmy 2 Sonatę i 2 Partitę J.S. Bacha na skrzypce solo oraz Cadenzę Krzysztofa Pendereckiego.

10.09.2021

W piątkowe przedpołudnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie miał miejsce wykład oraz prezentacja poświęcona pamięci Jochena Kleppera, urodzonego w Bytomiu Odrzańskim poety i pieśniarza ewangelickiego, który zginął podczas II Wojny Światowej, a który uczęszczał przed wojną m.in. do Ewangelickiego Gimnazjum w Głogowie, w którego części mieści się obecnie nasz dom parafialny w Głogowie. Wykład przygotował i poprowadził ks. Erich Busse z Drezna.

14-18.09.2021

W Kościele Marii Panny odbywała się 35. Edycja Legnickiego Conversatorium Organowego. W tym roku festiwal rozpoczął się od Konkursu Improwizacji Organowej dla uczniów szkół średnich i studentów. Wieczorem wysłuchaliśmy koncertu inauguracyjnego w wykonaniu laureatów konkursu oraz improwizacji organowych w wykonaniu Jakuba Stefka.

Drugiego dnia odbył się recital organowy w wykonaniu Michała Markuszewskiego, który zaprezentował wiele autorskich kompozycji opartych na znanych pieśniach ewangelickich.

Czwartkowy koncert odbył się w Sali maneżowej Akademii Rycerskiej. Wykonawcami byli Paweł Gusnar (saksofon), Klaudiusz Baran (akordeon) i Phan Ha Ngan (fortepian), a w programie koncertu nie mogło zabraknąć dzieł skomponowanych przez patrona festiwalu prof. Stanisława Moryto.

Podczas piątkowego recitalu organowego w Kościele Marii Panny mogliśmy usłyszeć improwizacje na temat utworów skomponowanych przez litewskich kompozytorów w wykonaniu Dovile Savickaite.

Koncert finałowy wypełniła muzyka organowa (Maciej Zakrzewski), charakterystyczny puzon (Karol Gajda) oraz śpiew gregoriański w wykonaniu Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego. W programie usłyszeliśmy m.in. Canto prof. Stanisława Moryto oraz Suitę Mariacką 1-6 Macieja Zakrzewskiego. Tradycyjnie wszystkie koncerty dostarczyły mnóstwo pozytywnych wrażeń i podkreśliły piękno współczesnej muzyki organowej, po raz kolejny również dały możliwość zaprezentowania organów Kościoła Marii Panny na najwyższym artystycznym poziomie. Koncerty transmitowane były na żywo na kanale Youtube Legnickiego Centrum Kultury, co daje możliwość, w każdej chwili, do tych niezapomnianych momentów tegorocznego festiwalu jeszcze powrócić.

15.09.2021

W Kościele Rzymskokatolickim Najświętszego Serca Pana Jezusa miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Ryszarda Białka, wieloletniego zastępcy Prezydenta Legnicy oraz pracownika Urzędu Miasta, który zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 73 lat.

19.09.2021

Podczas nabożeństwa w Kościele Marii Panny tradycyjnie o oprawę muzyczną zadbał dr hab. Michał Sławecki – dyrektor artystyczny festiwalu Legnickie Conversatorium Organowe.

Tego samego dnia w Głogowie odbyło się nabożeństwo dziękczynne z okazji 5.Rocznicy Poświęcenia Kaplicy Ewangelickiej. W nabożeństwie udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz z Wrocławia. Po nabożeństwie spotkaliśmy się na kawie parafialnej.

20.09.2021

W Legnickiej Katedrze app. Piotra i Pawła miał miejsce ingres nowego Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. W uroczystym ingresie udział wzięli m.in. Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski oraz liczne grono duchownych z kraju i zza granicy, w tym gości ekumenicznych. Kościół Ewangelicko- Augsburski reprezentowali ks. bp Waldemar Pytel – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej oraz ks. Jerzy Gansel.

25.09.2021

W Kościele Rzymskokatolickim w Bytomiu Odrzańskim odbyło się ekumeniczne nabożeństwo połączone ze wspomnieniem postaci Jochena Kleppera, urodzonego w Bytomiu Odrzańskim poety i pieśniarza ewangelickiego, który zginął podczas II Wojny Światowej. W nabożeństwie udział wzięli miejscowi duchowni rzymskokatoliccy, duchowni Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, generalna Superintendent Kościoła Ewangelickiego Śląska i Górnych Łużyc Theresa Rinecker oraz główny inicjator tego nabożeństwa i wspomnienia postaci Kleppera ks. Erich Busse z Drezna, a także goście z kraju i zza granicy. Naszą parafię reprezentowało kilka osób z Legnicy i Głogowa.

26.09.2021

Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie gościliśmy ks. Ericha Busse z Drezna, który wygłosił kazanie, zaś w Głogowie, bezpośrednio po nabożeństwie poprowadził wykład i prezentację na temat postaci Jochena Kleppera. Spotkanie zakończyło się przy wspólnej kawie parafialnej.

29.09.2021

W Krakowie odbywała się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Wrocławskiej, w której brałem udział. Jednym z punktów tej konferencji był udział w spektaklu teatralnym, zatytułowanym „Arianie” w Teatrze Starym w Krakowie.

02.10.2021

W sobotnie popołudnie zakończyliśmy tegoroczny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny.

03.10.2021

W pierwszą Niedzielę października w Legnicy i Głogowie odbyły się nabożeństwa z okazji Dziękczynnego Święta Żniw. W Kościele Marii Panny miało miejsce nabożeństwo polsko- niemieckie z udziałem gości z Niemiec, byłych mieszkańców Legnicy, którzy co roku przyjeżdżają początkiem października odwiedzić swoją małą ojczyznę. Nabożeństwo spowiednio- komunijne poprowadzili ks. Karol Długosz z Parafii Ewangelickiej św. Krzysztofa we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Gansel. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Andreas Knorr emerytowany Superintendent Kościoła Ewangelickiego w Wuppertalu.

06.10.2021

W środowe południe w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego, w której miałem przyjemność wziąć udział.

09.10.2021

W sobotnie popołudnie w Gorzelinie koło Lubina odbyła się uroczystość poświęcenia nowego krzyża, stojącego przy drodze gminnej. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Gorzelina, władze Gminy Lubin oraz duchowni trzech wyznań: ks. Bogdan Ogrodnik (Cerkiew Greckokatolicka), ks. Stanisław Buchta (Kościół Rzymskokatolicki), ks. Jerzy Gansel (Kościół Ewangelicko- Augsburski). Po uroczystości poświęcenia Orkiestra Górnicza z Lubina poprowadziła wszystkich uczestników na poczęstunek przygotowany na terenie rekreacyjnym w okolicy dawnego Pałacu w Gorzelinie.

12.10.2021

Kościół Marii Panny odwiedził Chór Wuppertaler Kurrende, który przybył do Legnicy na okolicznościowy koncert. Goście z zaciekawieniem wysłuchali historii kościoła, po czym udali się na dalszą część zwiedzania.

22-24.10.2021

W Międzyzdrojach odbyła się kolejna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, podczas której reprezentowaliśmy naszą parafię. Jesienna sesja nawiązywała do pojęcia tożsamości ewangelickiej. Na ten temat ks. Wojciech Froehlich ze Słupska wygłosił referat, a następnie członkowie synodu dyskutowali w tematycznych grupach. Synod zakończył się niedzielnym nabożeństwem w Kościele św. Trójcy w Szczecinie.

30.10.2021

W Kościele Marii Panny odbył się koncert z muzyką Reformacji. W wykonaniu Martyny Kominiarczuk- Michałowskiej (sopran) oraz Piotra Matuszewskiego (organy) usłyszeć mogliśmy utwory skomponowane przez znamienitych kompozytorów, takich jak m.in. Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, czy Cesar Franck. Koncert był z pewnością dobrym preludium do przyszłorocznych obchodów Jubileuszu 500-lat Reformacji w Legnicy.

31.10.2021

Podczas niedzielnych nabożeństw w Legnicy i Głogowie świętowaliśmy Pamiątkę Reformacji, dziękowaliśmy tym samym Wszechmogącemu Bogu za odnowę Kościoła, jak również prosiliśmy o Jego prowadzenie i błogosławieństwo na każdy nowy dzień.

18.11.2021

Kościół Marii Panny odwiedziła grupa studentów Akademii Muzycznej w Krakowie wraz z dr Krzysztofem Urbaniakiem. Studenci mieli okazję zapoznać się z zabytkowym instrumentem, znajdującym się w naszym kościele.

20.11.2021

W legnickim Hotelu Gwarna odbyła się uroczystość 30-lecia Niemieckiego Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego w Legnicy, w której miałem okazję wziąć udział.

21.11.2021

W ostatnią Niedzielę roku kościelnego podczas naszych nabożeństw w Legnicy i Głogowie tradycyjnie wspominaliśmy tych, którzy odeszli do wieczności. 

28.11.2021

W 1. Niedzielę Adwentu podczas naszych nabożeństw tradycyjnie zainaugurowaliśmy akcję charytatywną Diakonii naszego Kościoła pod hasłem: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2021”. Akcja ta ma na celu wsparcie projektów diakonijnych na rzecz dzieci i młodzieży. Podczas nabożeństwa spowiednio- komunijnego w Legnicy miała miejsce również konwersja dotychczasowych sympatyków naszej Parafii, którym życzymy wiele Bożego błogosławieństwa na każdy nowy dzień.

04.12.2021

W Hotelu Gwarna w Legnicy odbyło się spotkanie z okazji 30-lecia Niemieckiego Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego w Legnicy, w którym miałem okazję wziąć udział. Nasza parafia od wielu lat współpracuje z tą instytucją przy okazji organizacji różnych przedsięwzięć, m.in. corocznego Święta Żniw dla byłych mieszkańców Legnicy.

18.12.2021

W Głogowie odbyło się Parafialne Spotkanie Adwentowe, w którym udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa. W programie spotkania był czas na biblijne rozważanie, wspólne kolędowanie, jak również wspomnienie postaci Jochena Kleppera, pieśniarza i poety, w oparciu o jego adwentową i bożonarodzeniową twórczość. Nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy przy bogato zastawionych stołach.

21.12.2021

Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy-Jaszkowie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Juliusza Kiblera, który zmarł 12 grudnia w wieku 84 lat.

24.12.2021

Nabożeństwem wigilijnym w Głogowie rozpoczęliśmy tegoroczne Święta Bożego Narodzenia w naszej parafii.

24.12.2021

W Kościele Marii Panny w Legnicy odbyło się nocne nabożeństwo bożonarodzeniowe. Było to już piąte w historii naszej parafii takie nabożeństwo, w którym udział wzięli parafianie z Legnicy i Głogowa, jak również sympatycy naszej parafii.

25.12.2021

W 1. Święto Bożego Narodzenia odbyły się nabożeństwa w Legnicy i Głogowie.

26.12.2021

W 2. Święto Bożego Narodzenia w Kościele Marii Panny odbyło się tradycyjne nabożeństwo połączone z kolędowaniem.

31.12.2021

W ostatni dzień kalendarzowego roku nabożeństwem spowiednio- komunijnym w Kościele Marii Panny podziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za miniony rok 2021.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !