• bann-1.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-9.jpg
 • bann-7.jpg
 • bann-15.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-14.jpg

Drogie Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie!

Czy potraficie opisać zaledwie jednym słowem cały 2020 rok? Natrafiłem ostatnio w mediach społecznościowych na taką akcję i pomyślałem sobie, że chyba od dawna tak wielu ludzi na świecie nie było tak zgodnych, jak właśnie w tej kwestii. Można używać różnych słów, ale właściwie wszystkie wyrażają to samo. Kończy się naprawdę ciężki rok, pełen doświadczeń, poczucia niepewności, strachu. Dziwny, kiepski, trudny, smutny, niebezpieczny – można używać różnych słów, chodzi o to samo.

W takiej atmosferze zasiądziemy do wigilijnego posiłku, a później będziemy przeżywać świąteczny czas. Być może w przeciwieństwie do minionych lat nie będziemy uciekali tak chętnie przed ekrany, bo większość z nas ma już ich trochę dosyć po miesiącach nauki i pracy w trybie zdalnym. Jednocześnie na pewno mniej będzie rodzinnych spotkań, gdyż specjaliści odradzają nam w tym roku wzajemne odwiedziny i sugerują dużą ostrożność ze względu na zagrożenie spowodowane przez koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że konfliktów rodzinnych będzie mniej. Zamknięci w domach, przebywając w izolacji, musieliśmy być ze sobą w tym roku częściej i dłużej niż dotychczas. A to rodzi napięcia. 

Czy poruszam wiele różnych wątków? Tak, ale właśnie taki był mijający rok. Trudny do opisania, wielowątkowy, pełen trudnych doświadczeń, wyzwań, problemów, trosk i wszechobecnej niepewności. Słowo „niepewność” chyba zresztą najlepiej podsumowuje to wszystko, co przeżywaliśmy. Z pewnością macie wśród bliskich, przyjaciół, sąsiadów i znajomych osoby, które zachorowały, być może nawet zmarły z wyniku pandemii. Spustoszenie, jakiego dokonał koronawirus w życiu gospodarczo-społecznym, w służbie zdrowia i innych sferach naszej codzienności, spotęgowało tylko ową niepewność. 

Dlatego w chwilach przeżywania kolejnych świąt Bożego Narodzenia, gdy po raz kolejny szukamy nadziei w narodzonym w Betlejem małym Jezusie, dedykuję Wam słowa z Listu Jakuba, które przypominają nam, że jako dzieci Boże mamy zawsze kierować wzrok w stronę Jezusa Chrystusa i w Nim szukać nadziei. Dotyczy to zarówno tych lat w naszym życiu, które określamy jako dobre i pełne szczęścia, jak i tych, o których mówimy: „dziwne”, „pełne niepewności”, „straszne” i „trudne”. W minionym roku na zmianę cieszyliśmy się z czyjegoś powrotu do zdrowia i opłakiwaliśmy czyjąś śmierć. 

Bóg przynosi nam zbawienie w Jezusie Chrystusie. Pozwala inaczej patrzeć na życie, przemijanie i śmierć. Historia narodzin Zbawiciela to nie bajka na pocieszenie, ale otwarcie nowych możliwości, zaproszenie do wspólnego stołu w Królestwie Bożym. Proszę Was zatem, abyście nie ulegali niepewności i nie zamykali się na siebie nawzajem. 

Niech Wasze oczy będą szeroko otwarte, a Wasze serca gotowe do przyjęcia drugiego człowieka. Dzielcie się ze sobą smutkiem, bo wtedy łatwiej jest go nieść i odnaleźć pocieszenie. Dzielcie się swoją radością i przekazujcie ją dalej. 

Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Niech Bóg Was błogosławi, dodaje siły, odwagi i miłości, abyśmy zawsze i wszędzie potrafili sobie wzajemnie towarzyszyć – w cierpieniu i radości.  

Wasz w Jezusie Chrystusie,

biskup Kościoła Jerzy SamiecZAPRASZAMY NA NABOŻEŃSTWA W TELEWIZJI POLSKIEJ TVP 3 w każdą Niedzielę o godz. 15.50

3 stycznia – kościół  w Zelowie (nabożeństwo ewangelicko-reformowane)
10 stycznia – kościół Zbawiciela w Kluczborku
17 stycznia – kościół Jana Chrzciciela w Cisownicy
24 stycznia – kościół w Giżycku
31 stycznia – kaplica w Opolu
7 lutego – kaplica w Wapienicy (nabożeństwo ewangelicko-metodystyczne)
14 lutego – kościół Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach
21 lutego – kościół w Rypinie
28 lutego – kościół św. Mateusza w Łodzi


ZAPRASZAMY NA NABOŻEŃSTWA TRANSMITOWANE W INTERNECIE:

Niedziela - godzinowo

8:30    Ustroń  
8:45    Wisła Czarne,  Wisła Centrum
9:00    Bielsko,  Bładnice,  Mikołów,  Rypin,  
9.30    Golasowice,  Jastrzębie Zdrój,  Stare Bielsko, 
10:00   CieszynChorzów,  Drogomyśl,  Jaworze,  Łódź,  Nowy SączPoznańPszczyna, SkoczówSzczecinWarszawa (Wniebowstąpienia), Wrocław,  Zabrze, Żory,
10:15  Wisła Malinka
10:30  Opole,  Warszawa (Trójca),  Wodzisław Śl.          
11:00  Gliwice,
15:45  nabożeństwo w TVP3 online: kościół Opatrzności Bożej w Poznaniu
19:00  Warszawa (Trójca)

 

Chrześcijańska Telewizja Internetowa publikuje raz w tygodniu rozważania na niedzielę.

Możliwe jest również słuchanie kazań i rozważań w formie podcastów poprzez stronę internetową www.wposzukiwaniuslowa.pl, a także na platformie Soundcloud (pod tą samą nazwą), które udostępnia Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie.

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce udostępnia na kanale Youtube filmy z ewangelizacjami link

W aplikacji "Z Biblią na co dzień" można codziennie czytać teksty biblijne oraz krótkie rozważania.

Katechetów zapraszamy do korzystania z materiałów zamieszczanych na stronie religiaewangelicka.pl Dostępne są scenariusze lekcji wraz z linkami do konkretnych ćwiczeń lub filmów, oraz w każdej teczce danej klasy tabele (na bieżąco uzupełniane) z linkami do ćwiczeń ułożone wg tematów. Dostępne są także filmy ze szkółkami (szerzej tutaj).


Materiały do nauki konfirmacyjnej nagrywa ks. Wojciech Pracki i publikuje na profilu FB parafii w Opolu.

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !