• bann-15.jpg
 • bann-8.jpg
 • bann-14.jpg
 • bann-4.jpg
 • bann-12.jpg
 • bann-3.jpg
 • bann-2.jpg
 • bann-10.jpg
 • bann-13.jpg
 • bann-6.jpg
 • bann-1.jpg
 • bann-7.jpg
 • bann-11.jpg
 • bann-5.jpg
 • bann-9.jpg

Niech spocznie na nas łaska twoja, Panie, ponieważ w Tobie mamy nadzieję! (Ps. 33,22)

Drogie Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie,

Stoimy u progu Wielkiego Tygodnia, który nasze myśli kieruje w stronę krzyża Zbawiciela. Przed nami Święta Zmartwychwstania Pańskiego przypominające o nadziei przezwyciężającej lęk. Wiemy już, że będą to kolejne Święta przeżywane w reżimie sanitarnym.

W związku z rosnącą falą zachorowań, od najbliższej soboty 27 marca, rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa.  Będą one obowiązywać do piątku 9 kwietnia, a więc obejmą również okres Wielkiego Tygodnia i Świąt. Jednocześnie zaostrzone zostaną regulacje dotyczące kościołów. Poniżej przekazuję część komunikatu umieszczonego na portalu rządowym.

„W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób."

Zobowiązuję zatem proboszczów i członków Rad Parafialnych do dostosowania obiektów kościelnych do wymogów wymienionych w nowych obostrzeniach. Należy potraktować je z powagą i starannością, aby nasze kościoły nie stały się miejscem rozprzestrzeniania koronawirusa, szczególnie w tym czasie, gdy wzrasta liczba zachorowań.

Proszę o systematyczne przypominanie wiernym o tych zasadach – w trakcie samych nabożeństw, jak również poprzez strony internetowe, media społecznościowe i codzienne rozmowy.

Zdaję sobie sprawę z tego, że przed nami trudny okres i ponownie będą to "święta inne niż zwykle". Zachęcam więc do tego, żebyśmy zauważali siebie nawzajem, swoje potrzeby, niedomagania i po chrześcijańsku interesowali się drugim człowiekiem. Relacje możemy budować nie tylko poprzez fizyczną obecność, ale także korzystając z internetu, czy telefonów.

Niech osoby samotne i schorowane otrzymają z naszych parafii wyraźny sygnał, że Siostry i Bracia o nich pamiętają. Zaangażujcie do tego zadania inne osoby. W ten sposób, być może rzeczywiście, będą to "inne święta", również w pozytywnym znaczeniu tych słów.

Utrzymujcie kontakt z pracownikami służby zdrowia należącymi do Waszych parafii - lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami, ludźmi zapewniającymi pozostałe usługi w szpitalach. Z pewnością potrzebują duchowego wsparcia. Bądźcie przy tych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią, ale często o nich zapominamy - to pracownicy sklepów, hurtowni, transportu itd. To dzięki m.in. ich pracy funkcjonujemy w tym trudnym czasie. Proszę o modlitwę o nich podczas niedzielnych nabożeństw, bo bywają pomijani i niedoceniani.

Zdaję sobie sprawę, że to nie jest dla Was łatwa sytuacja, że po raz kolejny musimy dostosować się do nowych regulacji i to tuż przed Wielkim Tygodniem, że może Wam też brakować sił i czujecie się zmęczeni tą sytuacją. W tym trudnym doświadczeniu Bóg jest z nami, spoczywa na nas Jego łaska. Otrzymaliśmy od niego Ducha „mocy, miłości i powściągliwości". Dlatego powierzając nas wszystkich Bogu w modlitwie, proszę Was o wytrwałość, nadzieję, rozwagę izaangażowanie.

Niech Bóg nam błogosławi i pomaga nieść pociechę wszędzie tam, gdzie jest ona szczególnie potrzebna.

bp Jerzy Samiec

Zapowiedź wydarzeń

RUCH TURYSTYCZNY W KOŚCIELE MARII PANNY

W środę 1 maja rozpoczynamy sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Zachęcamy do odwiedzenia najstarszej legnickiej świątyni i podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej. 

GODZINY OTWARCIA: 1-5 maja, godz. 13.00-18.00

ponadto do 30 września:

środa-piątek, godz. 11.00-16.00

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA I WYJŚCIE NA WIEŻĘ ODBYWA SIĘ PO NABYCIU CEGIEŁKI W CENACH:

10 zł/dorośli; 4 zł/młodzież i studenci

Dochód z cegiełek przeznaczony jest na Fundusz Remontowy Kościoła

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !